Fosfor patří mezi základní minerály. Je přirozeně přítomen v mnoha potravinách. Potřebují jej jedinci, které mají sklony k osteoporóze. V tomto případě tedy zejména ženy. Fosfor je však nezbytným prvkem i pro zdravé zuby a pevné nervy. Číst článek

Minerály v kostce: Umí chrom skutečně potlačit chutě na sladké nebo je to jen mýtus?

Chrom je řazen mezi minerály, které se starají o to, abychom měli dostatek energie. Jestli jste tedy dlouhodobě unavení, pak byste měli zbystřit. Právě pokles výkonnosti, neschopnost cokoliv dělat, neklid, depresivní nálady i podrážděnost – to všechno jsou příznaky nedostatku chromu. K dalším projevům se řadí například i bolesti hlavy a pocity nevolnosti. A nejen to.

Minerály v kostce: Kobalt hraje významnou roli u štítné žlázy. Bez správné hladiny vitamínu B12 jsme však ohroženi jeho nedostatkem. Jak jste na tom vy?

Kobalt patří mezi minerály, které jsou nezbytné pro krvetvorbu. Je zároveň tedy i nezbytnou součástí vitamínu B12. Jde o esenciální látku pro náš organismus. Pravidelně bychom si měli dopřávat potraviny, ve kterých je právě kobalt obsažen.

Minerály v kostce: Měď je minerálem, který bojuje proti zánětům i křečím

Elektrikáři ji znají dobře, protože skvěle vede proud. Nás ostatní by pak měď měla zajímat z úplně jiných důvodů. Zejména pak proto, že v lidském těle je jakýmsi vodičem energie. Účastní se však i mnoha jiných procesů v organismu. Zkrátka – žít se bez ní nedá.

Minerály v kostce: Sodík je pro správné fungování těla nezbytný. Většinou jej však máme nadbytek, což je spíše na škodu

Sodík patří mezi minerály, které jsou pro náš organismus potřebné i nebezpečné zároveň. Sodík hraje klíčovou roli při udržování vodní bilance těla, ovlivňuje také nervosvalové funkce i elektrickou aktivitu. Žít se bez něj nedá, ale jeho nadbytek může napáchat velké škody.