Bylinkové saunování: Posílí imunitu, odplaví stres a celkově zklidní

img

Sauna je obrovský relax a také benefit pro naše vlastní zdraví. Přitom právě kolem saunování koluje spoustu mýtů a nepravd. Pojďme ty nejčastější vyvrátit a zaměřme se na příjemné saunování, ideálně doplněné bylinami a esenciálními oleji. Pro naše zdraví tak budeme přes zimní měsíce dělat maximum.

Nejvíce je saunování rozšířeno ve Finsku. Právě obyvatelé Skandinávského ostrova využívají saunu nejen pro relaxaci, ale i na hubnutí nebo pročištění těla. Třeba právě ve Finsku je více než 3 miliony saun na 5,5 milionů obyvatel země. Saunování zde praktikují už malé děti.

Sauna versus parní lázně a infrasauna

Není sauna jako sauna. Můžete navštívit klasickou finskou saunu, parní saunu nebo infrasaunu. Každá z nich vyhovuje někomu jinému, a každá z nich má jiná pravidla. Každá sauna se používá k podpoře pocení, jen se k tomu využívají různé druhy tepla. Klasická, tedy finská sauna, využívá suché teplo s velmi nízkou vlhkostí. Teplota zde dosahuje zhruba 95 stupňů Celsia. Naopak v parní sauně je vysoká vlhkost vzduchu (až 100 %) a teplota se pohybuje jen okolo zhruba 45 stupňů. Infrasauna je někdy mezi tím. Vlhkost vzduchu je zde zhruba 30-50 % a teplota se pohybuje mezi 40-60 stupni Celsia.

Čtěte také:

Finská sauna – posiluje imunitu, osvěžuje mysl

Parní sauny versus ty klasické - výběr je na vás

Saunování v infrasauně - jaké jsou účinky infrasauny a čím se liší od klasické?

Největší mýty v saunování

Obecně se říká, že čím déle v sauně vydržíme, tím více děláme pro své zdraví. Ovšem není tomu tak. Například klasická finská sauna má skvělé účinky jen v případě, že jsme v ní kratší dobu. Dlouhodobý pobyt by naopak mohl mít pro organismus až fatální následky. Tělo se může přehřát, dehydratovat nebo je dokonce možné přivodit si abnormální činnost srdce. Oproti pohyb v infrasauně je doporučován i některým kardiakům a je možné zde pobýt 30-40 minut. V parní sauně se doba ještě zkracuje, ideálně na 15 minut. Rovněž je mýtus, že sauna nebezpečně zatěžuje srdeční systém. Je tomu právě naopak. Cévy se v sauně roztahují a krev v těle koluje rychleji a lépe. Cévy se díky tomu posilují, jsou elastičtější a zajišťují správné fungování krevního oběhu. Riziko vzniku kardiovaskulárních chorob se tak naopak snižuje. Jiné je to pochopitelně v případě, že se s nějakou zdravotní komplikací léčíte. Zde je rozhodně na místě, ohledně saunování, konzultace s vaším ošetřujícím lékařem.

Saunování dokonale pročistí tělo

Do sauny není vhodné chodit také hned po sportování, i když se to hojně doporučuje. Tělo je po cvičení “rozpumpované” a sauna by mu v nejlepším případě nemusela prospět. Mezi sportovní aktivitou a saunováním by měla být minimálně půlhodinová pauza. A nevěřte ani fámám, že saunování zažene nachlazení nebo dokonce chřipku. Jako prevence je sauna skvělý prostředek. Ale pokud byste ji využili už ve chvíli, kdy máte zdravotní problém, mohla by se vám choroba ještě více rozjet a pochopitelně by se objevila i horečka

Bylinkové saunování

Skvělým doplňkem saunování jsou byliny. Nejčastěji se využívají ve formě esenciálních olejů. A po kterých se v případě saunování rozhodně vyplatí sáhnout?

  • Máta peprná – ochlazuje organismus, zmírňuje dýchací problémy, povzbuzuje žaludeční činnost, léčí bolesti hlavy, migrény a svědění kůže.
  • Meduňka lékařská – je vhodná pro zklidnění, při nespavosti či trávicích obtížích.
  • Blahovičník neboli eukalyptus – nejpoužívanější vůně v saunách. Silná a pronikavá vůně navozuje pocit dokonalé čistoty a síly. Je doporučována zejména při onemocnění dýchacího ústrojí, protože pročišťuje průdušky. Má protizánětlivé a protiinfekční vlastnosti.
  • Grapefruit – antidepresivní, osvěžuje a dezinfikuje, pomáhá při svalové únavě, vyčerpanosti, bolestech hlavy, akné a mastné pleti nebo vypadávání vlasů. Přispívá k celkovému uklidnění organismu.
  • Citrón – velmi vhodný zejména při stresu a duševní námaze, má antiseptické účinky, pomáhá při infekcích dýchacích cest, stresu, vyčerpání, při akné a mastné pleti.
  • Borovice – antiseptická, pomáhá při nachlazení, rýmě, dezinfikuje.
  • Pomeranč – vhodný při nechutenství, nervozitě, stresu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.