Bio sauna – zkombinujte příznivé účinky sauny a aromaterapie

img

Pravidelné saunování má pro člověka spoustu pozitivních efektů: tělo se zbaví toxinů, organismus se regeneruje a otužuje, zlepšuje se prokrvení kůže, hormonální balanc, imunita i fungování důležitých orgánů jako je srdce či ledviny. Terapeutický účinek a vliv na zdraví mají také vůně. Bio sauna (někdy nazývaná také aroma sauna) kombinuje příznivý vliv obojího. Co to je bio sauna, jak působí na lidské zdraví, jakou roli v tom hrají vonné esence a jak se správně saunovat v bio sauně?

Saunování je (nejen) v Česku čím dál tím oblíbenější aktivitou. Díky tomu si můžete vybrat ze široké palety druhů saun. Vedle tradiční finské sauny či parní sauny to jsou např. infrasauna, solná sauna, turecká vlhká sauna, caldarium, tepidarium, laconium nebo právě bio sauna. Ta představuje kombinaci parní a finské sauny a je tak určená všem, kterým klasická finská sauna nevyhovuje z důvodu vysoké teploty a parní sauna zase z důvodu vysoké vlhkosti. K využívání bio sauny vás mohou vést zdravotní důvody nebo prostě jen to, že je vám v ní příjemněji. Bio sauna navíc využívá vlivu aromatických olejů a bylinek.

Čtěte také:

Laconium – suchá sauna jako alternativa saunování

Princip bio saunování

Pobyt (nejen) v bio sauně znamená především důkladné opakované prohřátí celého těla následované prudkým ochlazením. Vnitřek bio sauny je nejčastěji vykládaný dřevem jako u klasické sauny a v místnosti se také nacházejí klasická saunová kamna. Ta vyhřívají saunovou místnost na teplotu okolo 60 až 70 ˚C oproti zhruba 80 až 90 ˚C u klasické finské sauny.

Vlhkost vzduchu v bio sauně se pohybuje mezi 30 – 60 %, což jsou hodnoty asi tak na půl cesty k parní sauně. Oproti tomu u klasické sauny je vzduch v sauně velmi suchý a vlhkost vzduchu je minimální. Do vzduchu se také navíc společně s párou dostávají nejrůznější aromatické oleje, proto bývá někdy bio sauna nazývaná také aroma saunou.

Před samotným saunováním se důkladně umyjte teplou vodou, do aroma sauny vstupujte nazí a v sauně se uložte na ručník. Optimální poloha pro pobyt v bio sauně je leh.

Ideální délka pobytu v aroma sauně je 10 – 20 minut s následným ochlazením. K tomu můžete využít ochlazovací bazének či studenou sprchu. Fáze ohřátí a ochlazení je vhodné maximálně třikrát zopakovat, pak si dejte vlažnou sprchu bez sprchových gelů, osušte se a další zhruba půl hodinu relaxujte v odpočívárně.

Účinky bio sauny na zdraví člověka

Pobývání v bio sauně:

  • má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, zlepšuje činnost srdce
  • uvolňuje dýchací cesty a pomáhá je ozdravovat
  • napomáhá regeneraci svalstva a zvyšuje prokrvení organismu
  • zlepšuje fungování hormonálních procesů
  • odplavuje nečistoty hluboko uložené v těle
  • rozšiřuje póry, zlepšuje dýchání kůže, její elasticitu a celkový vzhled
  • odstraňuje stres, tiší nervy a navozuje pocit uvolnění
  • zvyšuje imunitu organismu
  • ke všemu se navíc přidávají pozitivní účinky konkrétně použité aromaterapie (viz níže)

Pozitivní účinky se projeví již po několika návštěvách bio sauny. Pravidelným saunováním v aroma sauně příznivé účinky kumulují a působí dlouhodobě.

Působení vonných olejů – aromaterapie v sauně

Esenciální vonné oleje mají silné terapeutické vlastnosti – příznivě působí na nervový systém, na hormony, na emoce a navíc podporují imunitu a průběh hojivých procesů v těle. Vůně jsou lidským mozkem vyhodnocovány nejrychleji ze všech smyslových vjemů a jejich otisk navíc zůstává velmi pevně uložen v paměti. Proto se éterické oleje uplatňují hlavně v aromaterapii, která se dá skvěle zkombinovat se saunováním.

Při pobytu v sauně jsou póry pokožky vlivem vyšší teploty rozšířené a dovedou tak přijmout éterické látky z vůní se zvýšenou intenzitou. Esence se nejčastěji přidávají do vody, kterou se v sauně polévají kameny na topidle, případně totéž zabezpečuje automatická tryska umístěná nad kameny. Přibližně 10 – 20 kapek vybraného esenciálního oleje postačí k provonění prostor bio sauny, povzbudí psychiku a průběh očistných a regeneračních procesů v těle.

Účinky vybraných aromatických olejů používaných v bio sauně

Borovice

Je antiseptická, dezinfikuje a čistí vzduch. Pomáhá při nachlazení a rýmě.

Citron

Rozveseluje a dodává energii, působí proti nechuti k práci, apatii a únavě. Snižuje krevní tlak a působí proti bolestem hlavy. Navíc čistí pleť a zrychluje metabolismus.

Eucalyptus

Je velmi účinný při nachlazení, dýchacích obtížích a zánětech. Snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá při hojení.

Grep

Má osvěžující účinky, působí proti únavě a depresi. Pročišťuje lymfatický systém, pomáhá proti celulitidě a otokům.

Heřmánek

Uvolňuje, uklidňuje a podporuje krvetvorbu a tím i obranyschopnost organismu.

Levandule

Uklidňuje nervy, působí proti nespavosti i jako antidepresivum. Má blahodárné účinky na bolesti hlavy a proti migréně.

Máta peprná

Účinně posiluje žaludek a je vhodná celkově při trávících obtížích. Účinná je i při nachlazení. Celkově osvěžuje a povzbuzuje mozkovou činnost.

Meduňka

Působí jako antidepresivum a zlepšuje zažívání.

Rozmarýn

Silně stimuluje nervovou činnost, povzbuzuje při únavě, posiluje paměť a schopnost soustředění. Tlumí migrény i revma a celkově působí silně analgeticky.

Růže

Působí jako antidepresivum a afrodiziakum. Podporuje krevní oběh a působí proti bolestem hlavy.

Smrk

Posiluje nervy, podporuje krevní oběh, pomáhá při chřipce a nachlazení, má protizánětlivé účinky.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.