Bylinné koupele si jednoduše připravíte doma. Nezatíží váš rozpočet a jsou zcela přírodní!

Bylinné koupele na uvolnění ztuhlého svalstva: Připravíte je doma během několika málo minut!

Bylinné koupele se postarají o vaši dokonalou relaxaci. Zároveň také podpoří uvolnění ztuhlého svalstva například po sportovní aktivitě či náročném pracovním týdnu. Vsaďte na přírodní produkty a vytvořte si během pár minut lázeň, která pohladí nejen po těle, ale i po duši.

Ideálními pomocníky při svalové ztuhlosti budou tyto bylinky: máta peprná, tymián obecný, rozmarýn lékařský anebo i přeslička rolní. Po sportovní zátěži se pak bude hodit třeba lázeň s odvarem z jedlového jehličí. Inspirujte se těmito i jinými tipy a připravte si bylinné koupele, které skvěle uvolní tělo a zklidní mysl!

Bylinné koupele v praxi: Ještě než se naložíte do vany

Přemýšlíte, že byste si dopřáli uklidňující a uvolňující bylinné koupele? Potom k jejich přípravě můžete volit nejen sušené bylinky, ale klidně i ty čerstvě utržené na zahrádce. Nezapomeňte je však mírně nadrtit, aby se uvolnili dobře silice. Co se týká použitého množství, je ve výsledku vlastně jen a jen na vás (v některých případech se však doporučuje cca 200 gramů rostlinky na asi 2 litry vroucí vody, u jedlového anebo smrkového jehličí pak asi 500 gramů). Primárně uvařte před samotnou lázní silný odvar z vybrané byliny, který po vychladnutí, louhování a scezení vlijete do vany s příjemně teplou vodou. A pak už jen relaxujete.

Čtěte také:

Zeštíhlující koupele zvládnete i doma. Vyzkoušejte následující tipy a buďte krásná!

Bylinné koupele v praxi: Jaké přírodní zdroje lze využít?

V úvodu již bylo zmíněno, že k uvolnění ztuhlého svalstva se primárně hodí máta, rozmarýn, tymián, přeslička anebo i jedlové jehličí. Ovšem nemusíte se zdaleka limitovat jen těmito bylinkami. Velmi oblíbená k celkové relaxaci je třeba i levandule, která omamně voní. A když si takovéto aromatické bylinné koupele dopřejete večer, budete spát doslova jako miminko. Níže uvádíme další skvělé byliny a rostliny vhodné do koupelí a jejich účinky:

  • Oregano: vzpruží vás během bylinné koupele po dlouhém a vysilujícím pracovním dni a hodí se i jako povzbuzovač nálady při chmurném podzimu či zimě. Výtečně také pročistí vaše dýchací ústrojí.

  • Kopřiva dvoudomá: hodí se k celkové detoxikaci organismu i na bylinné koupele při bolestivosti svalů i kloubů. Použít lze k odvaru jak sušenou rostlinu, tak i čerstvou nasekanou.

  • Heřmánek pravý: s touto voňavou rostlinkou si dopřejte bylinné koupele zejména tehdy, pokud vás trápí nespavost, kožní neduhy anebo se chcete prostě jen tak zrelaxovat.

Bylinné koupele můžete připravit i s přírodními esenciálními oleji.

Bylinné koupele se solí Epsom

Domácí bylinné koupele kromě jiného skvěle doplní i sůl Epsom (neboli síran hořečnatý), kterou běžně koupíte v drogériích anebo i v lékárnách. Jedná se o přírodní látku konzistencí podobnou klasické kuchyňské soli, která obsahuje vysoké procento magnesia (hořčíku). Inspirujte se nyní směsmi k domácím koupelím, které tuto léčivou sůl obsahují. Skvěle vaše ztuhlé svaly uvolní!

  • Směs s esenciálním olejem: do teplé vody ve vaně přidejte 2 až 4 šálky soli Epsom, 10 až 15 kapek esenciálního oleje s vůní eukalyptus, rozmarýn či máta a také 2 lžíce sušené levandule anebo rozmarýnu. V lázni se koupejte asi čtvrt hodiny a pak odpočívejte pod teplou dekou.

  • Směs s lístky růže: tato kombinace vás očaruje už jen svou intenzivní vůní. Směs si můžete vytvořit do zásoby a pak už si jen dle libosti dopřávat osvěžující a uvolňující bylinné koupele. Potřebujete: ½ šálku sušených lístků z růže, ½ šálku jedlé sody, 1 šálek himalájské soli, 3 šálky soli Epsom, ½ šálku sušené levandule, ½ šálku sušených květů měsíčku, ½ šálku sušené bazalky, 8 kapek esenciálního oleje s aroma levandule, 8 kapek esenciálního oleje s aroma kardamomu, 8 kapek esenciálního oleje s aroma rozmarýnu, 2 až 4 lžíce olivového oleje. Koupelovou směs uchovávejte ve skleněné nádobě s uzávěrem na suchém a tmavém místě.

Bylinné koupele a účinné produkty z drogérií

Používáte samotné bylinky raději k vaření? Pak si zakupte hotové směsi na bylinné koupele v drogériích. Na trhu se nabízí nepřeberné množství ekologických produktů. Unesení budete třeba z výrobků firmy Herbadent (bylinná koupel z vůní levandule, kosodřevina). Úžasné a efektivní bylinkové soli do domácí lázně koupíte ovšem i od společnosti Kneipp (s aroma měsíčku, Arniky a podobně). Zapátrat můžete i po bylinných směsích z lékárny, nemusíte tak složitě nic míchat. Provoňte a projasněte každý svůj den s dary přírody!

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 25. 10. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 10. 2021
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 10. 2021
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 10. 2021
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 10. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 10. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 10. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Když se zastavíš...

Zamejšleli jste se někdy nad tim, proč tu na světě vlastně jste? Dumali jste nad tim, co tu chcete dokázat, kam chcete směřovat? Je to o zastavení se a uvědomění si těchto věcí... V dnešní uspěchaný době tohle málokdo umí. Jede se v jednom módu řadu let a najednou je mu jasný, že čas už nevrátí. Vrásky přibydou, tělo zchřadne a vy začnete bilancovat.