Parní sauna a její výhody pro naše zdraví

img

Parní sauna je běžnou součástí bazénů a dokonce i některých fitness center. Je to zajímavá alternativa klasické sauny. Většinou ti, kteří nevydrží horko v běžné sauně, parní saunu zvládají s přehledem. Navíc má i mnoho výhod pro naše zdraví.

Parní sauna versus suchá sauna

Parní místnost je vlastně klasické sauně hodně podobná. Sedíte v malé vyhřívané místnosti a prospíváte tím svému zdraví. Rozdíl je vlastně jen v typu tepla, který obě sauny poskytují. Zatímco klasická sauna využívá suché teplo, obvykle z horkých kamenů nebo uzavřených kamen, parní místnosti jsou vyhřívány z generátoru naplněného vařící vodou. Klasická sauna pomůže uvolnit svaly a celkově tělo zrelaxuje. Parní sauna má i další zdravotní benefity, a to právě díky zmíněné vlhkosti vzduchu. Suchá sauna má vlhkost vzduchu blížící se nule, parní sauna je navržena tak, abych udržovala vlhkost od 95 do 100 procent. I proto vám zde vzduch může připadat “hustý”.

Parní sauna a zdravotní účinky

Pobyt ve vyhřáté místnosti má dlouhou historii, praktikoval se vždy v historii napříč mnoha kulturami a dodnes například v Rusku nebo ve Finsku přetrvává. Ostatně i všude jinde se diskutuje o zdravotním přínosu saunování. Hovoří se o zlepšení metabolismu, hubnutí, snížení stresu, zlepšení kardiovaskulárních funkcí, eliminace bolesti, boj proti stárnutí, vyčištění a omlazení pleti a další. I když lékařské důkazy, které by jednoznačně potvrzovaly pravdivost těchto tvrzení, jsou mnohdy neúplné nebo zcela chybí. Co je v současné době skutečně prokázáno, je to, že má saunování příznivé účinky na funkce oběhového, kardiovaskulárního a imunitního systému. Studie, které byly prováděny, se však většinou týkaly suché sauny. Výzkumy přínosů vlhkého tepla, jako je parní sauna, jsou doposud mnohem omezenější.

Čtěte také:

Znáte základní pravidla saunování?

Saunování je zdravé, ale ne pro každého

Parní sauny versus ty klasické - výběr je na vás

Parní sauna a působení na lidské tělo

Vědci se však všeobecně shodují na tom, že parní sauna může pomoci snížit systémový zánět v těle. Což je rozhodně velký přínos. Neboť právě chronická zánětlivá onemocnění jsou nejvýznamnější příčinou úmrtí na světě. S chronickými zánětlivými onemocněními umírají celosvětově tři lidi z pěti. Pokud by se podařilo snížit zánět, snížil by se i výskyt onemocnění u miliónů lidí. Mezi chronické záněty nebo jeho následky patří: mrtvice, onemocnění dýchacích cest, srdeční poruchy, rakovina, obezita či diabetes. 

Je lepší parní sauna nebo klasická suchá sauna?

Parní sauna pro dlouhý život

V lékařských kruzích se hojně diskutuje o prodlužování délky života. Pochopitelně, ideálně se zachováním co nejlepšího zdraví. Jde tedy o počet let, které prožijete v přiměřeně dobrém zdraví bez závažných akutních nebo chronických onemocnění. Závěry některých provedených studií tak hovoří jasně: saunování (tedy i parní sauna) může oddálit proces stárnutí a prodloužit délku života díky přínosům tepelné terapii pro kardiovaskulární a kognitivní zdraví, fyzickou kondici a udržení svalové hmoty. Zdravotní přínosy saunování jsou však často závislé na dávce, zejména v případě zánětů a kardiovaskulárního zdraví. Tedy, čím častěji a pravidelněji se parní sauna využívá, tím větší přínosy pro naše zdraví má.

Parní sauna zlepšuje krevní oběh i psychické zdraví

Vlhké teplo prokazatelně zlepšuje krevní oběh, zejména v dolních končetinách. Zlepšení krevního oběhu může vést ke snížení krevního tlaku a zdravějšímu srdci. Může také podpořit hojení kožní tkáně, což je častá komplikace především u starších lidí. Parní sauna ale pomáhá také při ucpaném nosu, bolestech hlavy, podráždění krku či při kašli. Je tedy ideální navštívit ji ve chvíli, kdy cítíme, že se o nás nějaký bacil pokouší. Parní sauna vytváří prostředí, které zahřívá sliznice a podporuje hluboké dýchání. Alespoň částečně může toto prostředí uvolnit překrvení dutin a plic. Parní sauna je vhodná i v době, kdy nás trápí velký stres. Posezení zde nám pomáhá dokonale relaxovat. Teplo parní sauny totiž pomáhá produkovat endorfiny v těle, tedy hormony dobré nálady, které pomáhají snižovat stres a úzkost. A zároveň parní sauna tělu pomáhá snižovat hladinu kortizolu, hormonu produkovaného v reakci na stres. To je i důvod, proč se po sauně cítíme uvolněněji a omlazeněji.

Autor článku: Monika PoledníkováDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.