Postbiotika jsou neustále pod drobnohledem vědců

Znáte postbiotika? Jsou tajemstvím zdravých střev a silné imunity

Postbiotika se umí dokonale postarat o zdravou střevní mikroflóru i pevný imunitní systém. Tyto biologicky aktivní látky vznikají jako produkt fermentace probiotických bakterií a mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví. Jak přesně postbiotika fungují a proč by měly být součástí našeho jídelníčku?

Probiotika a prebiotika se v dnešní době skloňují naprosto všude a ve všech pádech. Ale postbiotika? Probiotika jsou přátelské bakterie, které podporují imunitní systém. Prebiotika jsou jejich stravou, bez nich by nemohly žít. A postbiotika vznikají jako vedlejší produkt fermentace probiotik a zahrnují organické kyseliny, bakteriociny a enzymy. A vědci nyní dychtivě zkoumají jejich potenciál.

Postbiotika jako neznámý pojem

Postbiotika hrají důležitou roli v udržování rovnováhy střevní mikroflóry a mohou výrazně přispět k prevenci a léčbě různých zdravotních problémů. Podle dosavadních výzkumů vědců, mají postbiotika schopnost likvidovat záněty v těle, podporovat imunitní odpověď a zlepšovat funkci střev. Díky tomu jsou postbiotika slibnou alternativou k tradičním probiotikům. 

Čtěte také:

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

Jak mít zdravá střeva? Pomůže vám vláknina - začleňte ji do vašeho jídelníčku

Rozhovor: „Mikrobiom je jako otisk prstu. Lze díky němu rozeznat jednoho člověka od druhého,” říká celostní lékařka MUDr. Helena Bartůšková

Prebiotika, probiotika, synbiotika a postbiotika

Jako prebiotikum je označovaná střevem nestravitelná a nevstřebatelná šložka potravy, která podporuje růst prospěšných střevních bakterií (probiotik). Prebiotika se nacházejí v rostlinných potravinách, jako je česnek, topinambur, ovoce, zelenina… Prebiotika pomáhají zlepšovat trávení a celkové zdraví střev tím, že vyživují prospěšné mikroby.

Probiotika jsou pak živé organismy, které se přirozeně vyskytují v našich střevech. A mají pro nás neoddiskutovatelné výhody. Starají se rovnováhu střevní mikroflóry, o správné trávení, pečují o silný imunitní systém a brání přemnožení “zlých” bakterií. Mezi nejvýznamnější zdroje probiotik patří fermentované potraviny, jako je kvašená zelenina, zakysané mléčné výrobky, tempeh nebo natto.  

Synbiotika jsou pak kombinací prebiotik a probiotik. Společně pečují o zdraví střev.

Synbiotika umí udělat pořádek ve střevech

Probiotika versus postbiotika

Užívání postbiotik může mít oproti běžným probiotikům několik výhod. Neobsahují škodlivé živé bakteriální složky, jsou bezpečné skutečně pro každého, nepotřebují v těle růst a kolonizovat, mohou být účinné i v nižších koncentracích a v neposlední řadě obsahují vyšší množství aktivních složek. Mezi postbiotika patří mastné kyseliny s krátkým řetězcem, enzymy, peptidy, proteiny i další bioaktivní sloučeniny. 

Tajemný mikrobiom a postbiotika

V souvislosti s probiotiky a postbiotiky se hojně hovoří o mikrobiomu. Což je vlastně soubor mikroorganismů (bakterie, viry, houby a další), které obývají naše střeva. Mikrobiom ve velké míře ovlivňuje naše zdraví, trávení, imunitní systém a dokonce i náladu. Zdravý mikrobiom je klíčový pro celkovou pohodu. A jak o něj pečovat? Důležitá je vyvážená strava (hodně vlákniny, fermentované potraviny a probiotika), vyhýbání se nadměrnému stresu a aktivní životní styl (dostatek pohybu). Jen tak si můžeme zajistit optimální zdraví.

Postbiotika a jejich výhody pro zdraví

Faktem je, že postbiotika jako vedlejší produkty bakterií mléčného kvašení podporují růst probiotických bakterií a mohou napodobovat jejich terapeutické účinky. S čím vším nám tedy mohou pomoci? Postbiotika dokáží eliminovat těžké kovy v těle, snižují zánět, podílejí se na likvidaci oxidačního stresu a podporují zdraví střev. Rovněž mají potenciál snižovat hladinu cukru v krvi, zmírňovat příznaky alergie, podporovat hubnutí i zdraví srdce a dokonce mohou být účinnými bojovníky proti rakovině. Dobrou zprávou je jistě i to, že postbiotika jsou dobře snášena i lidí s oslabeným imunitním systémem. A užívat je mohou i kojenci, u kterých mohou léčit průjem i koliky.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.