Víte, které sacharidy vašemu tělu prospívají?

Skutečně potřebujeme jíst sacharidy nebo je lepší se jim v jídelníčku vyhýbat?

Sacharidy jsou označovány také jako cukry, avšak taková definice není úplně správná. V rámci kategorie sacharidů se rozlišují monosacharidy, disacharidy a polysacharidy. A denní potřeba sacharidů by měla představovat zhruba padesát procent celkového energetického příjmu.

Sacharidy jsou v potravinách běžně přítomny nejen ve sladkých výrobcích, jako je med nebo ovoce, ale jsou také v pečivu, v zelenině, v luštěninách či obilovinách nebo dokonce v mléku. 

Jak sacharidy fungují?

Po přeměně na glukózu se sacharidy jsou sacharidy buď okamžitě využity jako zdroj energie nebo se uloží v játrech a ve svalech jako glykogen, tedy zásobní polysacharid. Nadbytek sacharidů ve stravě po delší dobu pak s největší pravděpodobností způsobí nárůst hmotnosti. Ovšem to platí pro jakýkoliv nadbytek, tedy i pro tuky nebo bílkoviny. Zde jde pak už o celkový kalorický příjem.

Čtěte také:

Potraviny bohaté na bílkoviny: co by ve vašem jídelníčku nemělo chybět?

Jíst tučné jídlo a zhubnout? Nízkosacharidová dieta je revolucí mezi dietami

Ořechová másla jsou ideální svačinou pro sportovce! Obsahují zdravé tuky i bílkoviny

Jednoduché a komplexní sacharidy

Jednoduché sacharidy rychle přecházejí do krve a rychle se tráví. Také rychle dodají energii. Jsou například v sušenkách, koláčích, v čokoládě, ve sladkostech a je to pochopitelně i cukr. Jednoduché sacharidy jsou glukóza, fruktóza, galaktóza, maltóza, laktóza a sacharóza. Oproti tomu komplexní sacharidy jsou tělem zpracovávány pomaleji a postupně se dostávají do krve a poskytují dlouhotrvající energii. Komplexní sacharidy jsou přítomny v obilovinách a v luštěninách. Komplexní sacharidy jsou škrob a glykogen. Mají konzistentnější chemickou strukturu, protože se skládají z několika molekul.

Sacharidy a jejich role v lidském těle

Sacharidy mají za úkol dodávat organismu energii. Pokud je sníme, pak se pomaleji či rychleji přeměňují na energii a vyživují mozek a svaly. Jsou pak také nezbytným zdrojem paliva a energie pro tělo. Pomáhají nejen při delší duševní práci, ale rovněž i v případě nadměrného fyzického zatížení nebo sportovního výkonu. Tím ale jejich role v organismu nekončí. Sacharidy rovněž pomáhají s delším zasycením. To se týká tedy především komplexních sacharidů. Sytící účinek těchto sacharidů pak pomáhá regulovat naši chuť k jídlu omezením příjmu potravy. A rovněž podporují dobrý spánek. A to nejen tím, že se starají o to, abychom v noci neměli hlad, ale rovněž podporují produkci tryptofanu. Tedy aminokyseliny, která je nezbytná pro usínání a klidný spánek.

Které sacharidy patří mezi ty žádoucí?

Zdraví škodlivé sacharidy?

Sacharidy nemusí být nutně špatné, pokud nejsou konzumovány ve velkém množství. Zejména však vyšší konzumace jednoduchých sacharidů je zejména příčinou zvýšení triglyceridů v krvi, což je rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění. Jednoduché sacharidy/ cukry se rovněž podílejí na rozvoji jaterní steatózy. Tedy metabolické poruše jater, která je označována jako “nemoc ztučněných jater”. A rovněž podporují produkci kyseliny močové, která má na svědomí dnu. Navíc jednoduché sacharidy, zejména pak fruktóza, by mohly být při nadbytku ve stravě zodpovědné za narušení správného fungování imunitního systému, vyvolání zánětu v těle a mohou být zodpovědné i za rozvoj diabetu 2. typu

Nevhodné a vhodné sacharidy

Mezi potraviny, které mají vysoký obsah sacharidů a tudíž bychom jimi měli v jídelníčku šetřit, patří bílá rýže, pšeničná krupice, bageta nebo bílý chléb a snídaňové cereálie. Z ovoce jsou to pak zralé banány, hrozny, rozinky a sušené meruňky. Dále sladkosti, med, džemy a sirupy. Naopak mezi vhodné sacharidy patří kvalitní cereálie bez přídavku cukru, celozrnná rýže, bulgur, špalda, quinoa, celozrnné těstoviny, pohanka nebo žito. Z luštěnin jsou to čočka, hrách, fazole a cizrna. Dále pak ořechy a semena, některé druhy ovoce (jahody, rybíz, ostružiny, maliny, hrušky, jablka, mango, kiwi, grep, mandarinky, pomeranče, granátové jablko…) a zelenina (téměř veškerá, mimo červené řepy, celeru, dýně, tykve, tuřínu a brambor). A ze sladkostí pak můžete bez obav sáhnout po hořké čokoládě s více než 70 procenty kakaa. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 23. 03. 2023
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 03. 2023
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
Ivana Víšová
Hledáte místo odpočinku, relaxace…
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Chleba se peče v uzavřené troubě. Mít troubu otevřenou a při pečení v ní držet ruku může jen opravdový pitomec...

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Peču chleby už třetím rokem. 230°C až 250°C na začátku pečení je normálních (v troubě je i pára), po 15 minutá...

Macecha a otčím aneb Jak se popasovat s rolí nevlastního rodiče?

Dobrý den, taky jsem "macecha" - akorát moje "nevlastní dcera" je jen o jedenáct let mladší jak já... bohužel ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Domácí péče o lámavé nehty

Určitě byly jmenované nějaké tipy dole. Mě osobně nejvíce pomohlo pravidelné zastřih�...

Lunární kalendář

Dobrý den váš lunární kalendář nemá správné časy. Při vstupu luny do znamenímám...

okna

Mytí oken, ubývající měsíc. Váhy nebudou šmouhy.
Zobrazit všechna témata

Sedm nejlepších bylin a doplňků stravy pro menopauzu

Menopauza neboli přechod je obdobím, kdy přirozeně klesá produkce ženských reprodukčních hormonů a ukončuje se menstruační cyklus. Toto se obvykle začíná dít někdy mezi 40. a 50. rokem života. Pro ženu je toto ...

Filofobie: Strach ze zamilování a z lásky. Lze jej překonat?

Láska může být nejkrásnější období v životě, ale také může být děsivá. Filofobie většinou vzniká během života právě díky negativním zkušenostem v oblasti lásky a zamilovanosti. Je to vlastně strach z lásky nebo...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Amma masáž je označovaná jako masáž budoucnosti. V čem je masáž v sedě lepší?

Amma masáž neboli také japonská masáž v sedě. Amma masáž je často popisovaná jako masáž budoucnosti. Přitom jde o prastarou energetickou masáž založenou na principech tradiční japonské a čínské medicíny. Spojuj...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

Pěší turistika pomůže vytvarovat postavu i zbystřit mysl. Stačí jen vyrazit!

Pěší turistika je skvělý způsob, jak se dostat do dobré duševní a tělesné kondice. Pokud se tedy z vlastního přesvědčení vyhýbáte jakýmkoliv jiným druhům pohybové aktivity – protože vás prostě nebaví, vsaďte na...

Hrníčkové vánoční perníčky

V menším hrnci si zahřejte mírně Heru a rozmíchejte v ní i med a moučkový cukr. Poté do tekutější a zchladlé směsi vsypte prosátou hladkou mouku, kypřící prášek, mletou skořici, perníkové koření a doplňte vajíč...

Otrava u psa: Jak ji rozpoznat a efektivně řešit?

Otrava u psa není až tak ojedinělou situací. Nástrah ostatně číhá všude kolem dost. Oči na stopkách musíte mít obzvlášť tehdy, pokud je váš psí společník extrémně zvědavý a pažravý. Venkovní procházky se tak mo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nejlepší životní investice - do cestování!

Dneska bych začala z tak trochu jinýho soudku - nebudu si tentokrát stěžovat, ale rozplývat se nad tim, co nám život přináší a proč bychom toho měli fakt využít. Protože je fakt krátkej. Ani se nenadějete, objevíte na hlavě šediny a v zrcadle spatříte povadlý panděro a prsa! Není na co čekat - vydejte se do světa, dokud vám na to síly stačí!