Ořechy

I když jsou ořechy velmi častým alergenem, pro ty, kteří nezaznamenali žádné negativní reakce, představují ořechy ideální zdroj mnoha zdraví prospěšných látek. Ořechů existuje spousta druhů, v našich končinách se nejvíce používají vlašské, lískové, kešu, para, pekanové ořechy, mandle a pistácie. 

Ořechy a jejich léčivé účinky

Látky obsažené v ořechách, zejména pak vlašských, mají velmi podstatný vliv na funkci srdce a cév. Zabraňují ucpávání cév, zlepšují průtok krve do srdce, roztahují cévy a zabraňují nadbytečnému srážení krve. Sečteno a podtrženo, ořechy snižují riziko vzniku srdečního infarktu.

Hořčík obsažený v ořechách napomáhá k správné činnosti svalů a nervové soustavy a navíc snižuje krevní tlak. Díky hořčíku se lépe vypořádáte i se stresem, neboť hořčík zklidňuje nervy a snižuje napětí.

Tohle jsou ale jenom základní léčivé účinky, každý specifický druh ořechů má své vlastní zdravotní benefity. Například kešu ořechy bojují proti únavě a špatné koncentraci, vlašské ořechy snižují cholesterol, pekanové oříšky pomáhají při chřipce a nachlazení, pistácie snižují krevní tlak, para ořechy slouží jako prevence proti rakovině, díky mandlím se lépe vyrovnáte s diabetem a díky lískovým oříškům se budete cítit celkově zdravě.

Kdy ořechy škodí?

Ořechy jsou velmi častým alergenem. Nejčastěji se alergie na ořechy projevuje dýchacími potížemi, kožní vyrážkou a v tom nejhorším případě i anafylaktickým šokem.

Víte, že…

...vlašské ořechy jsou jednou z nejstarších potravin na světě? Ve Francii archeologové při odkrytí nalezišť objevili malé zkamenělé skořápky vlašských ořechů, které byly praženy už během neolitu.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Ořechová bábovka

Ořechová bábovka - recept V míse vyšleháme cukr se žloutky. Šleháme alespoň 5 minut, dokud směs nezdvojnásobí svůj objem. Potom k ní vmícháme změklé máslo a citrónovou kůru a opět šleháme další 4 minuty. V jiné míse si...

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

  • Syrniki

    Pochopitelně je tím myšleno měkký tvaroh v alobalovém obalu (250 g) ;-) výraz "tvaroh ve staniolu" se používal dříve

  • Brokolicová polévka pro děti

    Polévka je super. Nejím vařenou zeleninu, dělala jsem pro svou 16m dceru, ale ta polévka tak voněla, že jsem ji polovinu snědla, dala jsem si…

  • Pečená kořenová zelenina

    Mám moc ráda opečenou kořenovou zeleninu, ale zelenina byla po 45 minutách měkká a rozhodně nebyla zlatavá.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte