Léčivé houby je možné nalézt na mnoha místech

Léčivé houby: Podzimní houby rostoucí na dřevě mohou posílit imunitu nebo vyléčit nespavost

Podzim i zima jsou obdobím, kdy je možné vyrazit na léčivé houby. Nehledejte je však na zemi, ale zaměřte se především na kmeny, pařezy a větve stromů. Setkat se zde můžete především se zástupci řádu chorošotvarých, kteří jsou ceněny pro své léčivé i protirakovinné účinky.

Řád chorošotvarých zahrnuje dřevokazné houby, které tvoří víceleté plodnice. Nalézáme je obvykle na různých druzích stromů, kde působí choroby dřeva. I když je většina chorošotvarých nejedlá a nemá kuchyňské využití, najdou se druhy, které jsou léčivé.

Léčivé houby pro posílení imunity

V listnatých lesích, zahradách a parcích můžeme zejména na listnáčích najít lesklokorku lesklou. Mladá plodnice připomíná červený prst, časem vytvoří široký klobouk, který je nejdříve korkovitý, později dřevnatý. Celkově je její vzhled velice dekorativní a zajímavostí je, že díky němu byla dokonce v Belgii šlechtěna na okrasné využití. Dříve byla předepisována proti chronické žloutence, vysokému krevnímu tlaku, atmatu a bronchitidě. Léčila také nespavost, záněty ledvin a kloubů a žaludeční potíže. Dnes má význam především v čínském lékařství. Je brána jako prostředek posilující organismus, působí proti rakovině a nádorovým onemocněním. Leskokorka se dá skvěle zpracovat v kuchyni, zejména do čaje, polévek nebo omáček. Vyrábějí se z ní ale i sirupy, tinktury či kapsle. Lesklokorka patří mezi léčivé houby, je posilují dobrý spánek, příznivě působí při neurologických onemocněních, migrénách posiluje srdce a obnovuje chuť k jídlu.  

Čtěte také:

Kde rostou houby aneb kam na houby?

Léčivé houby: Hlíva ústřičná, Shitake, Reishi a další perly pro naše zdraví

Ovoce, zeleninu a houby zavařujte, ryby nakládejte. Pochutnáte si po celý rok!

I v mrazech houby rostou! Zimní houby jsou skvělou pochoutkou

Léčivé houby proti kožním obtížím

Velice často můžeme při procházkách lesem narazit na trsy plodnic nepravidelného okrouhlého tvaru mnoha barev. Mají dekorativní vzhled, podobají se pestrobarevným vějířům, jedná se o outkovku pestrou. Tato houba se využívá především v tradiční čínské medicíně, léčila se s ní žloutenka typu B a C a rakovina jater. Byla využívána i v Japonsku a Mexiku, například proti zhoubným rakovinným nádorům a kožním problémům – plísním, lišejům, ekzémům, mykózách a loupání pokožky. Outkovka, která patří mezi léčivé houby, se užívá ve formě práškového extraktu ze sušených plodnic, kapslí či lihové tinktury. Doporučuje se houby omýt, osušit, nakrájet na plátky a nasušit v pootevřené troubě a rozdrtit na prášek. Denní dávka je 20 gramů prášku rozděleného do tří dávek podávaných v čaji. 

Léčivé houby na žaludeční potíže

Troudnatec kopytovitý, který rozhodně mezi léčivé houby patří, má podobu typického choroše. Název troudnatec je od slova troud, látky, která se z houby vyráběla a sloužila k rozdělávání ohně. Troudnatec roste po celý rok na živých i odumřelých kmenech, pařezech a větvích stromů. Najít jej můžeme na listnatých stromech. Dříve se houba využívala k zastavení krvácení. Ve farmaceutickém průmyslu se za tímto účelem drtí na prášek nebo řeže na tenké proužky a využívá dodnes.

Chorošotvaré houby jsou léčivé

Kromě tohoto účelu mají plodnice i další využití. Obsahují vitamin D, cukry a působí proti zarděnkám, planým neštovicím, hemoroidům a tlumí bolesti při menstruaci. V čínské medicíně se troudnatec, patřící mezi léčivé houby, využívá jako lék při žaludečních obtížích a jako doplňkové léčivo při léčbě rakoviny střev, žaludku a dělohy. Při žaludečních potížích se doporučuje užívat dvakrát denně 9 g prášku z houby ve 250 ml vody a po doušcích pít.

Léčivé houby na odvodnění organismu

Ještě v říjnu je možné v listnatých lesích nalézt také choroš oříš. Má lehce oříškovou lahodnou chuť a koprovou vůni. Je však nutné jej ihned po sběru upravit či začít sušit, jinak plodnice zhořknou. Choroš působí močopudně, využívá se proti otokům a průjmu. Zvyšuje také chuť k jídlu a zlepšuje psychiku. Alkoholový extrakt působí dokonce i proti stafylokokům. Na posílení imunitního systému a jako močopudný prostředek užíváme denně šest až 15 gramů sušených rozdrcených plodnic. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.