Citlivost na lepek se může objevit v jakémkoliv věku

Citlivost nebo alergie na lepek? Pomoci může i alternativní medicína

Lepek je pro mnohé nepřítel číslo jedna. A lidí, kteří mají s lepkem problémy, každoročně raketově přibývá. Mají zdravotní potíže a zpočátku je ani nenapadne, že viníkem by mohl být právě lepek. Pokud vás však dlouhodobě trápí bolest břicha nebo trpíte nevolností, průjmy či zažívacími obtížemi, pak je rozhodně nejvyšší čas zvážit návštěvu lékaře.

Citlivost na lepek nebo alergie na lepek jsou dva velmi závažné problémy, které mohou člověka velice potrápit. Hlavním nepřítelem je zde především mouka a všechno z ní vyrobené. Navíc léčba bývá celoživotní. A v případě diagnostikované celiakie musí být léčba skutečně striktní.

Lepek umí pořádně potrápit

Co to je vlastně onen lepek, který je všude skloňován ve všech pádech? Jednoduše se dá říci, že jde o směs bílkovin, která je obsažená v obilných zrnech. A citlivost nebo nesnášenlivost vzniká právě na tuto bílkovinu. U lidí, kteří s lepkem mají potíže, dochází ke změně povrchu sliznice tenkého střeva. Působením lepku zde mizí mikroklky a klky. Logicky je pak následně povrch tenkého střeva narušený a následkem toho je menší schopnost trávení i vstřebávání živin. Bohužel řešení existuje jen jedno: z jídelníčku vynechat vše, v čem je lepek obsažený.

Čtěte také:

Domácí mléčná rýže - levnější než z obchodu, a navíc bez éček

Znáte amarant? Domácí amarantová mouka vám velmi zachutná!

Nemůžete jíst lepek? Vyzkoušejte nejlepší bezlepkové mouky. Jsou chutné i zdravé

Lepek má mnoho názvů

Lepek se u každé z obilovin se nazývá jinak. Například u pšenice jde o gliadin, u žita sekalin a u ječmene hordein. A je také u ovsa. Nazývá se avenin. I když provedené studie naznačují, že oves neškodí, přesto by jej část celiaků (cca 8-10 %) konzumovat vůbec neměla. Pro tyto případy je však dobře dostupný zcela bezlepkový oves. Naopak se lepek vůbec nenachází například v rýži, bramborách, pohance, v sóji, kukuřici, amaranthu, prosu nebo v luštěninách. To vše mohou lidé citliví či alergičtí na lepek konzumovat bez omezení.

Lepek a příznaky lepkové intolerance

Citlivost nebo alergie na lepek může člověka potkat prakticky v jakémkoliv věku. Fáma, že se nemoc týká jen malých dětí a dospívajících, je myslná. Pro to, aby nám lepek začal škodit, neexistuje žádná věková hranice. Tedy v případě, že se u vás objeví příznaky jako časté bolesti břicha, nadýmání, křeče v břiše, plynatost, ztráta hmotnosti nebo třeba i únava, pak byste si měli nechat u lékaře udělat speciální testy, které by intoleranci na lepek měly odhalit. U malých dětí se citlivost na lepek může projevit i ztrátou chuti k jídlu, zapáchající stolicí nebo kolikami.

Alergie na lepek otočí život vzhůru nohama

U dospívajících a dospělých jedinců pak nemoc většinou propuká po nějakém druhu zátěže (nemoc, těhotenství apod.). Přidat se zde mohou i další příznaky, jako je anémie, bolesti kloubů, deprese či zvýšená kazivost zubů. To vše by mělo být varovně zvednutým prstem.

Alternativní medicína a lepek

Zatímco klasická medicína lék na celiakii nezná, jediným doporučením je tedy vyřazení lepku z jídelníčku, můžete se poohlédnout po metodách alternativních. Některé mají s citlivostí či alergií na lepek poměrně dobré výsledky.

Čínská medicína: Podle tradiční čínské medicíny se u problému s lepkem jedná o energetický deficit na úrovni sleziny. Ta totiž odpovídá za trávení. Spouštěčem pak může být jak vrozená dispozice, tak i nezdravá streva, nezdravý životní styl, stres nebo třeba opakované užívání antibiotik či hormonů. Léčbou je v tomto případě kombinace diety a terapie (užívání bylin z tradiční čínské medicíny).

Fytoterapie: Léčba bylinami neboli fytoterapie rovněž není všespásná, avšak jako podpůrnou léčbu citlivosti či alergie na lepek, je možné vyzkoušet i některé byliny. Jde především o takové, které působí přímo na tenké střevo a dokáží jej ozdravit. Mezi takové byliny patří například čekanka nebo kořen pampelišky, zelený čaj, případně jitrocel kopinatý a růže stolistá, obě tyto byliny jsou přeborníci v léčbě zánětů.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.