Jáhly jsou skvělou variantou pro chladné měsíce

Jáhly v naší kuchyni: Snadné recepty na hubnutí i detoxikaci

Jáhly jsou přirozeně bezlepková potravina, která má podle tradiční čínské medicíny zahřívací vlastnosti. Hodí se tedy do jídelníčku na chladnější a sychravější dny. Podle tohoto přístupu jáhly pomáhají i těm, kteří trpí zahleněním dýchacích cest, případně pociťují fyzické či psychické vyčerpání. Jak můžete zařadit jáhly do svého života a co mohou jáhly udělat pro naše zdraví?

Jáhly a zdraví: Proč je zařadit do jídelníčku

  • Jáhly obsahují velké množství zdraví prospěšných látek, například vitamin B1 a B2.
  • Jsou vyváženým zdrojem vlákniny, komplexních sacharidů, ale také bílkovin a tuků.
  • Obsahují řadu minerálních látek (zinek, draslík, železo, hořčík aj).
  • Jsou snadno stravitelné.
  • Jsou přirozeně bezlepkové.
  • Mají vysokou výživovou hodnotu a příjemně chutnají.
  • Mají nízký glykemický index.

Jáhly a zdraví

Mezi základní účinky, které se jáhlám připisují patří:

  • Regenerace svalů
  • Přispívá k hojení ran
  • Posiluje imunitní reakce organismu
  • Pomáhá s únavou a pozitivně působí na naši náladu, zejména snížením dopadů stresu.
  • Lehce stravitelné
  • Přispívají k udržení optimální tělesné váhy

Podle tradičního bylinkářství našich končin se používal odvar z neloupaného prosa k celkové detoxikaci organismu, zejména podporou pocení. O dalších účincích se můžete dočíst v článku léčivé potraviny.

Čtěte také:

Pickles: Kvašená zelenina dokáže upravit rozhozené zažívání i náladu

Jáhly recept: Na co si dát pozor

Důležité je kupovat jáhly čerstvé a ideálně z osvědčených zdrojů. Nesvědčí jim ani dlouhé skladování v teplých prostorách moderních bytů. Důvodem je, že jáhly obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, které mají tendenci žluknout (jsou náchylné k oxidaci). Výsledný pokrm má pak nahořklou pachuť. Při přípravě jáhel nepodceňte jejich spaření vroucí vodou před dalším zpracováním. Tento proces můžete klidně dvakrát zopakovat. Vyhnete se nepříjemné pachuti a jáhly nebudou mít tendenci se ani rozvářet a zároveň být ve středu tuhé.

Jáhly patří mezi detoxikační potraviny

Jáhly recept: Sladká snídaňová kaše

Zejména v podzimních a zimních měsících bychom své tělo neměli oslabovat jogurty, které jsou dle tradiční čínské medicíny ochlazující a zvlhčující. Měli bychom je vyměnit například za obilné kaše. A jednou ze skvělých variant je kaše jáhlová. Na 1 porci potřebuje 3 polévkové lžíce jáhel, které spaříte (přelijete) vroucí vodou. Poté nechte vařit v mléce (poměr cca 1:3) nebo nějaké rostlinné variantě mléka spolu s pokrájenými ořechy či mandlemi (1 hrst). Vařte do změknutí, přibližně 15 minut (záleží na výrobci), občas zamíchejte. Pozor, tekutina se hodně vsákne. Těsně před dokončením můžete vsypat sušené ovoce (hodí se fíky, datle, rozinky či brusinky), případně přisypejte 2 lžíce mletého kokosu. Nakonec vmíchejte lžičku másla, případně doslaďte medem či javorovým sirupem. Jáhly zahřejí a díky obsaženým látkám dodají energii minimálně na celé dopoledne.

Jáhly recept: Sladké vánoční kuličky

Tradičním receptem jsou kromě jáhelníku také jáhlové kuličky, které jsou zdravou sladkou variantou například na oslavy nebo nedělní zobání.

Potřebujete: 200 g jáhel, 20 g sušených meruněk, 20 g brusinek/rozinek, 25 g nasekaných mandlí, vanilkový extrakt (nebo vanilkový lusk), sekaný kokos a případně med na doslazení.

Tip: Pokud chcete skutečnou lahůdku, namočte přes noc mandle do vody (tu poté slijte). Budou křehčí. Pár celých si můžete nechat do středu kuliček.

Postup: Spařené jáhly vaříme v poměru 1:2 s vodou. Mezitím si nakrájejte na drobnější kousky sušené ovoce a mandle (doporučujeme krájet a ne sekat). Po změknutí jáhly dejte do misky a smíchejte s ostatními ingrediencemi (mimo kokos). Lze si pomoci lžící, případně šťouchadlem na brambory. Poté formujte menší kuličky (dovnitř dejte celou mandli/není nutné) a pak obalte v kokosu.

Jáhly recept naslano

Jáhly však nemusíte jíst pouze nasladko, jsou skvělou variantou i pro oživení běžného jídelníčku u slaných jídel. Hodí se všude tam, kde byste servírovali rýži. Jáhly můžete smíchat například i s vařenou zeleninou a připravit si chutné „jáhloto“, tedy rizoto jinak. Skvěle chutná například se zeleninou připravenou s trochou česneku na másle (strouhaná mrkev, celer, petržel), na závěr zasypanou čerstvou sekanou petrželkou či koriandrem. Přidat můžete i cherry rajčátka. Samozřejmě, lze udělat i masovou verzi, kdy k vařené zelenině zamícháte také na kostičky nakrájená kuřecí prsa (stačí osolit a opepřit).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.