Bulgur je lehce stravitelná obilovina

Bulgur zahřeje a dodá energii: Recept nasladko a naslano

Předvařená nalámaná celozrnná pšenice, kterou z tureckého slova bulghur nazýváme v českém jazyce bulgur je výživnou, lehce stravitelnou verzí obilovin. Její příprava je rychlá a snadná. Chutná lehce po oříšcích a skvěle hodí se pro sladkou i slanou verzi jídel. Co všechno bulgur obsahuje a proč je pro naše zdraví přínosem?

Bulgur v kuchyni

Bulgur se nejčastěji používá v oblasti Středomoří a Středního východu. Jedná se o pšenici, která se vypere, usuší a rozdrtí na různě veliké kousky. K dostání je pak bulgur jemnější i hrubší. Záleží na vaší preferenci a touze zkoušet. Zatímco hrubší se hodí do kaší, salátů nebo jako příloha, jemnější se využívá zejména do nádivek, karbanátků, plněné zeleniny či do polévek. Výhodou bulguru je nejen jeho snadná a rychlá příprava, ale též fakt, že nenadýmá! Nejčastěji se bulgur připravuje vařením. V poměru 1:3 (bulgur:voda) jej vsypete do studené vody, kterou přivedete k varu a následně na mírném plameni vaříte bulgur pod pokličkou cca 10–13 minut (dle velikosti zrn). Při přípravě naslano přisypete na počátku ještě sůl, v případě verze nasladko dochutíte až následně (med/javorový sirup/agáve…). Doporučená dávka na dospělého je 3–4 polévkové lžíce syrového bulguru (cca 50–70 g).

Bulgur a zdraví

Jak již bylo řečeno, bulgur je lehce stravitelnou potravinou, která obsahuje vlákninu, bílkoviny, sacharidy, vitaminy a minerální látky. Oproti jiným typům obilovin (např. bílé rýži) obsahuje výrazně více vlákniny a bílkovin, díky čemuž podporuje i naše trávení a dobrý stav střevního mikrobiomu. Bulgur je bohatý na vitaminy skupiny B, včetně vitaminu B9 ­– kyseliny listové, jež je doporučována zejména v období těhotenství. V bulguru můžete nalézt také vitaminy C, A a E, i když hodnoty nejsou zas tolik oslnivé. Mezi podstatné minerální látky patří železo, vápník, draslík, hořčík nebo zinek. Díky svým obsaženým látkám bulgur přispívá:

Čtěte také:

Sladká i slaná pohanková kaše

  • k dobrému fungování celého našeho metabolismu (dokonce metabolismus zrychluje),
  • k udržení optimální hladiny krevního cukru,
  • k dobrému stavu našeho srdce a cév,
  • ke zlepšení trávení (mimo jiné podporuje pravidelnost vyprazdňování, čímž zajišťuje i detoxikaci tlustého střeva)
  • pozitivně působí na nervovou soustavu (snižuje dopady stresu).

V neposlední řadě se bulgur využívá při redukčních dietách, neboť díky vysokému obsahu vlákniny navozuje pocit plnosti a díky „vhodným“ sacharidům a tukům dodává energii a minimalizuje stavy vlčího hladu.

Pozor: Bulgur obsahuje lepek (i když v menším množství než klasická pšenice), proto není vhodné pro lidi s celiakií nebo přecitlivělostí na lepek.

Bulgur lze připravit naslano i nasladko

Bulgur recept naslano: Tabouleh

V teplejších dnech je skvělou verzí pro rychlý oběd nebo lehkou večeři. V chladnějších dnech jej oceníte jako netradiční přílohu zejména k jehněčímu nebo hovězímu masu.

Potřebujete (2 porce): 140 g bulguru, 6 menších rajčátek, 1 šalotka, cca 40 g petrželky, 20 g čerstvé máty, šťávu z menšího citrónu, cca 5 lžic extra panenského olivového oleje, lžička soli.

Postup: Uvařte bulgur (poměr bulgur:voda = 1:3, cca 10–15 minut dle velikosti zrn, osolte na počátku). Během doby vaření nakrájejte rajčata na drobnější kousky, šalotku najemno a nastříhejte bylinky spíše nahrubo. Z uvařeného bulguru slejte případnou vodu navíc, poté vmíchejte olivový olej a postupně citronovou šťávu (raději ochutnávejte). Naposledy zamíchejte najemno nakrájenou šalotku, rajčata a bylinky. Nechte pár minut spojit chutě při pokojové teplotě a servírujte.

Další verzí je obohatit recept o řapíkatý celer, papriku nebo vařené houby.

Bulgur recept naslano: Kuličky z mletého masa s bulgurem

Tento recept můžete využít i v případě, že se chystáte na výlet. Získáte totiž skvělou svačinu v podobě výživově a energeticky vyvážených „kuliček“.

Potřebujete: 0,5 kg mletého masa (ideálně s převahou hovězího), 50 g bulguru, 1 vejce, menší cibule, 3 stroužky česneku, 50 g hladké mouky (lze využít i polentu nebo strouhánku), bylinky dle chuti (majoránka, petržel…), sůl, pepř

Postup: Uvařte bulgur doměkka. Mezitím smíchejte mleté maso s jemně nakrájenou cibulí, lisovaným česnekem, bylinkami, solí, pepřem, vejcem a moukou. Následně přidejte bulgur. Vytvořte kuličky, které umístíte na pečící papír a pečete cca 30 minut na 180 °C (upravte dle vlastností své trouby). Výsledná podoba je „dozlatova“.

Bulgur recept nasladko: Sladká kaše

Bulgur skvěle chutná i nasladko, kdy se nejčastěji jí jako zdravá snídaně, která dodá energii a zahřeje. Variabilita je obrovská. Základní recept je povařit bulgur (3 lžíce/osoba) s hrstí nakrájených ořechů. Vaříte pod pokličkou cca 12 minut (doměkka), přičemž na poslední 2 minuty přisypte lžičku skořice. Po odstavení přidejte kousek másla a lžičku medu.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…
BigBar: Tyčinky pro výkon, zdraví i chuť
Společnost BigBar, potravinářská v…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.