img

Nejlepší potraviny na hubnutí - 20 potravin, které by neměly ve vašem jídelníčku chybět

Zdravý a vyvážený jídelníček je základ k úspěšnému hubnutí a v kombinaci s dostatkem pohybu (a především s pevnou vůlí) máte téměř vyhráno. Svou…

Avokádo je jednou z potravin, která je v určitém množství při hubnutí vhodná jako zdroj zdravých tuků. Připravit z něj lze například oblíbené avokádové guacamole.Jaké jsou nejlepší potraviny na hubnutí? Ideálně takové, které mají ve velkém objemu málo kalorií, takže si jich můžeme dopřát velké množství. Díky tomu bude žaludek plný, pohled na zaplněný talíř nás uspokojí a navíc nepřijmeme zbytečně velké množství kalorií, které by brzdilo naše hubnutí. Zkrátka místo “za málo peněz hodně muziky” zde platí “za málo kalorií hodně jídla”. Protože nejlepší potraviny na hubnutí rozhodně nejsou ty, po kterých budeme mít hned hlad a navíc si budeme moci dopřát pouze maličký kousek.

Dalším důležitým bodem při výběru potravin na hubnutí je obsah vlákniny a bílkovin, díky kterým zasytí na delší dobu. Samozřejmě, že nejlepší potraviny na hubnutí by měly být přírodní, co nejméně zpracované, a pochopitelně bez přidaných cukrů či nezdravých tuků. Nenechejte se však zmýlit, nejlepší potraviny na hubnutí nemusí být pouze nízkotučné - právě naopak, zdravé zdroje tuků, omega 3 mastných kyselin, jsou pro naše tělo obzvlášť důležité i při redukci hmotnosti. Je však nutné hlídat množství, jelikož tuky obsahují mnoho kalorií a při jejich nadbytku bychom hubnutí docílili těžko.

Potraviny na hubnutí - od zeleniny po nápoje

Zdravý a vyvážený jídelníček je základ k úspěšnému hubnutí a v kombinaci s dostatkem pohybu (a především s pevnou vůlí) máte téměř vyhráno. Svou snahu můžete, pokud zrovna neodmítáte tento typ potravinových doplňků, podpořit i vhodnými suplementy - proteinovým nápojem či spalovačem tuků, které vám mohou ve vaší cestě za vysněnou postavou pomoci. Je však pouze na vás, zda se rozhodnete po nich sáhnout nebo se budete stravovat výhradně "přírodní cestou". Pravodu však je, že dnes už proteinové nápoje a další potraviny či potravinové doplňky nejsou oblíbené zdaleka jen u kulturistů a vyznavačů fitness, ale i mnohem širší oblasti spotřebitelů. Mohou být navíc vyrobeny i na čistě přírodní bázi.

Nejlepší potraviny na hubnutí

Cuketa

Cuketa je přesně ta potravina, která má díky velkému obsahu vody minimum kalorií i ve velkém množství. Využití cuket je v rámci zdravého jídelníčku skutečně široké a skvěle slouží ke zvětšení objemu jednotlivých pokrmů. Nastrouhanou a podušenou cuketu lze přidat například k těstovinám, připravit si cuketovou polévku, cuketové placičky či zdravý cuketový moučník.

Velká výhoda cukety je v tom, že sama o sobě nemá výraznou chuť, a tak ji lze použít do spousty pokrmů, ze kterých chuť převezme čímž zvýší množství, ale výrazně neovlivní kalorickou hodnotu. Proto lze cuketu nastrouhat například i do ovesné kaše, čímž se zvětší její objem, ale počet kalorií zůstane téměř stejný.

Tvaroh

Ideálním zdrojem bílkovin s minimem tuků je nízkotučný tvaroh. Bez výčitek můžete sníst celou vaničku, která zasytí, dodá spoustu bílkovin, ale zároveň žádné tuky. Tvaroh se hodí samotný, ochucený holandským kakaem a stévií, případně medem, s jinými zdravějšími sladidly či s ovocem, a nebo třeba v podobě tvarohové pomazánky či dipu k zelenině.

Vaječné bílky

Stejně jako cuketa mají i vaječné bílky skvělou vlastnost - nemají žádnou výraznou chuť, žádný tuk a mají minimum kalorií, takže se hodí ke zvětšení objemu jídla se zachováním počtu kalorií. Bílky jsou navíc kvalitním zdrojem bílkovin. Ani při hubnutí však nemusíte žloutky vyhazovat - jen musíte hlídat střídmé množství kvůli tuku.

Chia semínka

Chia semínka se právem řadí mezi superfoods. Obsahují velké množství minerálů a prospěšných látek a mezi nejlepší potraviny na hubnutí patří také proto, že v tekutině nabobtjnají a mnohonásobně zvýší svůj objem. Jsou skvělé k přípravě zdravého chia pudingu, který je vhodnou alternativou k tomu klasickému, jako přísada do ovesné kaše, smoothie či do tvarohu nebo jogurtu.

Stévie

Sladkého se nemusíte vzdát ani při hubnutí - a to díky stévii. Jde o přírodní sladidlo téměř bez kalorií se sladivostí větší než cukr. Hodí se jak do pečení, tak ke slazení tvarohu, jogurtu, celozrnných palačinek nebo ovesné kaše.

Kvalitní hořká čokoláda

V seznamu nejlepších potravin na hubnutí byste čokoládu pravděpodobně nečekali. Řeč ale samozřejmě není o mléčné čokoládě s karamelovou náplní, o nugátových pralinkách či čokoládových figurkách nebo čokoládové pomazánce. Pokud je však čokoláda kvalitní, s co nejvyšším množstvím kakaového prášku a minimem nebo nejlépe úplně bez cukru, není důvod se jí vzdávat.

Kvalitní hořká čokoláda je skvělým zdrojem antioxidantů, zasytí i v malém množství a hlavně díky ní zaženete chuť na sladké a hubnutí tak budete zvládat lépe i po psychické stránce. Dát si kostičku kvalitní čokolády je mnohem lepší řešení, než na čokoládu neustále myslet, toužit po ní, odpírat si, a pak to jednoho dne nevydržet a skončit s tabulkou přeslazené mléčné čokolády.

Káva

Káva je v souvislosti s hubnutím hojně diskutována a názory se liší. Pokud však jde o kvalitní zrnkovou kávu bez přísad, případně s kapkou nízkotučného mléka, není důvod se jí vyhýbat - právě naopak. Podporuje spalování tuků a povzbudí, což vám umožní podat na tréninku lepší výkony. A také zažene hlad.

Ovesné vločky

Vláknina, kvalitní zdroj sacharidů a nízký glykemický index - to dělá z vloček ideální potravinu na hubnutí. Snídaně v podobě ovesné kaše, domácího musli z vloček, ovesných palačinek z mletých vloček, nebo třeba zdravého dezertu z ovesné mouky skvěle zasytí, dodá dostatek postupně se uvolňující energie i vlákniny.

Ovesné vločky jsou dnes velmi oblíbenou potravinou nejen pro přípravu snídaní a zdravých dezertů Své oblíbence si našly dokonce slané ovesné kaše.

Skořice a další koření

Proč by měla zrovna skořice patřit mezi nejlepší potraviny na hubnutí? Důvodů je hned několik. Zaprvé podporuje spalování tuků a funguje jako antioxidant, ale především dodává jídlu výraznou chuť, což je při hubnutí obzvlášť důležité. Pokrmy s výraznou chutí totiž uspokojí naše smysly rychleji, než mdlé jídlo bez chuti, takže nám stačí sníst menší množství.

Fazole a další luštěniny

Velké množství bílkovin, málo sacharidů i kalorií a spousta prospěšných látek - to je důvod, proč by luštěniny měly mít stálé místo v našem jídelníčku. Lze je použít jako přílohu s minimem sacharidů, do polévky či k přípravě luštěninové pomazánky.

Ořechy a semínka

Jak již bylo řečeno, tuky jsou ve stravě důležité i v případě, že se snažíme hubnout, jen je důležité mít pod kontrolou jejich množství. A nejlepším zdrojem zdravých tuků jsou především ořechy a semínka - můžete si je dát do jogurtu, ovesné kaše, posypat jimi salát, nebo si je dopřát v podobě oříškového másla. To stejné platí i o různých druzích semínek.

Avokádo

Dalším zdrojem kvalitních tuků vhodných pro hubnutí je avokádo. Chutná skvěle jako guacomole neboli avokádová pomazánka, nakrájené na plátky na pečivu, nebo i ve sladké variantě. Lze jej totiž například rozmixovat s banánem a holandským kakaem na pomazánku, která je vhodná na knackerbroty nebo celozrnné palačinky.

Zelený čaj

Pozitivní účinky zeleného čaje jsou známy již po staletí. Kromě toho že povzbuzuje mysl a potlačuje únavu působí jako antioxidant i přírodní spalovač tuků. Proto by měl být zelený čaj součástí každodenního pitného režimu, a to alespoň jeden šálek denně - samozřejmě neslazený.

Brokolice

Zelená zelenina je při hubnutí obecně vhodnější, než jiné druhy. Brokolice, cuketa, zelené papriky, okurky, ledový salát, špenát a další mají totiž pouze minimum sacharidů a kalorií, takže si je můžeme dopřávat v téměř neomezeném množství. To samozřejmě neznamená, že jiné “barevné” druhy by v jídelníčku neměly mít místo, ale například u rajčat, červených paprik, dýně nebo či řepy není množství kalorií již tak zanedbatelné.

Proteinový nápoj

Bílkoviny jsou v jídelníčku při hubnutí důležité a proteinový nápoj je jednou z možností, jak je tělu dodat. Velká výhoda je v tom že proteinové nápoje neobsahují téměř žádné sacharidy ani tuk a jsou nízkokalorické a bez cukru. V dnešní době je na trhu celá řada proteinů od nejrůznějších značek ve všech možných příchutích, na které si jen vzpomenete.

Je libo čokoládovou nebo karamelovou příchuť, vanilku nebo třeba jablečný koláč či citronové sušenky? Protein zažene hlad, uspokojí chuť na sladké a navíc díky obsahu aminokyselin a dalších látek ochrání svaly. Proteinový nápoj je také praktická varianta svačiny na cesty - stačí si odsypat jednu odměrku do shakeru a během dne dolít vodou.

Spalovač tuku

Pokud nechcete hubnout na vyloženě "přírodní bázi", podpořit své úsilí můžete také vhodným spalovačem tuku. K sehnání jsou spalovače jak v podobě tablet, tak i jako rozpustný prášek či sirup. Kromě toho, že spalovač podporují spalování tuků, některé z nich působí také jako “nakopávač”, který vám dodá před tréninkem energii a zvládnete tak více, což se poté projeví i na vaší postavě. To bývá dáno zpravidla obsahem kofeinu či taurinu, fenylalaninu, extraktu ze zeleného čaje nebo guarany.

Jahody a lesní plody

Ovoce obsahuje mnoho cukru - ačkoliv jde o přírodní fruktózu, velké množství by hubnutí zrovna neprospělo. Proto je vhodnější si sladší druhy, jako například banán, hrozny či mango dopřávat spíše ráno a dopoledne. Naopak ovoce s menším množstvím cukru si můžete dávat ve větší míře bez výčitek. Kromě jahod je vhodné lesní ovoce.

Sýr cottage

Se smetanovými omáčkami, tučnými sýry, šlehačkou přidávanou do omáček nebo s mléčnými výrobky s vysokým obsahem tuku se při hubnutí musíte rozloučit. Cottage sýr však poslouží jako dobrá náhrada a v případě, že si z něj připravíte krémovou omáčku na těstoviny, zálivku či pomazánku, rozdíl od tučných variant téměř nepoznáte a vaše hubnutí nebude ohroženo vysokým množstvím tuku.

Celozrnné výrobky

Sacharidy jsou pro naše tělo stejně tak důležité jako bílkoviny i tuky, a to platí i při hubnutí. Podstatné je, o jaký druh sacharidů se jedná - bílá mouka, rychlé cukry a kynuté buchty nebudou tím pravým, ale v případě, že zvolíte celozrnnou variantu (ne “cereální” ani “vícezrnné”) se nemusíte vzdávat ani pečiva či těstovin. Z celozrnné mouky si můžete i při hubnutí upéct zdravější variantu moučníků a vychutnat si je k snídani nebo si dopřát palačinky z celozrnné mouky připravené na minimu oleje, s náplní z tvarohu s ovocem.

Proteinové tyčinky

Pokud si vyberete správně, proteinové tyčinky vám zaženou chuť na sladké a dokonale uspokojí chuťové buňky - mnohé totiž chutnají téměř totožně jako nezdravé sladkosti typu Snickers, avšak se zcela jinými výživovými hodnotami. Kromě toho vám dodají dostatek bílkovin a zasytí. Při výběru je ale nutné číst pozorně etikety - není výjimkou, že některé proteinové tyčinky obsahují tolik cukru, že udělají více škody než užitku.

Diskuse k článku

  • Varian Wrynn

    15:57 28. 11. 2018 +9
    No je super že je tam máte.Ještě vyhoďte ten bůček a brambůrky a začněte se hýbat.A půjde to :-)
  • Růžena

    12:01 16. 5. 2016 -9
    Všechny tyhle potraviny na hubnutí v jídelníčku mám, ale stejně nehubnu. Ledaže bych jedla jen každou tu potravinu zvlášť a v malém množství. Ale komu to bude chutnat :-/. Podle mě je to všechno blbost, jediná dieta, která funguje, je jíst klidně cokoli ale jen v malém množství a u toho se hýbat. Ale kdo to běžně dokáže :-).

Bydlení, zahrada

Chcete mít domácí česnek? Sadba česneku na podzim se vyplatí!

Domácí česnek nic nepřekoná. Chutná, pořádně pálí a je zdravý! Ale hlavně znáte jeho původ a víte přesně, co jíte. Navíc ušetříte spoustu peněz, protože v obchodě je poctivý český česnek docela drahý. Pěstování...

Těhotenství, děti

Strach ze školy u malých dětí: Co jej může způsobit a jak situaci řešit?

Strach ze školy se může objevit u dětí jakéhokoliv věku. Dle průzkumů se tato specifická fobie objevuje u tří až čtyř procent dětské populace. Obavy z pobytu ve škole mohou rodiče u svého potomka vnímat zprvu j...

Ezoterika

Opravdu mohou minerální kameny do vody vylepšit chuť i složení tekutiny?

Minerální kameny do vody nejsou ničím novým. Odjakživa se nejrůznější minerály, krystaly a kameny využívaly pro úpravu vody, aby byla pitná. Nutno říci, že dnes jde spíš o módu. Ale kdo ví, třeba mají kameny do...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si vlastní mýdlo. Domácí výroba mýdla krok za krokem

Výroba mýdla z mýdlových hmot nabírá na oblibě, protože jejich použití je velmi jednoduché a zvládnou ho za pomoci rodičů i děti. Domácí výroba mýdla…

Fitness

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...

Rozvoj osobnosti

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Recepty

Francouzské palačinky s pečenými jablky

Palačinky neboli Crêpes jsou ve Francii klasickým dezertem. Základem je, aby Crêpes byly lehké a nadýchané.

Mazlíčci

Teplota u kočky: Co může znamenat?

Normální tělesná teplota u kočky je do 39 °C. Ano, to je ten důvod, proč nás kočka tak příjemně zahřívá. Je za běžných okolností zhruba o dva stupně teplejší než my. Pokud se teplota začne šplhat nad tuto hodno...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…