Grilování může způsobovat zažívací potíže.

Jak na zdravá střeva? Zažívací potíže vás mohou potrápit nejen v létě.

Nejen v létě je potřeba dbát na správné stravovací návyky. Ale obzvláště v průběhu letních prázdnin a dovolených máme tendence svou stravu poněkud zanedbávat. Není pak divu, že trpíme na zažívací potíže, nadýmání, zácpu, nebo průjmy. Letní průjmy bývají také velmi časté díky nevhodné stravě, která se snadno zkazí či obsahuje bakterie způsobující infekce, například Salmonellu. Co nejvíce zatěžuje trávení v létě a jak si můžeme pomoci?

Špatné zažívání v létě. Čím je způsobeno?

V čase letních dovolených má člověk zcela jiný režim, který s pravidelností nemá nic společného. Tím méně se to týká stravy. Pokud si večer vyhodíme z kopýtka a máme druhý den volno, obvykle dlouho spíme, v letním vedru nemáme chuť k jídlu a naopak se do sytosti najíme až večer. Nezřídka jsou to právě dobroty z různých grilovaček, což našemu zdraví rozhodně zrovna moc neprospívá. Během léta také trávíme spoustu času venku v terénu, v přírodě, u moře nebo někde na výletě, a to moc prostoru k tomu se v klidu najíst nebývá, proto vznikají i dlouhé pauzy mezi jednotlivými jídly. Vhodný není ani alkohol, hojně konzumovaný na letních zahrádkách restaurací nebo na letních party.

Jak na zdravá střeva? Vyhněte se příliš častému grilování

Zažívací potíže může způsobovat také strava, která se v horku rychle kazí, nedostatečně tepelně upravené maso, shnilé ovoce, majonéza a další potraviny, v nichž mohou sídlit bakterie. Existují mnohé potraviny, kterým je opravdu lepší se v létě vyhnout! Následkem nezdravé konzumace nevhodných jídel a nesprávných stravovacích návyků pak vznikají nejrůznější trávicí obtíže, nejčastěji nadýmání, střevní potíže, infekce trávicího traktu, průjem nebo zácpa. Nadýmání může způsobovat i přezrálé kvasící letní ovoce, přemíra konzumace ovoce a také sycené nápoje – lepší je pít čistou vodu bez bublinek!

Jak na zažívací potíže?

Zažívacím potížím v létě se spolehlivě vyhnete tehdy, pokud se budete snažit o následující doporučení:

  • Jezte spíše častěji a menší množství jídla.
  • Dávejte přednost jednoduchým jídlům - zelenině, ovoci, chladnější stravě (např. saláty).
  • Vyhněte se příliš častému grilování, smaženému jídlu, těžkým masitým a tučným pokrmům.
  • Vyhněte se ostrému koření, horkým nápojů a hlavně alkoholu.
  • Nepijte sycené a sladké limonády, raději slabé bylinné odvary, ovocné a zeleninové šťávy a čistou vodu.
  • Připravujte si vždy čerstvé jídlo, nekonzumujte jídlo z neznámých zdrojů a jídlo starší než 2 dny.
  • Dopřejte si dostatek vlákniny - ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny….
  • Zajděte si na borůvky, jsou na střeva vynikající.

Pijte čaj nebo ovocnou šťávu, abyste předešli zažívacím potížím

Zdravá střeva a detoxikace

Určitě bychom také neměli zapomínat na fermentované potraviny s obsahem probiotických kultur. Pokud budeme mít zdravá střeva, naše trávení i celkově imunita, budou dobře konat svou práci a my se budeme cítit skvěle. Vyzkoušet můžete čas od času kvašenou zeleninu, dále kvalitní bílé jogurty, které si můžete přidávat do letních studených salátů, anebo třeba k večeři nové brambory ve slupce s pažitkou ze zahrádky s kefírem.

Probiotika ale vyžadují prebiotika, která tvoří vláknina, jež se v našich střevech stává pro probiotické bakterie potravou. Bez prebiotické vlákniny se probiotika neobejdou. Proto máme pro vás skvělý tip! Je jím preparát od firmy Marion – důmyslně nazvaný Klidné břicho. Obsahuje velké množství vlákniny, která je důležitá pro bezproblémové stravování. Jde o rozpustnou vlákninu obohacenou o koncentrovaný sirup z černého rybízu, který jí dodává jak skvělou chuť, tak i další důležité a potřebné látky. Přípravek obsahuje vitamín C a je doslazen stévií, je tedy vhodný i pro diabetiky, nepředstavuje žádné kalorie navíc a především dodává výživu prospěšným symbiotickým bakteriím. 

Zvláště v dnešní době, kdy převládá západní styl stravování, trpíme nedostatkem rozpustné vlákniny a střevo je tak podvyživené - chybí mu pozitivní bakterie, které nemají šanci se namnožit a jsou tak utlačovány nežádoucími bakteriemi. Následkem jsou pak nejen různé zažívací potíže, ale především se také mění naše chutě a ty nás vedou k tomu, abychom se dále stravovali obdobným nezdravým způsobem. 

Preparát Klidné břicho napravuje špatné zažívání už do tří dnů od počátku doporučeného užívání. Zejména je vhodný pro starší osoby, které mají pomalejší střeva, méně pohybu a více trpí zácpou. Pokud tedy během léta trpíte na nějaké nepravidelnosti a správná funkce vašich střev je poněkud narušená, Klidné břicho je pro vás tou nejlepší volbou. Nezapomínejte však na pitný režim, při užívání je vhodné pít čistou vodu bez bublinek. 



Diskuse k článku

  • Frederika

    19:48 2. 8. 2021 0
    probiotika, probiotika a probiotika
  • Stella

    18:47 25. 7. 2021 0
    stačí brát probiotika a zaživání se vrátí no normálu
  • Alena

    20:49 19. 7. 2021 0
    přesně tohle vyléčí pravidelné používání probiotik laktobacily

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?