Tradiční čínská medicína je prověřenou metodou alternativní léčby

Tradiční čínská medicína: Je opravdu zázračná nebo může i ublížit?

Tradiční čínská medicína je u nás v posledních letech čím dál tím oblíbenější disciplínou. Na terapeuty této metody se obrací mnoho jedinců, kterým například klasická medicína pomoci neumí. Někteří z nich pak tvrdí, že tradiční čínská medicína jim doslova zachránila život. O co tedy přesně jde a jak tradiční čínská medicína funguje?

Tradiční čínská medicína je starověká lékařská praxe. První zmínky o ní pocházejí už z roku 300 před naším letopočtem. Tradiční čínská medicína je založena na znalostech nashromážděných po staletí čínskými lékaři, kteří pozorovali účinky různých alternativních praktik na zdraví svých pacientů. Tradiční čínská medicína je ovlivněna prvky taoistické filozofie, jin a jang a teorií Qi. A že nejde o jen tak ledajakou metodu, potvrzuje i Světová zdravotnická organizace, která ji uznává.

Západní versus tradiční čínská medicína

Zatímco západní medicína se zaměřuje jen na následky, nikoliv na příčinu zdravotních problémů, tradiční čínská medicína to má jinak. Je založena na souboru vzájemně propojených principů a holistického přístupu. A má za to, že veškeré patologie jsou výsledkem cirkulace energie, která není správná nebo je nějak blokovaná. Podle teorie Qi cirkuluje energie v těle prostřednictvím kanálů zvaných meridiány. A právě zde mohou vznikat nebo vznikají problémy, pokud se z nějakého důvodu zablokují. Tradiční čínská medicína proto využívá vícero technik holistické (celkové, celostní) léčby, jejíž cílem je obnovení rovnováhy a zlepšení celkového zdraví člověka.

Čtěte také:

Byliny v ájurvédě - dokonalost stará 5000 let

Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?

Nedaří se vám zhubnout? Tradiční čínská medicína vylepší vaše hubnoucí postupy

Tradiční čínská medicína a její působení na zdraví

Tradiční čínská medicína je využívána k léčbě široké škály patologií. Je indikována u funkčních poruch, jako je například nespavost, menstruační bolesti nebo závislosti. Dokáže ale zmírnit i chronickou bolest, stres, zažívací problémy, alergie, artritidu, astma a mnoho dalších stavů. Tradiční čínská medicína je známá také pro své přínosy na imunitní systém a schopnost zlepšit krevní oběh.

Tradiční čínská medicína a její metody

Tradiční čínská medicína využívá různé léčivé rostliny jako součást komplexní léčby. Využívá rovněž akupunkturu. Jemné jehličky se vpichují do kůže v určitých bodech podél meridiánů, aby uvolnily zablokovanou Qi a obnovily rovnováhu. Důležitou roli v léčbě hraje i strava. Tradiční čínská medicína potraviny klasifikuje podle jejich vlastnostní. Dělí je na horké, studené, suché, mokré, sladké, hořké, kyselé, slané a neutrální.

Tradiční čínská medicína využívá hojně byliny i akupunkturu

Podle této stravovací teorie může nadbytek nebo nedostatek některého druhu způsobit energetickou nerovnováhu v těle. Například horká a kořeněná jídla mohou pomoci odstranit vlhkost a stimulují krevní oběh, zatímco studená jídla pomáhají snížit zánět a organismus ochlazují

Tradiční čínská medicína a další techniky

Pro udržení určité rovnováhy se doporučuje pravidelné cvičení, například čchi-kung. A součást manuálních a pohybových technik jsou i masáže. I když ty působí spíše v rovině preventivní

Tradiční čínská medicína, vedlejší účinky a kontraindikace

Ačkoliv je tradiční čínská medicína bezpečná, existují případy, kdy je třeba velké obezřetnosti. Týká se to zejména některých stavů, jako je rakovina, tuberkulóza, srdeční problémy, vysoký krevní tlak nebo vážné duševní poruchy. Co se pak týče vedlejších účinků, mohou se objevit například pocity únavy či slabosti (zejména po akupunktuře), alergické reakce (na některé byliny) či léková interakce (některé léčebné metody tradiční čínské medicíny se mohou vzájemně ovlivňovat s léky, které užíváte). Nutno však říci, že nežádoucí účinky bývají velmi vzácné. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.