Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Bylinky můžeme považovat za předchůdce dnešních tabletek a léků. Ačkoli se na moderní léčiva v případě nemocí hodně spoléháme, neznamená to, že je síla bylinek překonaná, právě naopak – dodnes se zázračná moc rostlin v medicíně využívá. Fytoterapie je součástí tradiční čínské medicíny, bylinky na doplnění léčby ale často doporučují i západní lékaři.

Čtěte také:

Titáni hubnutí! Souboj hubnutí mezi západní a tradiční čínskou medicínou

Fytoterapie má dlouhou tradici

Fytoterapie jako součást tradiční čínské medicíny nám má i dnes, co nabídnout. V rozlehlé Číně se nachází nespočet léčivých rostlin, které Číňané od starých časů umí využít. Fytoterapie tak má opravdu dlouhou tradici – během staletí byly všechny účinky bylinek mnohokrát prověřeny, a i dnes můžeme jejich léčivé síly využívat. Nejstarší zmínky o fytoterapii nacházíme na lékařských papyrech ze starověkého Egypta a v rozsáhlém bylináři z Číny přibližně z třetího tisíciletí př. n. l. Mocí bylinek se pak zabývali lékaři napříč všemi staletími, zmínit můžeme třeba středověkého lékaře Galena nebo východního učence Avicennu.

Výhody fytoterapie

Fytoterapeut na rozdíl od výrobců farmaceutických léčiv využívá celou sílu jednotlivých bylin a nehledá v nich jen aktivní složky. Léčba bylinkami má mnoho výhod – minimalizují se vedlejší účinky, léčba je přírodní a neznečišťuje životní prostředí. Účinky bylinek většinou nejsou tak silné a rychlé jako účinky léků, pomáhají však léčit „do hloubky“ – nezbaví vás jen příznaků nemoci, ale podpoří celkové zdraví vašeho těla. Je proto dobré využívat fytoterapie jako doplňku k léčbě. Fytoterapie je kromě léčby nemocí i součástí jejich prevence, bylinné preparáty podpoří vaše zdraví a odolnost vůči nemocem. Síly bylinek se dá využít například i u hubnutí – existují bylinky, které omezují nezdravou chuť na jídlo a podpoří správné trávení.

České bylinkářství vs. čínská tradiční fytoterapie

Bylinky si samozřejmě můžete nasbírat sami, stačí se podívat na internet nebo do herbáře, jaké mají konkrétní bylinky účinky a vypravit se na sběrnou výpravu do přírody. Tradiční čínská medicína a její fytoterapie má sice s českým bylinkářstvím některé věci společné, v mnohém se ale liší – kromě bylinek fytoterapie může využívat i další přírodní materiály jako například minerály, skořápky, zvířata a hmyz. Navíc využívání bylinek ve fytoterapii je navíc velmi individuální – každá bylina má svou vlastní energii, která vede k uzdravení člověka a musí být proto v souladu s jeho vlastní energií. Fytoterapie se řídí mnohými pravidly – například dělí rostlinná léčiva na horké, chladné, teplé a svěží. Stavy chladu se léčí rostlinami horkými a naopak. Mezi horké byliny patří třeba skořice, zázvor a pepř, mezi chladné jitrocel, kostival a divizna.

Bylinky a olej

Odvar, tabletky i pokroutky

Rozhodnete-li se zdravotní problémy řešit fytoterapií, můžete se obrátit na centra tradiční čínské medicíny, kterých je v České republice několik. Směsi bylinek se sestavují každému klientovi na míru. Obvykle se skládají z pěti až dvaceti druhů bylin a jejich dávkování je vyšší, než u jsme zvyklí u českého bylinářství, jedná se asi o 100 gramů denně. Z bylinek se většinou připravují odvary, případně se podávají ve formě prášku z rozemletých bylin nebo v tabletách, sirupech či pokroutkách. Pokroutky jsou starou lékárenskou formou, která už se dnes tolik nevyužívá. Jedná se v podstatě o slisované byliny a v tradiční čínské medicíně se jich využívá zejména proto, že byliny v pokroutkách mohou být čerstvé. Tabletky i pokroutky jsou dnes velmi oblíbené, protože šetří čas a vyhovují těm, kteří nemají rádi výraznou chuť bylinných čajů.

Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína někdy může pomoci tam, kde západní medicína selhává. Tradiční čínská medicína se někdy také nazývá celostní – vnímá člověka jako jednu propojenou nádobu, kde spolu vše souvisí. Léčba se proto vždy zaměřuje na člověka jako na celek, a ne na jeden konkrétní problém. Do úvahy se kromě zdravotního stavu člověka bere i jeho emoční rozpoložení, prostředí, ve kterém žije, konstituce těla a podobně. Kromě fytoterapie, která je jednou z hlavních složek léčby, tradiční čínská medicína zahrnuje také akupunkturu, masáže, baňkování a moxování a mnoho dalších postupů. Nemáte-li chuť nebo odvahu zamířit se svými problém přímo na kliniku tradiční čínské medicíny, ale přáli byste si něco se o tradiční léčbě dozvědět více, můžete vyzkoušet některý z online kurzů doktorky Petry Uríkové, kde vysvětluje jednotlivé metody a postupy čínské medicíny tak, aby je pochopili úplní začátečníci. Pokud vás tradiční čínská medicína díky jejím kurzům zaujme, můžete se jí začít sami učit nebo vyhledat pomoc odborníků.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!