img

Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?

Ženské tělo má k účelu, být nositelku nového života uzpůsobené tělo, nastavené orgány i hladinu hormonů. Časté ženské problémy mívají souvislost s nervovým systémem, ale také s životosprávou. Už od pradávna byly používané bylinky, které v tomto směru ženám pomohly a i dnes pomáhají.

Čtěte také:

Bylinky podle horoskopu: Jaké bylinky se hodí k vašemu znamení?

Bazalka vonná

Tuto bylinku si spojujeme asi především s italskou kuchyní, ale její využití je rozhodně o dost širší, než pouze v kulinářství. Bazalka vonná nebo také Bazalka pravá, jejíž pravlastí je oblast Indie, se začala šířit do celé Evropy již v době starověku. Získávaly se z ní vonné oleje, kterými se mazala těla faraonů, když se ukládala do hrobek, vyráběla se z ní různá další posvátná mazání a Římané ji nazývali kouzelnicí lásky pro její afrodiziakální účinky.

Mozzarela s rajčaty a bazalkou zalitá olivovým olejem – to je nejen chutná a velmi zdravá svačinka či večeře, ale dokonce má tato směs podle některých zdrojů protirakovinné účinky. Bazalka je bylinkou vhodnou pro ženy, protože obsahuje hormonům podobné substance, které tlumí menstruační bolesti, upravují výkyvy menstruačního cyklu, pomáhají podpořit tvorbu mateřského mléka a vyrovnávají pokles hormonů během menopauzy. Z čerstvých lístků bazalky si můžete připravit nálev. Lístky nadrobno nasekáte, zalijete 150 ml horké vody a necháte přikryté vyluhovat. Vše můžete přecedit a popíjet dvakrát denně.

Kromě výše zmíněných účinků je bazalka vynikajícím pomocníkem při řešení stresu a psychických problémů, navozuje spokojenost a pocity dobré nálady, podporuje chuť k jídlu a zbavuje migrén i závratí.

Bazalka posvátná – Tulsí

Tulsí je původem z Indie a je považována za svatou bylinu. Jedná se o tradiční prostředek ajurvédské medicíny. Čaj z Tulsí - bazalky posvátné - působí dobře na žaludek, odstraňuje potíže s nechutenstvím, dokáže snížit horečku a pomáhá při virózách. Její účinky se honě využívají k léčení ženské i mužské neplodnosti.

Užívá se také jako podpůrná léčba při nádorových onemocněních, protože podle posledních výzkumů dokáže podobně jako Aloe Vera odbourávat radioaktivitu po ozařování. V asijských oblastech se tato bylinka používá i v kuchyni do salátů, omáček, nápojů. Využívá se i v kosmetickém průmyslu, údajně zpomaluje stárnutí pleti.

Bylinku si můžete ze semen vypěstovat sami i v našich podmínkách. Vedle lotosu je v Indii tato rostlina považována za jednu z nejposvátnějších bylin vůbec, posiluje víru, soucit a jasnost, poskytuje energii lásky, čistí auru, posiluje imunitní systém a používá se i jako ochrana na magické úrovni. 

Jetel luční

Červený jetel je trvalkou rostoucí hojně ve volné přírodě u nás. Má typické trojčlenné lístky a růžovočervený květ. Běžně roste na loukách a lesních mýtinách. Sbíráme její květ a to celou hlávku jetele bez podpůrných listů. Jetel působí výtečně proti nachlazení, kašli a bronchitidě, používá se do osvěžujících koupelí a k dezinfekci kůže, při revmatismu a cukrovce.

Květy červeného jetele jsou velice cennou surovinou pro ženy, protože mají vysoký obsah fytoestrogenů, jsou dokonce jejich největší přírodní zásobárnou. Fytoestrogeny se pak v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. Tím je podporován přirozený hormonální cyklus ženy, aktivuje se zpomalený metabolismus pokožky a příznivě působí jetel i na růst vlasů, zpomaluje řídnutí kostí a podporuje zdravou funkci kardiovaskulárního systému. Jetel mírní nepříjemné klimakterické obtíže, kterými jsou návaly horka a pocení, podporuje libido a také spánek je díky popíjení čaje z jetele kvalitnější.

Kontryhel obecný

Kontryhel pomáhá ženám zbavit se nejrůznějších gynekologických potíží a pomáhá s otěhotněním. Rostlina kontryhel se v přírodě vyskytuje poměrně běžně, má listy ve tvaru „husích nožek“ a drobné žlutozelené květy. Léčivé látky se získávají z listů, někdy i z natě rostliny a nejčastěji se z kontryhele připravuje čaj. Nasbíraný kontryhel sušíme při nízkých teplotách a v tenkých vrstvách, ale co nejrychleji, neboť se brzy může zapařit. Pro co nejdelší uchování se skladuje v tmavých nádobách.

Kontryhelový čaj účinkuje při silné menstruaci, zmírňuje potíže během menopauzy, pomáhá v šestinedělí, při premenstruačním syndromu a působí pozitivně proti zadržování vody v těle. Zlepšuje funkci dělohy ženy a doporučuje se k posílení dělohy před porodem a po porodu se má také dále popíjet pro zvýšení kvality mateřského mléka. Je vhodným pomocníkem zejména pro ty ženy, které se snaží otěhotnět, stimuluje totiž nárůst děložní sliznice, která je důležitá pro zahnízdění vajíčka. Kontryhel snižuje nervozitu, potlačuje úzkost a pomáhá při nespavosti. Zevně je možné kontryhel používat k obkladům, koupelím špatně hojících se ran, při omývání zhnisaných ran a zanedbaných vředech a očních zánětech.

Od doby křesťanství je tato léčivka zasvěcena Panně Marii a blahodárně se uplatňuje při poruchách menstruace, potížích s výtokem, nepravidelnosti v přechodu, pomáhá i při začátku puberty a obtížích ženských pohlavích orgánů.

Kontryhel obecný

Ženy, které jsou náchylnější k potratům, by měly rozhodně popíjet čaj z kontryhele, kontryhel upevňuje plod a zabraňuje potratu tím, že posiluje ochablé vazivo dělohy ženy. Kontryhel můžete přidat i do lázně.

Mochna husí

Mochna husí měla ve středověku pověst čarovné byliny, která se spojovala s magií a věštěním v lásce. Jejím prapůvodním domovem je jihovýchodní Asie a u nás ji najdeme poměrně hojně, neboť se jí daří hlavně v mírném pásmu. Tato trvalka je nízkého vzrůstu, listy Mochny husí jsou lichozpeřené a na rubu hedvábně bílé, plstnaté, květy jsou žluté barvy. Sbíráme kořen i nať mochny, kořen se sbírá v září a říjnu a suší se omytý buď v sušičce na ovoce, troubě nebo na radiátoru.

V lidové medicíně se mochně říká protikřečová bylina, neboť obsahuje látky, které uvolňují hladké svalstvo, tlumí tedy bolesti při menstruaci nebo břišní kolice. Krom toho pomůže i s křečemi v lýtkách, poradí si s podrážděnou pokožkou, hnisavými vyrážkami a koupele v mochně jsou rovněž velmi účinné a příjemné.

Z mochny si můžete připravit nejen čaj, ale také teplý obklad, který přiložíte na bolestivé místo, převážete šátkem a necháte půl hodiny působit.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je univerzální bylinkou, která se těší oblibě již od dvanáctého století. Pro vnitřní užívání, tedy k popíjení čaje z měsíčku lékařského se hodí k řešení problémů se žlučníkem, s játry a trávící soustavou a vředy, celkově harmonizuje trávení.

Čaj z měsíčku je vhodný pro ženy, které trpívají silnou menstruací a menstruačními bolestmi, zlepší celkový krevní oběh v organismu a může dopomoci i od vysokého krevního tlaku. Obecně měsíček působí výborně proti zánětům v těle a na špatně hojící se rány. Je přírodním antibiotikem a v našem organismu působí antisepticky.

Při potížích s výtoky je vhodný pro přípravu sedacích koupelí.

Měsíček lékařský je možné použít i zevně v podobě masti, urychluje hojení pooperačních jizev, popraskané kůže, omrzlin, spálenin, řezných ran a hemeroidů. Vyhlazuje vrásky, celulitidu i strie. Jeho působení na pokožku je celkově velice blahodárné, obsahuje totiž rostlinná antibiotika - fytoncidy, která potlačují vznik bakterií a plísní na pokožce.

Řebříček obecný

Řebříček je rozšířený po celé Asii i Evropě. Má rád suchá a slunná místa a roste na loukách, ale i například ve spárách dlažby. Má čisté bílé květy, které jsou vhodné ke sběru. Sbírá se kvetoucí nať, bez dřevnatých stonků v měsíci červenci a srpnu. Tato hojně rozšířená léčivka má široký okruh působení, především na krev. Stahuje a vysušuje, zastavuje vnitřní i vnější krvácení, především dělohy a tlustého střeva, močového měchýře i hemeroidů. Řebříček zvyšuje krevní srážlivost a zároveň rozpouští krevní sraženiny.

Nejen ve směsích s dalšími bylinami se používá k léčbě širokého spektra ženských obtíží, ať už jde o poruchy menstruačního cyklu, děložní krvácení, bolesti v podbřišku, potíže v klimakteriu apod. Při otylosti a celulitidě pomůže žebříček z ledvin vyplavit škodlivé látky. Užívá se i zevně ve formě odvarů a mastí na akné, ekzémy, zánětlivá onemocnění kůže i sliznic a hemeroidy (kombinace vnitřního a vnějšího užití). Z důvodu silně působících složek řebříčkových silic po měsíci užívání vždy udělejte aspoň na týden či déle pauzu. Vyhnete se tak alergickým reakcím. V těhotenství a v průběhu kojení se doporučuje se vyhnout řebříčku úplně.

Mladé lístky řebříčku se používají jako bylinné koření, jsou součástí jarních bylinkových směsí do omáček, polévek i pomazánek – neutralizují tuk obsažený v jídle!

Vpřípadě řebříčku se jedná o rostlinu, která je podobně jako jedna z dalších bylin zasvěcena v křesťanství svatému Janu. Používala se k zahánění zlých duchů a po celý středověk byla jednou z nejuctívanějších magických bylin. Řebříčkový amulet pověšený nad svatební lože nebo nošený na tělech partnerů prý zajišťuje sedm let lásky.

Další bylinky vhodné pro ženy

Andělika čínská

Andělika odstraňuje potíže spojené s klimakteriem, předchází rozvoji osteoporózy a je prevencí kvasinkových zánětů.

Chmel otáčivý

Chmel upravuje bolestivou a nepravidelnou menstruaci, zmírňuje sexuální napětí a podrážděnost.

Kozinec blanitý

Kozinec má afrodiziakální účinky na obě pohlaví, reguluje mužskou potenci a prostatu, reguluje činnost pohlavních orgánů žen při frigiditě, sníženém libidu nebo v období klimakteria, pomáhá prý i zvětšovat objem prsních žláz.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý je všelékem, který působí protizánětlivě a dezinfekčně, mírní křeče při bolestivé menstruaci, má močopudné účinky a urychluje hojení ran. Je vhodný k pravidelnému popíjení pro citlivé a senzitivní ženy. Pro léčení ženských neduhů se doporučuje jeho zevní použití ve formě sedacích koupelí nebo napářek.

Petrklíč - Prvosenka jarní

Kořen Prvosenky jarní je u nás chráněný, ale jeho květy si natrhat můžete. V lidovém léčitelství se užíval proti zahlenění, při kašli a nemocech horních cest dýchacích. Pomáhá při obtížné menstruaci i v přechodu, pomáhá při melancholii i návalech horka. Vynikající účinky má u žen citlivých na počasí, které špatně snáší změny počasí, trpí častými bolestmi břicha, hlavy nebo migrénou. Nedoporučuje se prvosenku užívat samotnou, může vyvolávat zvracení a nevolnosti, ale je možnou součástí čajů.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská je bylinka prospěšná ženám tím, že pomáhá proti bolestem prsů během menstruace, zamezuje návalům horka a proti nadměrnému pocení v přechodu nebo v pubertě. Omezuje nadměrnou tvorbu mléka u kojících matek.

Majoránka

Odvar z majoránky pomáhá zmírňovat menstruační bolesti doprovázené křečemi a má uklidňující účinky při nespavosti, podle pověstí umí majoránka přičarovat lásku.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka harmonizuje menstruační cyklus a  pomáhá s léčbou gynekologických obtíží, čaj z kokošky se pije po doušcích, maximálně dva šálky za den a nedoporučuje se jeho dlouhodobé užívání.

Děhel čínský

Děhel čínský neboli ženský ženšen je bylina, která slouží jako výborný pomocník při ženských obtížích. Upravuje bolestivou menstruaci, léčí kvasinkové infekce a blahodárně působí na imunitní systém a podporuje aktivitu bílých krvinek. Působí tedy i jako prevence proti rakovině. Díky obsahu fytoestrogenů si jej pochvalují ženy v menopauze, kterým ulevuje od potíží s tímto životním obdobím spojenými.

Lněné semínko a lněný olej

Len pomáhá na hormonální úrovni, je vhodný při nepravidelné menstruaci, při snaze o miminko, při premenstruačních potížích, pomáhá ženám v přechodu, konzumace lnu před porodem usnadňuje porod, uvolní porodní cesty a pomáhá nastartovat správnou tvorbu mléka.

Maliník a jahodník

Čaje z listů jahodníku a maliníku jsou vhodné k přípravě čaje, který zmírňuje menstruační i klimakterické obtíže, působí dobře na plodnost, podporuje dozrávání a uvolnění vajíčka, upravuje sliznice, v začátcích těhotenství se však maliník nedoporučuje.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Těhotenství, děti

Už vás unavuje distanční výuka? Poradíme, jak si stereotypní dny zpestřit

Distanční výuka se týká téměř všech dětí v Česku, tedy krom prvních a druhých ročníků. A vzhledem k tomu, že jde už o dlouhodobou záležitost bez vidiny světlejších zítřků, začíná to děti i rodiče unavovat. Ubíj...

Ezoterika

Archetypy planet – Mars symbolizuje akci, sílu a touhu žít

Astrologie patří mezi obory, který má řadu příznivců, ale i odpůrců. Jedni se nehnou z domu bez kontroly stavu na obloze, druzí si životem vykračují navzdory stavu na obloze. Kde leží pravda je asi určeno nasta...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

Rozvoj osobnosti

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Mazlíčci

Jaké zvířátko pro děti se hodí do bytu? 7 tipů na nenáročné mazlíčky

Chtějí vaše děti mazlíčka a bydlíte v bytě? Ne všechny nápady dětí na zvířátko jsou dobré z hlediska menšího prostoru, který máte k dispozici. Ovšem existuje celá řada možností, jak dítěti splnit jeho sen na ma...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Pilsner Urquell den...

Dneska jsem dostala znamení shůry. Jeden nejmenovanej dopravce potravin až domů mi dovezl nákup a co jsem v něm jenom nenašla! Místo dvanácti plzeňskejch piv jsem měla v tašce osmnáct krásnejch kousků! Tímto díky za šestipack navíc! Aspoň nějaká radost v tomhle potemnělym žití. Moje alkáčský buňky zajásaly a už to nasávám. Je to jasný, střízlivá usínat nebudu...