Bylinky podle horoskopu: Jaké bylinky se hodí k vašemu znamení?

Bylinky podle horoskopu: Jaké bylinky se hodí k vašemu znamení?

Čaje z léčivých rostlin: Lze připravovat z jedné rostliny nebo je možné více rostlin smíchat a vytvořit směs. Míchání různých rostlin většinou tělu neškodí, ale přesto je třeba výrobě směsi věnovat pozornost. Při přípravě čaje je důležité rovněž i to, jakým způsobem a jak dlouho jej připravujete. Pozor na rychlé chlazení čaje! Při rychlém zchlazení se totiž ztrácí prospěšné látky.

Čajové koupele: Čaje užívané ke koupelím pomáhají hojit kožní problémy a urychlují hojení ran. Teplota nálevu k zevnímu použití by měla být mezi 35 a 40 °C a doba koupele cca 10 až 20 minut. Kromě čajových koupelí je možné použít i bylinkové obklady. Na poraněné oblasti je třeba je mít alespoň dvě hodiny.

Čaje je možné zevně používat i k čištění pokožky, zejména pleti se sklony k akné. Čistý bavlněný hadřík nebo ubrousek namočíme do vlažného čaje a omyjeme jím obličej. 

Koupel z léčivých rostlin se připravuje přímo ve vaně. Teplota vody by měla být přibližně 35 °C, tak lze dosáhnout těch nejlepších výsledků. Po absolvování takovéto léčivé koupele je třeba po nějakou dobu odpočívat.

Dalšími možnostmi jsou masáže za pomoci bylinných olejů, použít lze i alkoholové výtažky z různých léčivých rostlin.

Bylinky podle horoskopu

Beran (21.3. - 20.4.)

Berani žijí obvykle v rychlém až bláznivém tempu. Mnohdy mají sklon svoje onemocnění přecházet a nedoléčit je. Trápívají je bolesti hlavy, možná právě z toho, že jdou často „hlavou proti zdi“. Jejich úkolem je naučit se mírnit a občas se zastavit. Berani také mohou trpět nespavostí a občasnou silnou nervozitou. Vhodný je pro ně chmel a bylinky podporující imunitu.

Chmelové šišky je možné zalít horkou vodou a připravit si z nich uklidňující čaj, nebo si je i zašít do polštářku, na kterém pak Beran odpočívá či spí. Chmel byl tradiční prostředek na čištění krve a jater, používal se jako projímadlo, proti vysoké teplotě, zažívacím obtížím, u otoků pro své schopnosti odvodňovat organismus. Látky obsažené v chmelu povzbuzují tvorbu žaludečních šťáv a tím i chuť k jídlu, na organismus působí mírně močopudně a uklidňují stavy podrážděnosti. Tlumivý účinek se využívá při nespavosti.

Při nachlazení Berana povzbudí česnek a černý bez

Býk (21.4. - 21.5.)

Tito zrozenci mívají v otázce zdravotního stavu většinou celkem štěstí a jejich zdraví bývá pevné. Čemu však nedokážou Býci odolat, bývá dobré jídlo a pití, z nestřídmosti v této oblasti potom vyplývají jejich potíže s trávením a žaludkem. Pro dobré zažívání lze Býkům doporučit odvar z artyčoku, puškvorec a mateřídoušku. Na choroby krku, které nejednoho Býka dokážou hodně vykolejit z běžného životního tempa, pomáhá podběl s trochou jitrocele.

Skvělou bylinkou je pro ně také petržel zahradní. Ta pomáhá odvádět vodu z organismu a působí jako mírná rostlinná desinfekce. U petržele se užívá jak kořen, tak i nadzemní část rostliny a její listy, ze kterých se připravuje odvar.

Blíženci (22.5. - 21.6.)

Blíženci by měli dbát na doléčování onemocnění dýchacích cest a pozornost věnovat nervům. Na rozčilování, které se Blížencům bohužel nevyhýbá, je pro ně ideální vůně konvalinky a popíjení odvarů z meduňky nebo kozlíku lékařského. Při kašli by měly Blíženci popíjet odvar z lněného semínka (běžně užívaného při trávicích potížích), s trochou citrónu a oslazený třeba medem. Obtíže se zahlcenou pamětí pomáhá těmto zrozencům řešit luční kmín.  

Luční kmín je naším jediným domácím druhem používaným běžně jako koření. Je možné ho snadno zaměnit s jinými druhy této čeledi, jeho nažky se dají rozpoznat podle charakteristické vůně. V různých odrůdách se pěstuje na polích.

Rak (22.6. - 22.7.)

Rak je velmi citlivý a všechny jeho chmury a psychické propady se potom odráží na stavu jeho žaludku. Jeho látková výměna je pomalejší a tak zná potíže se shazováním pár kil navíc. Dříve či později se u něj rovněž objevují potíže s tlakem a někdy i hormonální nerovnováha.

Na rozpohybování metabolismu Rakovi spolehlivě zabere zázvor. Sušený lze zalít horkou vodou a popíjet z něj čaj oslazený medem nebo lze špetku čerstvého zázvoru přidat do čaje. Pro zrychlení látkové výměny je ideální mátový čaj. Ženy Račice zklidní svoje případné gynekologické potíže odvarem z měsíčku lékařského nebo kontryhelu.

Hlavní bylinkou Raků je máta peprná - silně aromatická bylina poskytující  úlevu při špatném trávení, nachlazení a bolestech hlavy. Dnes je nejvíce oceňována schopnost máty zklidňovat zažívací ústrojí, zmírňovat poruchy trávení, příznaky dráždivého tračníku a jiné zažívací potíže.

Lev (23.7. - 22.8.)

Lvi by si měli dávat pozor na srdce a dbát o jeho zdraví, je totiž jejich nejcitlivějším orgánem. Na potíže s krevním tlakem lze Lvům doporučit odvary z heřmánku, měsíčku lékařského nebo třezalky tečkované.

Lev mívá potíže s orgány, které citlivě reagují na stres. V jídle Lva potěší byliny hořké chuti, jako jsou třeba petržel, bazalka, kardamom a koriandr. Při obtížích s játry a žlučníkem je to pak šťáva z řepy a výluh z artyčoku. Na potíže s tlakem, které se u mnoha Lvů rovněž často objevují, pomůže arnika.

Arnika se již po staletí využívá v léčitelství pro své protizánětlivé a hojivé účinky. Přípravky s obsahem arniky také zmírňují revmatické bolesti a pomohou i proti pocení či při sportu a tělesné námaze. Velmi blahodárně působí také na zhmožděniny či otoky.

Panna (23.8. - 22.9.)

Trávící systém Panny je citlivý, proto by si měly dávat obzvláště pozor na to, co jí. Přednost by měly dávat ovoci a zelenině před chemicky zpracovanými pokrmy.

Vhodné jsou pro ně bylinky napomáhající dobrému trávení. Takovou bylinou je například sléz maurský, který pomáhá při žaludečních a střevních problémech, rovněž při při suchém kašli, zahlenění a chrapotu a chrání všechny sliznice. Sléz je možné využít i na omývání při kožních vyrážkách, které tyto zrozence také občas potrápí, proto by měly nosit především bavlněné oblečení a vyhýbat se tomu syntetickému. Stres a napětí u Panny vyřeší čaj z majoránky nebo uklidňující levandule. Při nachlazeních pomůže černý bez a eukalyptus.

Váhy (23.9. - 23.10.)

Váhy mívají potíže s onemocněním ledvin a močového měchýře. Při těchto potížích je vhodné popíjet urologické čaje, například břízu nebo zlatobýl.

Celík zlatobýl je trvalka, asi metr vysoká, která pomáhá při onemocnění močových cest, působí dezinfekčně a rozpouští ledvinové kameny. Při potížích s močovými cestami a močovým měchýřem je též vhodné omezit pití kávy a alkoholu. Při stresu a velkém pracovním vytížení zase pomůže mateřídouška nebo meduňka. Na bolesti hlavy Vahám pomáhá sporýš lékařský.

Štír (24.10. - 22.11.) 

Pro Štíry je vhodnou bylinkou meduňka lékařská a vřes. Účinky meduňky jsou uklidňující, pomáhá při poruchách spánku. Pití meduňkového nálevu prý napomáhá i inspiraci.

Vřes pomáhá při onemocnění ledvin, nemocech močových cest, zvětšení prostaty, průjmech, křečích, kolikách, nemocech jater, žlučníku, dně, artritidě, poruchách spánku, respiračních obtížích a kašli. Vhodnými bylinami pro Štíra je i ostružinové listí a pelyněk. Máte-li vyšší krevní tlak, pak sáhněte po česneku.

Fotolia_73077327_XS

Střelec (23.11. - 21.12.)

U Střelců hrozí potíže s játry a trávením. Na tyto obtíže je vhodná pampeliška neboli smetánka lékařská. Je možné z ní popíjet čaj nebo její listy přidávat do salátů. Pampeliška podporuje funkci žlučníku, odstraňuje z těla škodlivé látky a celkově má povzbuzující účinky. Snižuje rovněž hladinu krevního cukru.

Játra Střelcům posílí čekanka. Tato rostlina s modrými květy podporuje trávení, činnost žlučníku a jater, látkovou výměnu a užívá se i při léčbě cukrovky.

Kozoroh (22.12. - 20.1.)

Kozorozi se obvykle těší dobrému zdraví a dožívají se vysokého věku. Jejich slabinou jsou však kosti, kolena a klouby. Jejich záliba v ostrých a kořeněných jídlech se může negativně odrazit ve stavu jejich pleti. Lze jim doporučit pravidelný pohyb, pro udržení kondice a celkové svěžesti. Na bolesti kloubů Kozorohům pomáhá koupel z březového listí a pokožce zase prospěje odvar z přesličky rolní.

Při angínách by měl mít Kozoroh při ruce čaj ze šalvěje, černého bezu, tymiánu a slézu lesního. Tato směs je vhodná i ke kloktání.

Přeslička rolní je oblíbenou bylinou v lidovém léčitelství. Čaj z přesličky doporučován při celkovém vyčerpání či tuberkuloze plic. Dále zdroje v oblasti léčitelství uvádějí použití při zánětu kostní dřeně, křečích v žaludku atd. Vnitřně se používá ve formě odvaru. Zevně se používá ve formě koupelí a bylinných obkladů. Pozor ale na dlouhodobé užívání, větší dávky způsobují nechutenství nebo nevolnost. Její užívání není vhodné ani během těhotenství. Je třeba být obezřetný i při jejím sběru. Ostatní druhy přesličky mohou mít toxické účinky.

Vodnář (21.1. - 20.2.)

Tito zrozenci mohou mít obtíže s trávicím systémem, krevním oběhem a játry. Jejich bylinkou je meduňka a kozlík lékařský, na trávení zas pomáhá majoránkový čaj. Kozlík lékařský je jednou z nejpopulárnějších rostlin používaných při úzkosti a nespavosti. Čínští lékaři jej podávají i při úrazech, chřipce a revmatismu. Obsahuje látky, které mají sedativní účinky.

Majoránka má zase schopnost podporovat vylučování trávicích šťáv a dezinfikovat. Používá se proto jako prostředek bojující s nemocemi trávicí trubice, jako jsou nadýmání, průjem, střevní koliky. Rovněž ji můžeme použít při nemocech z nachlazení. Majoránka také uvolňuje křeče hladkého svalstva.

Ryby (21.2. - 20.3.)

Bylinky na uklidnění jsou to pravé pro citlivé Ryby. Ztracený klid dokáže obnovit hrneček čaje z hlohu. Látky v hlohu zlepšují průtok krve v cévách vyživujících srdce, a tím napomáhají k optimálnímu fungování srdečního svalu. Svým zásahem do systému regulace organismu podporují vyrovnání zvýšeného či naopak sníženého krevního tlaku. Hloh je vhodný např. jako prevence nebo podpůrná léčba u srdečního infarktu či pro podporu funkce srdce u starších osob. V lidovém léčitelství se doporučuje i jako prostředek pro uklidnění nervů. Při nachlazení se Rybám doporučuje podběl a anýz.



Diskuse k článku

  • Veronika

    15:21 23. 3. 2017 0
    Jaké bylinky jsou? Seznam bylinek najdete tu https://www.eushops.cz/blog

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?