Lupénka dokáže pěkně potrápit

Lupénka jako velký zdravotní problém. 7 věcí, které fungují jako spouštěče lupénky

Lupénka se u každého nemusí projevovat stejně. Avšak jsou znaky, na které je rozhodně třeba dávat si pozor. Lupénka je autoimunitní onemocnění. A velkou roli zde hraje také zánět. Ten může probíhat v těle i skrytě, avšak je zákeřný. Na co být tedy opatrný?

Lupénka je onemocnění, při kterém se kožní buňky tvoří a odumírají mnohem rychleji než normálně. Což následně vede k velkému nahromadění buněk na pokožce. Jde o načervenalé povlaky, právě ty jsou pro lupénku charakteristické. A přesto, že se nejviditelněji lupénka projevuje na kůži, může mít i další komplikace, jako je vyšší riziko srdečních onemocnění, cukrovka nebo vznik Crohnovy choroby.

Zrádná lupénka

Lupénka je nemoc poměrně nevypočitatelná. Jen stěží odhadnete, kdy se projeví, a kdy naopak budete mít klid. Bohužel zbavit se jí není jednoduché. Důležité však je naučit se rozeznávat spouštěče a ideálně se jim vyhýbat. V opačném případě nad vámi lupénka bude vítězit. Poradíme vám, kdy je třeba býti obezřetný.

Čtěte také:

Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění

Zbavit se alergie a kožních nemocí bez léků? Víme, jak na to!

Rašelinové zábaly pomáhají na revma či lupénku a dají se použít i na vlasy

1. Infekce a lupénka

Velmi zrádné jsou infekce jakéhokoliv druhu. Především pak, pokud jde o streptokoka, může nastat problém. Často se lidem lupénka zhorší, pokud mají streptokoka v krku či angínu, bolest ucha, bronchitidu, angínu nebo infekci dýchacích cest. V takovou chvíli je pochopitelně oslaben i imunitní systém, což je další faktor, který má na vzplanutí onemocnění obrovský vliv. 

2. Lupénka a drobná zranění

A imunita ještě jednou. Jestliže je imunitní systém zaneprázdněn a musí se věnovat něčemu jinému, na lupénku mu už často “nezbývá čas”. Lupénka se tedy může zhoršit ve chvíli, když se poraníte, kousne vás hmyz, když se spálíte na sluníčku nebo máte nové tetování

3. Lupénka a stres

Pokud jste ve stresu, pak počítejte s tím, že se všeobecně zhoršují veškerá onemocnění a zdravotní obtíže, které řešíte. Probíhající infekce nebo poranění kůže jsou považovány za stresory fyzické, avšak psychický stres může mít u lupénky mnohem horší dopady. Do psychického stresu patří i nedostatečný spánek, únava, úzkosti, neklid a podobně. Tomu všemu je třeba se vyhýbat nebo aktivně problém řešit. Jestliže jde například jen o stres z práce nebo z nadmíry starostí, pak je možné pokusit se zmírnit jej meditací, relaxací, pohybem či třeba i akupunkturou

4. Alkohol, nikotin a lupénka

Jestliže si rádi dáte alkohol nebo kouříte cigarety, pak má nad vámi může mít lupénka velkou moc. Jak pití, tak i cigarety mohou zhoršovat stav pokožky a tedy i stav lupénky. Alkohol navíc snižuje účinnost některých léčiv na lupénku. Kouření pak prokazatelně zdvojnásobuje riziko rozvoje lupénky. Již probíhající onemocnění pak zhoršuje.

5. Lupénka a porod

Hormonální změny u žen mohou stav lupénky značně zhoršovat. Obecně se uvádí, že vyšší hladiny hormonů chrání před vzplanutím nemoci, avšak klesající hladiny hormonů mohou nemoc zhoršit. To je i důvod, proč se lupénka často objevuje v pubertě, v menopauze nebo právě po narození dítěte. Dobrou zprávou je, že v případě vzplanutí onemocnění po porodu může lupénka zase rychle vymizet. Tedy ihned potom, co se hormony zase ustálí.

Zbavit se nadobro lupénky je téměř nemožné

6. Lupénka a nové léky

Dostali jste u svého ošetřujícího lékaře nové léky a lupénka se najednou zhoršila? Některé léky toto mohou skutečně způsobovat. Patří sem například léčiva užívající se k léčbě bipolární poruchy a dalších psychiatrických stavů. Dále jde o některé léky na malárii, nesteroidní protizánětlivé léky či některé léky na vysoký krevní tlak.

7. Lupénka a změny počasí

Především podzimní a zimní měsíce mohou být pro lidi s lupénkou náročné. Nedostatek sluníčka a k tomu suché, chladné počasí, obírají pokožku o potřebnou vlhkost. Což následně vede k potenciálnímu vzplanutí lupénky. To samé ale dokáže i letní období, pokud je venku horko a my jsme často uzavřeni uvnitř se zapnutou klimatizací. Všeobecně kolísání teploty, vlhkosti i tlaku je pro lidi, které lupénka trápí, velký problém.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.