Řeřicha je neskutečně nabitá cennými látkami

Řeřicha na talíři: Vitamínová bomba za pár korun vás nabije energií

Řeřicha je rostlina nenápadná, drobná a nabitá vitamíny i minerály. Obrovskou výhodou je to, že se může pěstovat po celý rok. Nejlepší je ovšem právě teď, v zimních měsících, kdy je nedostatek energie, všudypřítomná nachlazení a celkově slabší imunita a zásoba čerstvé a kvalitní zeleniny a ovoce je nedostatečná.

Řeřicha setá pochází z dnešního Iráku a Egypta, kde byla původně pěstována a odkud se časem dostala i do Evropy. Její účinky znali lidé již před tisíci lety a lékaři té doby ji doporučovali na nemoci močového ústrojí a poruchy krvetvorby

Řeřicha ukrývá spoustu cenných látek

Zdravotní účinky řeřichy seté jsou odvozené od látek v ní obsažených. Řeřicha, respektive její mladé výhonky obsahují především minerální látky jako draslík, hořčík, jód, železo, měď, selen, vápník a sloučeniny síry, dále ve velkém množství chlorofyl, karotenoidy a vitamíny C, A a B1. Díky svému složení působí řeřicha močopudně a dezinfekčně a pomáhá například při zánětech močového měchýře. Má antimikrobiální, antioxidační a krev čistící účinky. Vitamín C a A působí jako antioxidanty a pomáhají předcházet stárnutí buněk. Vitamín B1 – thiamin – pomáhá tělu při nervovém vypětí, zlepšuje vitalitu a zmírňuje únavu. Řeřicha působí také proti průjmům, kde se uplatňuje její protikřečový účinek hořčíku, a podporuje činnost trávicího ústrojí a jater. Šťáva z řeřichy použitá za čerstva čistí nečistou pleť a akné a používá se i na uklidnění.

Čtěte také:

Zelené potraviny proti nemocem i jako účinná prevence

Potraviny pro zdravé srdce: Rajčata, salát i sklenka červeného

Pěstování bylinek: Řeřicha

Řeřicha na pěstování musí být čerstvá

Semínka řeřichy se pěstují buď doma na kousku vaty, substrátu či v květináči, nebo se vysévají přímo do záhonu brzy na jaře jako salátová a léčivá bylina. Semínka řeřichy se dají koupit téměř všude a dají se sehnat i v bio kvalitě. Je vhodné při koupi myslet na to, že řeřicha velmi rychle ztrácí klíčovost, a proto kupovat jen semínka s rokem plnění stejným, jako je rok vašeho výsevu. Nedoporučuje se vysévat semínka prošlá, je velmi pravděpodobné, že nevyklíčí.

Řeřicha a domácí pěstování

Pěstování doma je absolutně nenáročné na čas, světlo i prostor. Pro to nejjednodušší pěstování řeřichy je potřeba mít doma pouze vatu nebo papírové ubrousky, misku, několik balíčků semínek řeřichy seté a nůžky. Semínka nahusto nasypaná na mokrou vatu, umístěnou ve vhodné nižší misce, se musí udržovat vlhká, a proto je potřeba je minimálně jedenkrát denně zalévat. Jakmile je vata suchá, semínka uschnout a dál nerostou. Po pár dnech začnou semínka klíčit a mohou se použít do salátů. Ještě lepší je však pěstování řeřichy na papírových ubrouscích nebo pouze na klíčících miskách. Asi za týden od výsevu už narostou dostatečně dlouhé výhonky, které lze nůžkami odstřihnout a konzumovat. Po urychlení růstu stačí misku překrýt igelitovým pytlíkem nebo voskovým ubrouskem a udělat si doma miniaturní pařník.

Řeřicha se jí ideálně za studena

Řeřicha má tu výhodu, že je dostupná v době, kdy jiné bylinky s podobnými účinky nebo s obsahově stejnými látkami nejsou k dispozici. Řeřichu je dobré konzumovat syrovou, neboť vařením ztrácí mnoho ze svých účinných látek, a také dlouhodobě, ale v malém množství. Denní dávka pro dospělého by neměla překročit jednu polévkovou lžíci a dávka pro děti lžičku lístků řeřich. Ideální použití je posypat s ní již hotové jídlo.

Řeřicha na talíři: Pečená zelenina posypaná řeřichou

Přísady:

  • kořenová zelenina po jednom kusu – mrkev, celer, petržel, červená řepa
  • 2 brambory
  • 1 menší dýně hokkaidó
  • 2 cibule
  • olej, sůl, bylinky (tymián, sladká paprika, kmín, rozmarýn)
  • řeřicha

Příprava: 

Zeleninu oloupeme a zbavíme slupek, dýni omyjeme a vydlabeme střed. Nakrájíme na větší kusy a vložíme do pekáčku. Polijeme olivovým nebo jiným kvalitním rostlinným olejem, osolíme a okořeníme. Pečeme ve vyhřáté troubě na 200 stupňů asi 20 minut do změknutí zeleniny. Servírujeme posypané řeřichou. 

Řeřicha se dá jíst jen tak, třeba na čerstvém pečivu s máslem

Řeřicha na talíři: Zeleninová pomazánka s řeřichou

Přísady:

Příprava: 

Čtvrt bulvy celeru a větší mrkev oloupeme a nastrouháme najemno, dáme do misky, smícháme s majonézou a osolíme. Kváskový chléb nakrájíme, namažeme pomazánkou a posypeme řeřichou.

Řeřicha na talíři: Čočkový salát plný barev

Přísady:

  • 3 hrsti čočky (červená, černá, hnědá – od každého druhu jednu hrst)
  • 1 větší mrkev
  • 1 menší červená řepa
  • 1 žlutá paprika
  • 2 střední kyselé okurky
  • 1 cibule
  • řeřicha
  • sůl, pepř
  • citrónová šťáva z půlky citrónu

Příprava: 

Nejprve je třeba, abychom uvařili čočku. Vzhledem k tomu, že každý druh se připravuje jinak, připravíme je podle návodu na obalu. Pro zmírnění plynatosti můžeme k čočce přidat některé druhy bylin (majoránka, saturejka, mořská řasa…). Než se čočka uvaří, nakrájíme na drobné kostky mrkev, papriku i okurky. Červenou řepu za syrova nahrubo nastrouháme. Smícháme vše dohromady. Cibuli nasekáme nadrobno, osmahneme na oleji a přidáme k zelenině. Nyní ke směsi přidáme i uvařené všechny tři druhy čočky. Osolíme, opepříme, přelijeme citrónovou šťávou a pořádně promícháme. Barevný salát podáváme posypaný nasekanou řeřichou.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Martina

    10:27 9. 1. 2022 +1
    Řeřichu miluju. Teď v zimě je naprosto božská a chutná mnohem líp, než bakelitová zelenina z obchodu. Prostě doma vypěstovaná šťavnatá zelenina. A nejlepší je na chlebu s pomazánkovým máslem.

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.