Úzkost dokáže s člověkem pěkně zatočit

Úzkost umí život přetočit vzhůru nohama. Víte, jak ji poznat? A kterak se s ní poprat?

Úzkost umí s naším životem pořádně zatočit a doslova ho obrátit vzhůru nohama. Každého ovlivňuje jinak. U někoho má mírnější průběh, u někoho jde o natolik šílené pocity strachu a děsu, že je sám vůbec nezvládá. Úzkost někdy může sama vymizet, jindy se ale postupem času nepříjemné stavy ještě zhorší. Je vůbec možné, abychom úzkost zvládli sami nebo potřebujeme odborníka?

Úzkost je přirozenou reakcí těla na stres. Jde o pocity strachu nebo obavy z toho, co přijde. Může se objevit ve chvíli, kdy pociťujete tlak, nervozitu nebo napětí. Někdy se ale objeví nečekaně, znenadání. Pokud jsou pocity úzkosti extrémní, zasahují negativně do života a trvají alespoň šest měsíců, pak je vhodné vyhledat odborníka, který nám pomůže. S největší pravděpodobností totiž máte úzkostnou poruchu a je vhodné ji co nejdříve řešit.

Úzkost versus úzkostná porucha

Je úplně normální, pokud pociťujeme úzkost ze zkoušky, z pracovního pohovoru, když se rozvádíme nebo se třeba stěhujeme na nové místo. Ač je tento typ úzkosti nepříjemný, může být zároveň i motivační a může nám v mnoha ohledech pomoci, případně nás nabudit k lepším výkonům. Jde o úzkost, která přijde a zase odejde, aniž by nám do života více zasahovala. Jestliže nás však trápí úzkostná porucha, pak nás pocity strachu provázejí neustále. Jsou intenzivnější a často i velice vysilující. Takový typ úzkosti může způsobit i to, že přestaneme dělat věci, které nás baví. Pokud se úzkost neléčí, bude se s největší pravděpodobností jen zhoršovat. Je rovněž dobré vědět, že úzkost a úzkostná porucha je nejčastější formou emoční poruchy a může postihnout naprosto kohokoliv.

Čtěte také:

Panická porucha a panická ataka spolu nemusí vždy souviset

Separační úzkost u dětí aneb závislost na matce

Léčí deprese, fobie i nervozitu. Vyzkoušejte sílu regresní terapie!

Úzkost a úzkostná porucha – rozdělení

Úzkost je součástí několika druhů úzkostných poruch. Patří sem například:

  • Panická porucha: jde o opakující se záchvaty paniky.
  • Fobie: nadměrný strach z konkrétního předmětu, situace nebo činnosti.
  • Sociální úzkostná porucha: extrémní strach z toho, že bude souzeni ostatními.
  • Obsedantně-kompulzivní porucha: opakující se iracionální myšlenky, které vás nutí provádět specifické, opakované chování.
  • Separační úzkostná porucha: strach, že budete daleko od svých blízkých nebo od domova.

Úzkost se však může objevovat i jako symptom u mnoha dalších onemocnění, jako je například posttraumatická stresová porucha, deprese či některé druhy chronických onemocnění. 

Úzkost a úzkostná porucha – příznaky

Úzkost má mnoho podob, může vás jen lehce rozladit, ale může vás dostat do stavu, kdy téměř omdléváte a srdce vám buší jako o závod. Můžete mít pocit strachu nebo nadměrné obavy. Můžete se cítit “mimo kontrolu”, jako by mezi vaší myslí a tělem došlo k odpojení. Úzkost může zahrnovat i úzkostné myšlenky, které je těžké ovládat. Dále také neklid, potíže se soustředěním, potíže s usínáním, únavu, podrážděnost nebo nevysvětlitelné bolesti.

Úzkost nám mohou pomoci zvládnout mnohé alternativní metody i léky

Úzkost a úzkostná porucha – příčiny

Ani odborníci si nejsou jisti tím, jak a proč úzkost či úzkostná porucha vznikají. Někdy totiž může jít i o kombinaci různých faktorů, jako je nadměrný stres, zdravotní problémy, deprese, nadměrné napětí v životě či například užívání návykových látek.

Úzkost a úzkostná porucha – možnosti léčby

Rozhodně je třeba počítat s tím, že léčba úzkostí je běh na dlouhou trať. Jestliže se váš stav nezlepšuje nebo se dokonce zhoršuje, je rozhodně vhodné poradit se s odborníkem. Většinou se pro léčbu úzkostí využívá kombinace psychoterapie a léků. Dále je pak vhodné pracovat sám na sobě pomocí metod jako je meditace, techniky zvládání stresu, jóga a podobně. Tyto nástroje a metody mohou pomoci, jak se vyrovnat se strese či úzkostí, když se objeví.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.