Úzkostná porucha může potrápit každého z nás

Úzkost jako nová civilizační nemoc. Úzkostná porucha se týká stále více lidí. Poradíme, co dělat, aby vám nepřevrátila život vzhůru nohama

Příležitostná úzkost je sice součástí života, avšak nesmí nám přerůst přes hlavu. Úzkosti se běžně mohou objevit, když máme problémy v práci, před zkouškou ve škole nebo před důležitým rozhodnutím. Nesmí se však stát denním chlebem. Což se bohužel u mnohých lidí v aktuální situaci stalo. Psychologové a psychiatři hlásí plno.

Úzkostná porucha zahrnuje dočasné starosti i strach. Zatímco u zdravého člověka tyto stavy odezní, u jedince s úzkostí zůstávají nebo se dokonce stupňují. Následně pak mohou mít úzkosti vliv i na běžný denní režim. I činnosti, které jsme dosud hravě zvládali, se najednou stanou problémem. Může se snížit pracovní výkon nebo školní výsledky. A úzkost se odráží i na vztazích.

Úzkost jako porucha

Úzkost či úzkostná porucha je vlastně duševní i fyzický stav negativního očekávání. Psychologové úzkost charakterizují jako stav zvýšeného vzrušení a obav. Ty se však postupně stupňují a ničí nám tak život. Člověk s úzkostí i problém uvědomuje, ale sám není příliš schopen s ním bojovat. Úzkostná porucha zahrnuje trvalé pocity strachu, nervozitu nebo bušení srdce. Od přírody byla úzkost nastavena tak, aby upoutala pozornost a stimulovala nás k provedení nezbytných změn toho, na čem nám záleží. Právě proto jsou také příležitostné záchvaty úzkosti považovány za naprosto normální a přirozené. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Pravidelná a častá úzkostná porucha nám může život zničit.

Čtěte také:

Vyrobte si meduňkový sirup a zažeňte s ním nespavost a úzkosti

Jak se zbavit úzkosti? Pomůže změna způsobu myšlení

Přepadají vás nevysvětlitelné pocity úzkosti? Mohou za ně i negace ve vaší mysli

Úzkostná porucha značí chorobný strach

Lidé, které úzkostná porucha trápí, vykazují nadměrný strach, starosti a jsou nervózní. Ze všeho – z práce, zdraví, vztahů, lidí kolem sebe a dokonce i z každodenního života. Strach a úzkost tak mohou v životě napáchat značné problémy. Člověk je pak méně produktivní v práci, ve škole, nechce se vídat s přáteli a má problém i ve vztazích. Mezi hlavní příznaky úzkostí patří neklid, častá únava, potíže s koncentrací, podrážděnost, trvalé svalové napětí, neustálé obavy, negativní myšlenky či problémy se spánkem. Úzkostná porucha je často doprovázena i depresí

Úzkosti a úzkostná porucha: Existuje účinná léčba

Dlouhodobé úzkosti rozhodně patří do rukou odborníka. Čím déle úzkosti člověka trápí a čím více se stupňují, tím menší šance na jejich samo-zvládnutí existuje. Úzkostná porucha se obvykle léčí psychoterapií, léky nebo obojím. Vždy záleží na dohodě pacienta se svým lékařem. 

Psychoterapie – při počínajících úzkostech může být jedinou volbou a žádných léků není třeba. Aby však byla psychoterapie skutečně účinná, musí být zaměřena na konkrétní úzkosti člověka a přizpůsobena jeho potřebám.

Úzkosti nám mohou ničit život

Kognitivně behaviorální terapie – zaměřuje se na konkrétní řešení obtíží a úzkostí jedince. Stanoví se cíl pomocí řady psychologických metod. Člověk se těmto metodám, za podpory terapeuta, postupně učí. Aby byl posléze schopen je sám používat. Musí být také ochoten aktivně spolupracovat, být motivován ke změně a musí na sobě chtít pracovat.

Farmakoterapie – léky jako takové úzkostné poruchy neléčí, ale dokáží zmírnit příznaky. Předepisuje je psychiatr. Léky mohou také mírnit záchvaly paniky nebo stavy extrémního stavu a obav. Někdy lékař předepíše i antidepresiva. Léková terapie funguje nejlépe právě ve spojení s psychoterapií.

Úzkosti může ovlivnit i životní styl

Jestliže vás začaly trápit úzkosti, je nutné zamyslet se i na svým životním stylem a denními činnostmi. Je dobré chodit každý den na delší procházku nebo vyzkoušet aerobní cvičení. Vhodná je i úprava stravy. Omezení jednoduchých cukrů by mělo být základem. A nápomocny mohou být i techniky zvládání stresu či meditace.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.