Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

img
26. 09. 2018 Přečteno: 7587x

Stavy úzkosti, mírné deprese nebo nespavost. Psychické problémy, které mohou postihnout kohokoliv z nás a neměly by se podcenit. Pro zlepšení psychické pohody ale nemusíte hned vyhledat odborného lékaře. Stres, každodenní vypětí i ošklivé zimní počasí navozují špatnou náladu, která se může udržet na dlouhou dobu. První pomocí při nastupující depresi mohou být účinná přírodní antidepresiva.

Uspěchaný život většiny lidí vyvolává tlak, špatnou náladu a nepříjemné psychické stavy, které lidé považují za klinické deprese. Lidé si proto čím dál častěji nechávají u lékaře předepisovat přírodní antidepresiva. Látky působící na nervovou soustavu a hladinu chemických látek vyrovnávající náladu ale můžeme najít i v přírodě či doma.

Čtěte také:

Přírodní antidepresiva si můžeme vypěstovat i doma

Vybrané bylinky působí blahodárně na lidskou psychiku a zároveň je můžete doplnit vhodnými potravinami, které stimulují nervovou soustavu.

Bylinné čaje přírodní antidepresiva proti úzkosti

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání bylinek si ale dejte pozor na vedlejší účinky. Přírodní antidepresiva mohou spolu s užíváním některých léků vyvolávat nevolnost nebo vyrážky a citlivost na slunce.

Bylinky neužívejte dlouhodobě a při užívání tablet proti jiným onemocněním se nejprve poraďte s lékařem. Například třezalka je velmi zrádná. Osvědčené antidepresivum ale zároveň snižuje účinnost antikoncepce nebo léků na srdeční choroby.

Přírodní antidepresiva v podobě bylin si můžete doma vysušit nebo zakoupit přímo namíchané čaje v lékárně. Nabízíme vám výběr pěti nejúčinnějších bylinek proti úzkostem a depresím.

1. Třezalka tečkovaná

Třezalka patří mezi byliny s nejsilnějšími antidepresivními účinky. Známá bylina bývala i složkou klasických léků na předpis. Zahání lehké až střední deprese a přináší klid. Třezalka tečkovaná je spíše sedativum, které působí stejně jako klasická antidepresiva předepsané lékařem.  

Bylinka zvyšuje hladinu seratoninu v mozku, čímž zmírňuje napětí a stres. Potlačuje poruchy spánku. Třezalka se hojně vyskytuje na českých loukách a okrajích lesů. Žluté květy se sbírají v letních měsících červenci a srpnu. Poznáte ji podle červené šťávy, která vytéká z květu.

2. Šafrán setý

Vzácná rostlina, která okoření jídla také účinně bojuje s psychickými problémy. O blahodárných vlastnostech šafránu věděli již staří Peršané. Přírodní lék proti depresi při pravidelném užívání má rychlý nástup působení.

Šafrán má navíc méně nežádoucích vedlejších účinků než třezalka. Hlavní zásluhu na tom má látka safranal obsažená v blizně rostliny.

3. Bazalka

Proč Italové tolik milují bazalku? Bylinka je známá svou výraznou aromatickou chutí a vůní, ale málokdo ví, že patří také mezi účinná přírodní antidepresiva. Bazalka má příznivý vliv na náš trávicí trakt, pomáhá k lepšímu trávení těžkých jídel, uklidnění žaludku a stimuluje tvorbu žluči. Blahodárné účinky má také na nervovou soustavu.

Sylice obsažené v bazalce odstraňují bolesti hlavy, snižují stres, únavu a tlumí pocit úzkosti. Silné antidepresivum můžete použít ve formě éterického oleje pro zlepšení nálady. Bazalku si můžete pěstovat i doma v bytě. Lístky můžete doma usušit a uvařit z nich čaj nebo naložit do oleje a vmasírovat.

4. Kozlík lékařský

Kozlík lékařský neboli valeriánu používali proti depresím již v dávných dobách. Poznatky o léčivých účincích kozlíku sahají až do starověku. Bylina má sedativní účinky, které uklidňují a zmírňují pocity nastupující paniky.

Kozlík předepisovali po staletí šamanové pro klidných spánek bez vedlejších účinků. Působí také proti strachu a depresi. Z rostliny se zpracovává kořen s typickým zápachem, který si můžete vyvařit do čaje.

5. Magnolie

Nádherné květy magnolie k nám přišly z Číny a Japonka. Ozdoba zahrad ale také přináší úlevu při úzkostech nebo depresi. Přírodní antidepresivum zmírňuje podrážděnost a nervozitu při fyzickém i psychickém napětí. Podívejte se na další vhodná přírodní antidepresiva.  

Přírodn antidepresiva_bylinky2

Adaptogeny v bylinách

Některé rostliny obsahují tzv. adaptogeny, které nás ochrání od stresu (který je dost často následkem či příčinou úzkostí a depresí) a pomáhají nastolit rovnováhu a regenerují organismus.

Jinými slovy, adaptogeny způsobují nespecifickou obrannou odpověď organismu na stres, pomáhají znovu nastolit rovnováhu, regenerují a chrání organismus a zároveň jsou netoxické.

Seznamte se s některými adaptogeny

  • Tulsi - Bazalka posvátná: je nazývána také královnou bylin a elixírem života.
  • Ašvaganda – Vitánie spavá: je protizánětlivá, antioxidant, posiluje, vyživuje, zklidňuje, stimuluje činnost štítnou žlázu, nadledvinky. Vhodná je zejména i jako nervínum při depresích, úzkosti, únavě, nespavosti způsobené stresem a nervovým vyčerpáním.
  • Brahmi – Pupečník asijský – Gotu kola: patří mezi nootropica, antioxidanty, chrání váš nervový systém.  V ajurvédě patří do skupiny tzv. omlazovacích bylin tzv. rasayan, stimuluje činnost štítné žlázy. Brahmi posiluje paměť, koncentraci a zároveň ulevuje od úzkosti.
  • Šatavari: představuje ženské tonikum pro reprodukční systém. Je antibakteriální, působí jako afrodisiakum, stimuluje imunitní systém, posiluje trávení a je protizánětlivá.
  • Pryskyřice Mumio: horská pryskyřice Mumio v sobě ukrývá regenerační účinky pro tělo i duši. Díky velkému množství minerálů bývá sportovci nazývána „elixír rekordů".
  • Amrita: je známá pro své pro své protizánětlivé účinky. Má příznivý efekt nejen na játra, ale i na močové a pohlavní cesty. V ájurvédě je považována za rasajánu, tzn. omlazující bylinu

Aromaterapie a relaxace uvolní napětí

Pomoct proti depresím dokáže také aromaterapie. Esenciální oleje z rostlinných složek dokážou uvolnit tělo i psychiku. Léčebná metoda odstraňuje úzkosti, deprese a zlepšuje náladu. Oleje můžete inhalovat nebo přidat do horké koupele. Vonné esence lze vmasírovat do pokožky, čímž uvolníte celé tělo od vnitřního napětí a budete se znovu cítit jako znovuzrození.

Hudba a cvičení jako přírodní antidepresiva

  • Hudba působí velmi silně na lidskou psychiku. Příjemná hudba dokáže zlepšit náladu a odvést myšlenky od každodenního stresu. Pusťte si oblíbenou muziku, při níž přestanete na chvíli myslet na starosti. Pro uvolnění napětí existují i speciální meditační skladby, u nichž zrelaxujete celé tělo i duši. Postihla vás podzimní deprese? Poradíme, jak s ní zatočit. 
  • Při odpočinku u meditační hudby zkuste uvolnit své tělo jógou. Stres lze často odbourat sportováním a vyplavením negativních energií z těla ven, které nahradí hormony štěstí – endorfiny. Jóga dostane vaši mysl zpátky do pohody.
  • K uvolnění napětí a proti stresu působí běhání v přírodě. Běh údajně podle vědců působí antidepresivně a můžeme ho tak zařadit mezi další přírodní antidepresivum. Odběhněte od problémů, tíživých stavů a zlepší vám náladu, sebevědomí i fyzickou kondici.
  • Přírodní antidepresiva proti úzkosti musí jít ruku v ruce i s úpravou životního stylu. Zdravá strava, vyvážený denní režim a dostatek odpočinku je základem. Pokuste se více spát, přes den se více hýbat a zařadit do jídelníčku více ovoce, zeleniny a oříšků, které obsahují potřebné vitamíny.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Sociální vazby můžete podpořit i společným poslechem hudby

Kvalitní sociální vazby jsou pro člověka velmi důležité, neboť díky nim může pociťovat bezpečí, sounáležitost, porozumění i lásku. Obecně existuje hned několik způsobů, jak je můžete posilovat. Jedním z nich je...

Spřízněné duše mívají silné duchovní spojení. Poznejte typy spříznění a najděte se v jednom z nich!

Pojem spřízněné duše je skloňován ve společnosti ve všech pádech. Dokonce panuje obecné dogma, že každý hledá v životě tu svou, je...

Zklamání v přátelství může zanechat hlubokou ránu na duši. Jak se s ním co nejlépe vyrovnat?

Zklamání v přátelství představuje velmi složitou situaci, která má zřídka kdy nějaká řešení. V momentu, kdy jste zrazeni někým, ko...

Důvěryhodný člověk: Poznejte jej podle typických rysů a vyhněte se zklamání!

Důvěryhodný člověk není ani zdaleka samozřejmostí ve všech mezilidských vztazích. Ve společnosti se totiž vyskytují i lidé, kteří nějakým způsobem maskují své skutečné pocity, věří fámám, či je dokonce podporuj...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Nová práce vás nemusí stresovat. Inspirujte se tipy, jak překonat nervozitu a úzkost

Nová práce bývá často nadějí na lepší zítřky. Může ovšem představovat i určitý stres, který je naprosto normální u každého, kdo mě...

Záchvaty vzteku se mohou vyskytnout i u dospělých. Jak se jim úspěšně ubránit?

Záchvaty vzteku bývají obvyklé v dětství a dle psychologů nejsou ničím nenormálním. Daly by se také nazvat jakousi běžnou součástí vývoje dítěte. Ti nejmenší se teprve společensky přijatelnému chování učí a neu...

Nenechte blues a deprese, aby vás převálcovaly. Osvědčené rady, které vás navrátí do psychické pohody

Blues nebo deprese? Dvě slova a dva stavy, které se poměrně často zaměňují. Avšak v tomto období jsou skloňovány více než kdykoliv...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Naučte se správně dýchat. Hluboké dýchání potlačí stres a zmírní příznaky chronických onemocnění

Když chceme žít zdravěji, snažíme se lépe jíst, hýbat, pečujeme o spánkovou hygienu a celkově více dbáme na svůj životní styl. Čas...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Máte výkyvy nálad nebo umíte své rozpoložení držet na uzdě? Metody, které vás srovnají

Výkyvy nálad či střídání emočního rozpoložení je běžnou součástí života. Hojně se vyskytují především v období puberty, těhotenstv...

Stres je strašák 21. století. Jak se vyrovnat se stresem? 7 rad, které fungují

Dlouhodobý stres si vybírá vážnou daň na našem těle i mysli. Rozhodně není dobře, abychom v takovém stresu setrvávali. I když je stres přirozenou součástí našeho života, přílišný pocit neustálého napětí může na...