Podzimní deprese a úzkosti jsou poměrně častým problémem

Podzimní deprese nebo úzkost? Může za to nedostatek světla, málo pohybu i špatný jídelníček

Podzimní deprese i úzkosti mají v tomto období žně. S ubývajícím denním světlem začíná mnoho jedinců pociťovat tíseň a silný smutek. Odborníci však tvrdí, že nejen podzim má na těchto obtížích svůj podíl. Přidává se i stres, únava a další faktory.

Velkou roli při vzniku podzimní deprese i úzkosti hraje i jídelníček či změny ve stravování, nedostatečný pohyb a nulová společenská aktivita. Chceme-li tedy, aby se nám podzimní blues vyhnulo, je třeba, abychom se zaměřili nejen na to co jíme, ale abychom začali více pečovat také o svůj duševní rozvoj

Podzimní deprese i úzkosti nevzniknout “jen tak”

Tendenci pociťovat či prožívat podzimní deprese či úzkosti mají především lidé, kteří k těmto obtížím sklony během celého roku. Právě na podzim se ale vše halí do tmavých barev, venku je chladno a my přestáváme být ještě více aktivní. Tím se pochopitelně podzimní deprese či úzkosti ještě více zhoršují a stupňují. Pokud víte, že vás tyto stavy každoročně přepadají, je vhodné dělat už předem nějaká preventivní opatření, abyste měli šanci tyto stavy či nálady eliminovat. 

Čtěte také:

Vyrobte si meduňkový sirup a zažeňte s ním nespavost a úzkosti

Znáte symboly reiki? Pomáhají se stresem, bolestí a depresemi

Úzkostná porucha či panická ataka nás naženou do kouta. Jak se s nimi poprat?

Podzimní deprese a úzkosti – příznaky:

  • špatná nálada či dlouhodobé blues
  • depresivní stavy
  • úzkosti či panické ataky
  • nadměrné obavy
  • podrážděnost
  • letargie
  • ospalost a únava
  • ztráta zájmu o každodenní činnosti

Podzimní deprese a úzkosti – příčiny:

Jednou z příčin, které mají na svědomí podzimní deprese a úzkosti, je snížení slunečního záření. To totiž v našem těle vede k poklesu hladiny serotoninu a ke zvýšené hladině melatoninu. Serotonin je důležitý hormon, který značně ovlivňuje náladu, chuť k jídlu a spánek. Melatonin má zase tendence vyvolávat pocity ospalosti a deprese. Na vině může být rovněž i snížená hladina vitamínu D. S tím má ostatně problém velká část populace. Vitamín D získáme nejlépe právě ze slunečního světla, je tedy důležité i v zimě co nejčastěji chodit ven. Vitamín D lze získat ale i stravou. Obsažen je především v mořských rybách, vejcích, másle, mléčných výrobcích či některých sušených houbách. Mnoho potravin je také vitamínem D obohacováno. Případně je možné vitamín D suplementovat. Tedy dodávat jej tělu prostřednictvím doplňků stravy. Nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojován s depresí.

Podzimní deprese a úzkost jako diagnóza?

Deprese i úzkost jsou označovány samostatnými diagnózami. U podzimního blues nic takového nenajdete. Přesto, pokud máte pocit, že situaci sami nezvládnete a je vám mizerně, návštěva odborníka rozhodně neuškodí. Ostatně právě podzimní deprese či úzkosti mohou být spouštěčem dalších psychických onemocnění. Velký vliv na vznik podzimní deprese a úzkosti může mít i brzké vstávání a nedostatek spánku. Na tyto faktory je třeba dbát. Musíte-li brzy vstávat, je dobré včas ulehnout, abyste tělu dopřáli potřebnou dobu odpočinku. 

Pokud si neumíte pomoci sami, rozhodně navštivte odborníka

Podzimní deprese a úzkosti – řešení:

Více světla

Buďte přes den co nejvíce venku. Nebo si zajděte do solária, případně navštivte světelnou terapii. Tu může v mnoha případech předepsat i lékař.

Cvičte a hýbejte se

Choďte pěšky, ráno nebo večer si zaběhejte, běžte do bazénu… zkrátka se hýbejte, co to jen jde. Pohyb podpoří tvorbu těch správných hormonů, které umí zajistit a udržet dobrou náladu. Podzimní deprese a úzkosti pak nemají šanci.

Změňte jídelníček

Říká se, že očistu je vhodné provádět alespoň dvakrát za rok. Na jaře a na podzim. Začněte jíst jídla, která vašemu tělu dělají dobře. Zapomeňte na smažená jídla, fast-foody a polotovary. Jezte hodně zimní zeleniny, luštěnin, polévek a teplých jídel. Věřte, že vám udělají dobře. Rozhodně omezte alkohol.

Začněte dělat něco nového

Podzim by mohl být časem nových začátků. Můžete třeba začít studovat, změnit image, nechat si udělat jiný účes nebo začít chodit do jazykové školy. Možností je spousta. Co vás baví a co byste rádi dělali? Pusťte se do toho hned teď.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.