Vitamín D můžeme doplňovat i ve stravě

Nedostatek vitamínu D trápí většinu populace. Jak účinně získat vitamín D?

Vitamín D je nyní skloňován ve všech pádech. Mnoho lidí totiž trápí nedostatek vitamínu D. Přitom vitamín D má spoluúčast na našem pevném zdraví. Proč vzniká jeho nedostatek a jak jej můžeme do těla dostat?

Čím více je nedostatek vitamínu D skloňován, tím více na nás útočí reklamy nabízející spousty zázračných produktů. Je to ale ta pravá cesta, jak jej do těla dostat?

Vitamín D: Proč jej máme nedostatek?

Přestože existuje hned několik způsobů, jak do těla vitamín D přijmout, trpíme často jeho velkým nedostatkem. A důvod? Ideálně bychom měli vitamín D získávat ze slunečního svitu, protože právě přes pokožku se nám ho do těla vstřebá nejvíce. Další dva způsoby – tedy příjem stravou či potravními doplňky jsou sice také možné, ale ne až tolik účinný. Nejlepší formou je proto dodávání vitamínu D přes kůži. Jenže zde se dostáváme k problému, který se místo řešení točí v začarovaném kruhu.

Čtěte také:

Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!

Hit jménem ovocné kůže! Šetrně sušené ovocné placky vám uchovají cenné vitamíny na dlouhé měsíce

Vitamín D: Opravdu pomůže slunce?

Jedním z problémů, který se zde objevuje, je používání nevhodných opalovacích přípravků. Například drtivá většina z nich obsahuje hliník. Často i další nežádoucí chemické látky. Takové opalovací přípravky však blokují vstřebávání vitamínu D do těla. Jenže právě proto tyto látky v opalovacích krémech jsou – aby nás chránili před slunečními paprsky, a tedy i před spálením. Jenže provitamín D se tvoří v pokožce vystavené slunci a cca 10–15 procent tohoto provitamínu je následně přeměněno na vitamín D. Rozhodně tím není myšleno přestat zcela používat opalovací prostředky. Spíše se ale dívejte po kvalitních přírodních variantách a rozhodně to s nimi nepřehánějte.

V žádném případě se také nevystavujte přímému slunci, a to zejména přes poledne, kdy má nejvyšší intenzitu. Dále můžete vyzkoušet i doporučení starých léčitelů, a tím je opalování pod listnatým stromem. Jste vlastně ve stínu, přesto na vás dopadá záření – avšak skrz listy stromu. Zjednodušeně se dá říci, že je už „očištěné“ od všeho, co nám vadí. A přesto, že jste vlastně ve stínu, opálíte se. Takové opalování je údajně nejzdravější. Doporučoval to takto například už věhlasný léčitel páter Ferda. Abyste přijali dostatečnou dávku vitamín C, bohatě postačí být denně 10-15 minut na slunci.

Vitamín D v zimních měsících

I v zimě je možné vitamín D nasávat. Je třeba dennímu světlu odhalit co nejvíce je to možné z našeho těla. Což samozřejmě často nejde tolik. I to je důvod, proč pro zimě bývá hladina vitamínu D nižší než v letních měsících. Přes zimu pak odborníci doporučují vitamín D suplementovat. Tedy dodávat do těla doplňky stravy. Denně je vhodné přijmout minimálně 1000 (u dětí)-2000 IU vitamínu D. V případě prokázaného nedostatku nebo oslabené imunity můžete krátkodobě dávky zvýšit. .

Nedostatek vitamínu D: Vitamín D ze stravy

I v případě, že budeme užívat vitamín D v tobolkách, je pochopitelně i přes zimu vhodné chodit denně ven na procházky a vystavovat tělo přirozenému slunečnímu svitu, je-li nějaký. Nicméně doplňováním vitamínu D přes zimní měsíce zároveň posilujeme obranyschopnost těla proti nemocem.

Vitamín D je možné užívat v tobolkách

Nejvhodnější variantou je užívání klasického rybího tuku. Opět vybírejte co nejčistší potravní doplňky s minimem doplňkových látek. Jako nosič je vhodný čistý olivový olej. Co se jídla týče, nejvíce mají vitamín D mořské plody, máslo, vaječné žloutky a mléčné výrobky.

Nedostatek vitamínu D a koronavirus

Opravdu může být vitamín D prevencí před koronavirem? Tedy nemocí covid-19? Vitamín D přímo v této souvislosti řeší a na nedostatek vitamínu D zároveň upozorňuje i text na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky. Celý text je odborně garantován primářkou Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol, MUDr. Janou Čepovou.

Nedostatek vitamínu D: Jak jej podpořit?

Aby tělo správně vstřebalo vitamín D, je vhodné podpořit jeho užívání vitamínem K2. Případně potravinami, v nichž je tento vitamín hojně zastoupen. Patří mezi ně kysané zelí a kvašená zelenina, fermentovaný sýr natto nebo tempeh. Vitamín K2 obsahují i živočišné potraviny, jako jsou vejce a máslo, ale pouze zvířat přirozeně krmených trávou, tedy ne ty z produktů konvenčního zemědělství.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 17. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit

Chtěl jsem se optat jestli nevíte jak mám postupovat když mám narkolepsií s kataplexií,jestli se toho mohu zba...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Je libo nejsilnější afrodiziakum? Škornice šípolistá pomůže mužům i ženám

Škornice je bylinou, kterou už po staletí uznává tradiční čínská medicína. Využívá se především jako afrodiziakum. Tedy zejména pro povzbuzení libida nebo jako přírodní lék na erektilní dysfunkci. Umí toho však...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.