Filofobie dokáže život systematicky ničit

Filofobie: Strach ze zamilování a z lásky. Lze jej překonat?

Láska může být nejkrásnější období v životě, ale také může být děsivá. Filofobie většinou vzniká během života právě díky negativním zkušenostem v oblasti lásky a zamilovanosti. Je to vlastně strach z lásky nebo z navázání citového vztahu s jinou osobou. A pokud není léčena, zhoršuje se. Většinou až natolik, že člověk trpící touto fobií, je nakonec nejraději sám a nevyhledává kontakt téměř s nikým.

Slůvko “filofobie” pochází z řeckého “philo”, tedy láska. A “phobos” neboli strach. Tedy filofobie je doslovně strach z lásky či strach ze zamilování. Jde o úzkostnou poruchu, která je nejčastěji spojena právě se strachem z citově zabarveného závazku. Jde o fobii značně omezující a navíc nutí jedince zavést do svého života obranné mechanismy, aby se chránil před všemi formami pocitů náklonnosti. 

Příčiny filofobie

Běžnému člověku způsobuje láska pocit pohody a intenzivního vzrušení. Cítí se krásně, usmívá se a vyplavují se u něj hormony štěstí. U člověka, který trpí filofobií, je to jinak. Tomu láska způsobuje pocity úzkosti a může dokonce vyvolat či spustit i panický záchvat. Filofobie pochopitelně nevzniká jen tak, bez příčiny. Tuto úzkostnou poruchu vyvolávají traumatické události. Ať už v dětství či v dospělosti. 

Čtěte také:

Láska je chemie. Vědci přesně ví, co se děje v našem těle, když jsme zamilovaní!

Strach z randění opravdu existuje. Nazývá se sarmassofobie a dokáže potrápit váš milostný život

Sociální fobie udělá ze života peklo, může dostat i vás

Mezi taková traumata může patřit například rozvod rodičů, ztráta milovaného člověka, nepříjemný či drsný rozchod, značně negativní zkušenost ve vztahu a podobně. 

Příznaky filofobie

Projevy filofobie se u každého jedince mohou lišit. Už jen při pomyšlení na lásku či zamilovastnost se mohou vynořit nepříjemné emocionální i fyzické reakce. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Záchvaty paniky a úzkosti.
  • Vtíravé myšlenky a neschopnost je ovládat.
  • Fyzické projevy jako je nevolnost, třes, závratě, pocení, zrychlený tep.
  • Bolest nebo pocit sevření na hrudi.
  • Neschopnost otevřít se ostatním či o svém problému mluvit.
  • Vyhýbání se lidem.
  • Pocity intenzivního strachu či paniky.
  • Problémy s normálním fungováním v každodenním životě.

Filofobie nebo úzkostná porucha?

Přesto, že filofofobie vyvolává úzkosti, které jsou její součástí, nejde o klasickou úzkostnou poruchu. Filofobie má spíše společné rysy s poruchou sociální angažovanosti (porucha nerozlišeného sociálního napojení čili DSED), která se týká dětí do 18 let, jež zažily mnohonásobné střídání pečovatelů ve věku do pěti let a další raná traumata (porucha bývá důsledkem traumatu nebo zanedbávání v dětství). Takové děti reagují velmi negativně na jakýkoliv pokus o bližší vztah anebo naopak bez výběru přilnout každému, i k cizímu člověku. Tato porucha zatěžuje následně lidem, kteří jí trpí, navazování hlubokých a smysluplných vztahů s ostatními. 

Filofobie umí se životem pořádně zamávat

Filofobie a účinná léčba

Člověk trpící filofobií je ponořený sám do sebe a do svých negativních myšlenek. Na druhém jedinci se snaží najít byť sebemenší vadu než aby riskoval, že se zamiluje. Jedinec, který filofobií trpí sám sebe postupně přesvědčí, že není schopen milovat. K tomu, abyste se filofobie zbavili, budete potřebovat terapeuta. Nejčastěji se používají tyto metody terapie:

  • Kognitivní terapie: pomůže porozumět mentálnímu procesu a tomu, co se uvnitř vás děje, když hrozí, že byste se mohli zamilovat. Terapie dokáže měnit myšlenkové vzorce.
  • Afektivní desenzibilizační terapie (desenzibilizace neboli také EMDR): člověk je umístěn do situace, kdy čelí své fobii a je nucen ji překonat.
  • Hypnóza: terapeut přivede pacienta ve změněném stavu vědomí k vnímání věci z nového úhlu.

Zároveň mohou být někdy nasazeny i léky. Důležitým krokem léčby je i změna životního stylu. Je třeba začít být více aktivní, trávit čas venku, případně se ponořit do meditací nebo do cvičení jógy. To všechno může, společně s účinnou léčbou, značně pomáhat.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.