Sociální fobie udělá ze života peklo, může dostat i vás

Sociální fobie udělá ze života peklo, může dostat i vás

Pro lidi mající sociální fobii je to často začarovaný kruh, který je může dostat až na úplné dno. Jakmile nejsou schopni docházet do práce, začnou se samozřejmě kupit i další problémy, které jsou příčinou dalších obtíží. Nemocní pak upadají do depresí, uchylují se k nadměrnému pití alkoholu nebo užívání drog. Sociální fobie je tak v rozvinutějším stádiu doprovázena mnoha dalšími potížemi, může být příčinou i následkem. V tomto článku o ní najdete všechno podstatné – co to sociální fobie je, jaké může mít podoby a jak se léčí. Odborníci hovoří o tom, že velkým problémem bývá právě to, že nemocný nevyhledá jejich pomoc. Jinak je sociální fobie poměrně dobře odbouratelná v porovnání s jinými psychickými obtížemi.

Čtěte také:

Chronický únavový syndrom – když se únava stane diagnózou

Co to je sociální fobie

Z teoretického hlediska je sociální fobie vcelku jednoduše popsatelná. Jde o nevysvětlitelný a iracionální strach ze sociálních situací. Což konkrétně znamená, že ten, kdo jí trpí, nezvládá komunikaci s ostatními, bojí se jí, je z ní nervózní. Je mu celkově nepříjemné, i když se na něho lidé jen podívají. Nedokáže v přítomnosti ostatních ani mluvit, natož vykonávat jiné činnosti, jako třeba telefonovat, jíst nebo něco psát. Nemocný nesnese pohledy druhých, jde o zcela běžné situace i samozřejmě takové, které podněcují trému a nervozitu i u zdravých lidí. Tento strach roste v souvislosti s tím, zda jde o známé, přátelé, příbuzné, nebo zcela cizí osoby.

Ten, kdo trpí (nebo se u něj tato obtíž začíná rozvíjet) sociální fobii nechodí mezi lidi, pouze z nutnosti. Jak už však bylo napsáno výše, pocity se neustále prohlubují, až přestane nemocný vycházet z domu úplně. Stejně tak si nemocní nezvou k sobě hosty. U každého člověka mohou být tyto provokující situace různé, třeba i hodně specifické, jindy se jedná o celé spektrum, které se může rozšířit až na vlastní rodinu. Pokud tedy na sobě pozorujete, že se stále více obracíte sami do sebe, vyhledáváte samotu a kontakt s druhými vám není příjemný, je na čase zpozornět.

Sociální fobie se v životě může projevovat nárazově, třeba v souvislosti se stresem a podobnými vlivy, které se promítají do stavu psychické kondice. Statistiky hovoří, že určitá období, kdy se člověk před druhými stydí, zažívá až 90 procent populace. Dlouhotrvající sociální fobie pak trápí zhruba 2 procenta, občasné epizody zaznamenává od 3 do 12 procent lidí, trpí jí obě pohlaví. Sociální fobie začne v člověku klíčit přibližně v období puberty – mezi 14 až 20 lety, kdy je jedinec často součástí socializačních procesů. A jestliže se právě v tomto období setká s nějakými negativními postoji, později se to může překlenout právě v sociální fobii.

Občasně každý z nás pociťuje sociální úzkost. Ta je svým projevem podobná fobii, ale je krátkého trvání, a nezanechává tak rozsáhlé následky v životě. Nevede k tomu, že se lidé vědomě začnou vyhýbat konfrontaci s ostatními.

Sociální fobii provází velký strach a úzkost

Základem sociální fobie je strach a s ním související úzkost. Mimo to se však lze setkat i s dalšími doprovodnými znaky, co se týkají i fyzického stavu. Lidé se sociální fobii se tak při komunikaci s jinými červenají, nedokážou se dívat do očí, třesou se jim ruce, dělá se jim nevolno apod. Má-li člověk navíc z něčeho mindrák, například ze svého malého nosu, plešatosti nebo třeba křivým zubům, pak se sociální fobie projevuje o to snadněji, protože nemocný má pocit, že všichni se na tyto nedostatky soustředí. I proto může být sociální fobie odrazovým můstkem k rozvoji paranoidních a jiných podobných poruch.

 • Konkrétní obvyklé projevy

Nutno podotknout, že člověk s touto fobii si svůj problém uvědomuje a často by také chtěl žít bez toho strachu, ale nedokáže to překonat. Vždycky ho všechny pocity a projevy provázející sociální fobii přemůžou. Nemocní se snaží sami sebe přesvědčovat, že to zvládnou, ale když čelí realitě, opět nad nimi sociální fobie zvítězí. Podívejte se na to, co konkrétně člověk s těmito psychickými potížemi prožívá:

 • nechce být středem pozornosti, děsí se toho
 • nedokáže v klidu mluvit s nadřízeným, před skupinou apod.
 • neumí si o něco říci, o něco požádat
 • nesnese pohledy druhých
 • neustále kontroluje své chování, zevnějšek
 • nechce jíst před lidmi
 • bojí se navázat jakoukoliv konverzaci, odpovídá stroze
 • tělesné projevy viz výše (červenání, pocity na zvracení, bušení srdce, zrychlený tep, pocení atd.)

Jestliže jste se v těchto bodech viděli, navštivte svého obvodního lékaře, nebo si rovnou sami vyhledejte psychologa, případně psychiatra. Nemá smysl se sociální fobii nechat ubíjet. Stačí se jednou překonat a svěřit se druhému s tím, co vás trápí.

Důsledky sociální fobie

Asi netřeba připomínat, jak sociální fobie ovlivňuje kvalitu života. V těch nejhorších případech může vést až k jeho ztrátě. Podívejme se nyní na ty největší a nejobvyklejší následky. Je zcela jasné, že jedinec s fobií trpí samotou, z níž mohou následně vyplývat i další nepříjemné důsledky, jako jsou omezené sociální dovednosti, nemožnost nalézt si partnera apod. Bylo už zmíněno, že sociální fobie může člověka zahnat až do takového stádia, že není schopen chodit normálně do práce a vůbec ven. S tím souvisí i vznik různých závislostí, finanční problémy, deprese a úzkostné poruchy. Bohužel nutno zmínit, že i přes takový způsob života se lidé mnohdy stydí vyhledat pomoc a raději nějak přežívají. A to je špatně.

Sociální fobie: léčba

Spousta lidí se za fobii, kterou trpí, stydí, a tak i když je jim jasné, že to není přirozený stav, přesvědčují se, že jiní už prostě nebudou. Avšak lékaři jasně vzkazují všem, které tato fobie trápí, že je dobře léčitelná. A to dvěma způsoby, volba toho konkrétního vždy závisí na osobnosti člověka, který se přišel léčit. Existuje tedy léčba:

 • s pomocí medikamentů – antidepresiv ze skupin léků SSRI, SNRI a RIMA
 • prostřednictvím psychoterapie
 • kombinovaná

Jestliže se zvolí léčba pomocí psychofarmak, pak ze zkušeností vyplývá, že výrazné zlepšení nastává u zhruba 80 procent nemocných. Stejně tak pomáhá i terapie (kognitivně-behaviorální metody), jejímž cílem je naučit člověka vnímat stresující situace jinak, změnit negativní myšlenky a ovládat pocity, které v inkriminovaných situací přicházejí. Sociální fobie jde takto zcela odbourat. Důležitou součástí terapie je i nácvik sociálních dovedností. To probíhá většinou ve skupině a jednotliví pacienti dostávají úkoly – od jednodušších až po složitější. Procvičuje se tak třeba neverbální chování, konverzace s lidmi, vystupování před lidmi, požádání o něco, kritizování, přijímání pochvaly apod. Zkrátka se nemocný ve zinscenovaných scénkách učí tomu, co ho v životě nejvíce omezuje.

Kombinace obou možných terapií se zpravidla volí ve chvíli, kdy individuálně nezabírají. V každém případě je velice důležité postupně vyhledávat situace, které nemocného děsí, a stavět se k nim čelem. Jakmile budou přicházet první pozitivní výsledky, kdy takový člověk uvidí, že se třeba bojí méně, že se mu už tolik nepotí ruce, nebo že ten svíravý pocit kolem žaludku není tak intenzivní, budou při dodržování pokynů lékaře další dílčí úspěchy jen přibývat.

Sociální fobie vs. panická úzkost

Mnozí lidé často zaměňují sociální fobii s ataky panické úzkosti. Proto je třeba před léčbou vyloučit i další možné diagnózy. Hlavním rozdílem od zmiňované panické úzkosti je absence infarktových stavů, ty je třeba od klasické sociální fobie odlišit. Panická úzkost je mnohem razantnější z hlediska tělesných a fyziologických projevů (nemožnost popadnout dech, nemožnost se pohnout, mluvit apod).

Sociální fobie je poměrně velký problém, který má však tu "výhodu", že jde řešit. Pokud tedy trápí i vás, vrhněte se do toho po hlavě a nalezněte v sobě vůli docílit změn. Není to nemožné. A jestliže znáte někoho ve svém okolí, koho sociální fobie postupně ničí, zkuste s ním pravidelně hovořit, povzbuzovat ho, sehrávat s ním situace, kterých se bojí. Možná čeká na první pomocnou ruku, a když ji dostane, bude posléze schopen přijmout i tu odbornou.

Diskuse k článku

 • odpad společnosti

  12:17 15. 9. 2019 +1
  vtipný. máš takovou fobii že nedokážeš dojít nakoupit, ale léčba je "dojdi k dalšímu cizímu člověku a vylej mu srdíčko"
  lol. miluju zákon schválnosti. a kdo ne.
 • Jana šikolová

  16:27 1. 1. 2019 -1
  Dobrý den,nemusí mít soc. fobii,může to být cokoliv.Třeba elektivní mutismus..,má ho moje dcera.Také odpovídá ve škole,jen když je zkoušená.A to budme rádi,jsou formy,že nemluví nikde..Nechte tomu volný průběh,někdy mín,znamená víc..
 • Veiszova Kateřina

  06:57 25. 8. 2018 0
  Dobrý den
  Jak tak to tady vše čtu, tak mám pocit, že se mně tento problém začíná projevovat. Mám dojem, že nic nezvládnu, chvílemi se začínám vyhýbat lidem. Trochu mám obavy z komunikace,, myslím si, že je to tím, že mně přítel omezuje v kontaktu s rodinou, lidmi, pořád o mně říká, že jsem tlustá, špatná.
 • Alena

  23:24 27. 2. 2018 +1
  Dobrý den, podle příznaků co popisujete má sociální fóbii, já jsem byla stejná, ve škole hodně tichá ale doma ne, v dětství jsem chodila k psycholožce, ale nepomohla mi, po přechodu z malé vesnické školy do velké městské školy jsem dostala tiky, s nimi jsem byla u psychiatričky dostala jsem léky, nepomohly mi ale tiky po 5 letech samy odezněly.Pomohla mi kineziologie, na prvni pohled tato metoda vypadá celkem zvláštně, ale opravdu pomáhá.
 • Anonym

  10:25 13. 1. 2018 0
  Dobrý den, rád bych zjistil svůj problém napište mi na email Dluda@post.cz a tam vám napíši svůj problém a řeknete mi jaky mám problém strašně by mě to zajímalo
 • MILUŠE

  17:08 29. 4. 2017 0
  Dobrý den.
  Jsem učitelkou na 1.st. ZŠ. Dostala jsem letos prvňáčky. Do třídy chodí jedna holčička, která doposud nenavázala žádné sociální vazby. Ve třídě si povídá jenom se svou sestřenicí i to jenom z její iniciatyvy. Na otázky odpovídá pouze když na odpovedi trvám. Prostě nemluví. Mám podezření na sociofobii, ale maminka s ni na psychologické vyšetření nechce, že prý doma komunikuje normálně. Poraďte prosím, jak s holčičkou pracovat. Občas mívá hodně nápadné tiky, pořád si cucá vlasy a okusuje všechny tužky až do úplného rozpadnutí. Pořád trvám na vyšetření, ale když maminka odmítá, aspoň bych prosila o radu. Co ja sní. Jak ji pomoct
 • Adéla

  22:44 7. 11. 2016 +4
  Dobrý den, již dlouho se potýkám se sociální fobií a v posledni době se to jen zhoršuje. Nedokážu si povidat o svych pocitech a problemech. Když mám volat třeba jenom svým příbuzným tak z toho mam neskutecny nervy a co teprv volat cizím lidem a něco s nimi domlouvat. Mam pár kamarádů a vzdycky když jdou ven tak jsou naštvaný, ze nechci jit s nima. Bojim se chodit k pritelovi domu, protoze se bojim mluvit s jeho rodici a dost jsme se kvuli tomu driv hadali. Naštěstí je ted moji jedinou oporou a nikdo jiny o mem problemu nevi. Rozhodli jsme se, ze navstivim psychologa (vzhledem k tomu, ze bych si to sama nebyla schopna domluvit, musi on). Bohuzel u svych rodicu nemam v tomto smeru zadnou podporu...rozhodne jim nechci rikat o tom co prozivam a že chci navstivit psychologa... nejspis by se mi vysmali a rekli ze to je uplne zbytecny a jeste by dodali ze si za to muzu sama, protoze furt jenom sedim doma a nic nedelam. Hrozne na me tlaci kvuli tomu ze skoro nic nedelam a nic si nedokazu zaridit...kazdej den od nich slysim jen jak jsem neschopna. Nedokazu se sebou nic delat jenom brecim a brecim...nemam na nic silu. Mam pocit, ze jsem všechny totalne zklamala a jsem k nicemu. Studuju VŠ a chtela jsem si najit nejakou pořádnou brigadu, aby videli, ze se snažím, ale nedokážu vstoupit do noveho prostredi kde nikoho neznam. Už nevim co mam delat, bojim se jit k psychologovi a mluvit o tom. Prijde mi to jako strašná hloupost. Už nevim co mam delat aby to.bylo lepší.
 • Sabina, Dvořáková

  19:20 10. 4. 2016 -2
  Dobrý den,
  studuji VŠ obor psychologie a mou bakalářskou prací je Studie sociálních fobií. Zde bych ráda našla několik osob, které nějakou sociální fobií trpí, a byl by ochoten vyplnit mi "deník" (dotazník), ze kterého bych poté vyhodnotila výsledky pro mou bakalářskou práci. V případě, že byste byli ochotni mi pomoci, kontaktujte mě na email sabinadvorakova@seznam.cz . Pokud jste dočetli až sem, děkuji za Váš čas a přeji krásný den. Dvořáková S.
 • Deilen

  03:41 4. 3. 2016 +2
  Týká se mi také sociální fóbie když je mi 24 a už prakticky 4 roky chodím akorát do práce (jak jsem zjistil jsem schopen chodit pouze na noční kde narazím maximálně na 4 lidi ale nejlépe když dělám celou noc úplně sám) a jednou v týdne si skočím nakoupit jinak prakticky nikam jinam nechodím, mluvit s někým nebo být v přítomnosti někoho je mi velice nepříjemné a tak se tomu raději jakkoliv vyhnu i v práci musím dělat víc než ostatní protože nejsem schopen říct že nestíhám nebo si říct o pomoc (což většinou končí tak že dělám 9 hodin v kuse bez pauzy abych stíhal). Přátelé nemám už jen z toho důvodu že když po mě někdo něco chce tak mám většinou problém říct ne i když bych moc chtěl odmítnout. Nějaký prášky na zklidnění jsem taky zkoušel ale ve finále to skončilo tak že jsem do sebe nasypal celou krabičku a celý týden jsem byl ... ani nevím pač si z celého týdne nepamatuji vůbec nic ale táta říkal že jsem vypadal jako kdybych fungoval v nouzovém režimu. I při psaní tohoto komentáře se mi třásli ruce a nebylo mi zrovna nejlíp i když nevím proč.
 • okoloiduci

  04:30 24. 2. 2016 +1
  Dolezite je si uvedomit, ze nase emocie zavisia vylucne od nas samotnych. Ak sa objavi strach z komunikacie s ludmi, je potrebne si sam pre seba ujasnit a uvedomit, co ho spusta. Moze to byt kludne len predstava, ze sa stane nieco, cim sa zosmiesnime, strapnime a v duchu tu situaciu zazijeme a "odmenime" sa pocitom zahanbenia, ponizenia to vedie k pocitu menejcennosti.. ked sa to bude diat opakovane, stane sa z toho zvyk a neprijemne pocity sa objavia automaticky a vysledok je taky, ze radsej sa inym vyhybame. Pritom staci len zmenit sposob myslenia a namiesto toho, aby sme v mysli zazivali tie najhorsie mozne scenare, ako moze nieco dopadnut, mozeme si zvolit presny opak. Je to len na nas :-)
 • Petr

  18:18 8. 2. 2016 0
  Ahoj. Mam podobne problemy jako ty. Jestli si chces popovidat tak mne napis na neo.man@seznam.cz. Petr
 • Kolda

  15:28 1. 2. 2016 +2
  Dobrý den, je mi 23,už od mala se bojím komunikovat s lidmi. Vždy jsem byla raději sama než abych šla mezi lidi. Ted jsem na vysoké a bojím se komunikovat s lidmi, je to problém protože se bojím, že ani nedostuduji. Když se mě někdo na něco zeptá, i když je to věc kterou vím, strašně se mi začnou klepat ruce, cítím svíravý tlak na hrudi, cítim jak hořím a jak mi teče pot po čele. Když mám mít přednášku tak se mi zatmívá před očima a sotva ze sebe vykoktám pár vět. Nerada chodím mezi lidi, raději se schovávám doma. Štve mě to, nějak se mi nedaří to odbourat, ba si i myslim, že se to zhoršuje.
 • Tereza

  18:16 8. 1. 2016 0
  Děkuji moc za radu. Bohužel pojem psycholog slýchávám daleko častěji a tak si myslím, že se mi to asi nevyhne. Bojím se, že mě lidé kvůli tomu budou odsuzovat a hlavně to, že já sama si tam nedojdu, nebo se neobjednám. Ano, uvědomuji si to a také vím, že je to ten největší problém v mém životě, nad kterým pomalu, ale jistě začínám ztrácet kontrolu - nezvládám to. Každopádně bych se ještě chtěla zeptat ohledně psychologa - jak dlouho a často tam asi zhruba budu muset docházet? .. Předem děkuji
 • Spektrum Zdraví

  23:07 7. 1. 2016 +1
  Dobrý den milá Terezo, bylo by dobré si jít.popovídat s psychologem. Podobné osobní problémy se čato skládají z mnoha složitých souvislostí. Sociální fobie mají sice jednotné pojmenování, ovšem u každého člověka mohou mít různé primární důvody. Dobrá zpráva je, že si sama uvědomujete problém a máte zodpovědný přístup k němu, to je o 50% větší šance, svůj problém zvládnout. Najděte psychologa s doporučením, nejlépe od známých s osobní zkušeností. Pokud by byly problémy s financemi, navštivte státem placeceného terapeuta třeba v nemocnici. Podobné problémy mívají často citlivé, inteligentní a jedinečné osobnosti a významnou roli hraje výchova a prostŕedí ve kterém vyrůstají. Podobné mentální stavy se dají zvládnout, zmírnit, odstranit a nebo alespoň kontrolovat. Důležité je to řešit a v tom máte výhodu, že sama chcete, držíme Vám pěsti. Běžte se svěřit terapeutovi, uvidíte, že to bude krok velmi dobrým směrem.
 • Tereza

  17:39 6. 1. 2016 -1
  Dobrý den. Přečetla jsem si celý článek a vše odpovídá na mou osobu.Jsem 18 letá dívka a už od svých 14 let mám problém s komunikací s lidmi. Dříve jsem to moc neřešila, ale postupem času mi to začalo dost komplikovat život a momentálně se tím trápím každým dnem. Nejedná se jen o problém s komunikací jako takovou, ale k tomu se váže strach z lidí, strach s někým komunikovat, strach z každých maličkostí, strach se někomu svěřovat, sama si nevěřím, podceňuji se,... Nemyslím si, že bych byla uzavřená do sebe, jelikož s lidmi v mém věku vycházím naprosto skvěle. Bohužel v tomto směru nemám ani pochopení ze strany rodičů, tak hledám odbornou pomoc zde, jelikož si myslím, že už teď je pozdě. Za nedlouho mě čeká maturita a pak se postavit na vlastní nohy, čeho se děsím ze všeho nejvíce, jelikož vím, že to nezvládnu. Zkrátka a dobře už nevím jak tento problém řešit a pomalu dospívám k názoru, že moje snažení se stává zbytečným. Byla bych moc ráda za každou pomoc. Předem moc děkuji.
 • JonDoe

  07:42 29. 7. 2015 -2
  Na obavy mám takovou formulku ...a komu se to nelíbí, ať mi prd.l políbí...
 • pox box

  11:19 3. 11. 2013 0
  Právě kvůli takovým volům jako Pablb Novotný trpí lidé touto poruchou.
 • Acik

  22:26 16. 9. 2013 0
  Proč to děláte?
 • Stáňa

  11:40 15. 9. 2013 0
  Karolíno, nejsem psycholog, ale napadá mne, že jste mohla začít mít problémy z důvodu, že vás "převálcovala" vaše práce - při prodeji člověk "najede" na naučené postupy, fráze, reakce.. Jednáte denno-denně s x lidmi, ale již většinou dle zajetých pravidel. Proto můžete ztrácet jistotu, když máte mít rozhovor s lidmi, kde to chce improvizaci a ne naučené postupy, ve kterých jste si jistá. Navíc po práci je člověk unavený, zvlášť, když se živí "mluvením", a tak ještě další komunikace s dalšími lidmi může být náročná i pro toho, kdo takové strachy nemá. Záleží i na tom, zda jste spíše introvert nebo extrovert. To vše může hrát roli. Rada je - nevzdávat to. Zkuste si najít, co by vám pomohlo pro odbourání stresu před seznámením se s novými lidmi. Někdy pomůže reagovat na nabídku - ano, ráda někam půjdu, ráda se s někým seznámím, ale před tím si potřebuji odpočinout odreagovat po práci/vyčistit si hlavu (lehnout si, projít se někde venku, dát si kafe, něco si přečíst, jít si zacvičit..). A také je dobré mít kromě práce různé zájmy - jsou to pak - mimo jiné - dobrá témata při rozhovorech. Někdy má člověk strach z rozhovorů, protože není přirozený "žvanil", a když nemá žádnou životní náplň, tak se nemá ani o čem bavit. Také je důležité mít zájem o druhého člověka - nemyslet na to, co já, ale myslet na to, co ten druhý. Ptát se, zajímat se.. Tím vznikají úplně přirozené rozhovory a čas plyne, jak voda.. Pokud máte obavy ne z komunikace, ale z nějakého svého projevu, fyzického nezdaru apod., tak leccos se dá trénovat nebo hned na sebe "napráskat" to, na co nejsem. Jde se bruslit? Ok, jdu s vámi, ale vůbec to neumím.. Jde se na nějaký intelektuální sedánek? Ok, jdu s vámi, ale vůbec tomu nerozumím.. Prostě to, co cítím, že přivádí stres pojmenovat, a nejlépe nahlas - tím se to dost odbourá. Klidně to i říct nebo zatelefonovat nějaké své blízké kamarádce.
 • Stáňa

  11:15 15. 9. 2013 +1
  Pavle, zlehčujete to, s čím sám zřejmě potíže nemáte a tak svou reakcí srážíte k zemi toho, kdo je podlomen a je rád, že se ještě aspoň trochu drží na nohou.. Nebylo by spíše pomocí podívat se na obsah než na formu sdělení..? Nebo rád ubližujete?
 • Jana Weisová

  10:20 13. 9. 2013 0
  Karolínko, máte nízké sebevědomí, asi po nějakém špatném zážitku s lidmi, které je lépe ignorovat..., ale těma jsme vystaveni všichni :o(. Kašlete na své předsudky, je to jen ve Vaší hlavě. Žijete jen jednou, tak si ten život nekazte hloupostma.., hezký den.
 • Jana Weisová

  10:14 13. 9. 2013 0
  Velmi duchaplné, Vy lingvisto..:o)
 • Pavel Novotný

  08:06 11. 9. 2013 0
  Máte strach z trapasu ? Dám Vám dobrou radu. Pokud zvládnete učivo základní školy - správné psaní i a y, možná se už nebudete muset oprávněně obávat, jaký děláte na lidi dojem ....Napsat slovo "vyhíbám"... bez komentáře...
 • karolína

  17:07 10. 9. 2013 0
  Dobrý den, poslední dobou zažívám stavy, kdy se záměrně vyhíbám seznámení se z novými lidmi ( většinou mám strach, že se mi stane nějaký trapas, budou mě negativně posuzovat, nebudu si s nimi mít co říct, nebud jim sympatická). Myslela jsem si, že jde o sociální fobii, ale dříve jsem takové problémy neměla a navíc náplní mojí práce je denodenní kontakt s cizími lidmi (prodej) a s tím problém nemám. Problém mám pouze v tom, když mě např. někdo chce seznámit s novými lidmi s kterými bych se měla bavit na nějaké osobní úrovni, Nevíte o jaký druh poruchy by mohlo jít?
 • Anna Novotná

  21:55 9. 6. 2013 0
  Najděte si na znamylekar.cz nějakého dobrého psychologa, ten s Vámi Vaše problémy prodiskutuje a poradí Vám, jak dál. Musíte si zjistit, jestli má dohodu s Vaší zdravotní pojišťovnou - pokud ano, měla by sezení stát stejně jako návštěva u obvodního lékaře. Budu Vám držet palce.
 • Marie

  22:56 2. 5. 2013 0
  Dobrý den, chtela bych se zeptat kde takovou pomoc vyhledat ? a jestli to neco stoji ? dekuju za odpoved
 • Monika Neznama

  19:21 20. 4. 2013 0
  Dobry den.Pred 5.lety me zasahla velka vec.Vec se kterou jsem se jen tezko dokazala vyrovnat a jen tezko jsem ji ja sama dokazala pochopit a vysvetlit si co se semnou vlastne deje.Dlouho jsem tapala v tom,proc ze dne na den nejsem schopna schazet se se svymi blizkymi a kamarady.Prepadla me socialni fobie.Dlouhych 5.let jsem zazivala otresne stavy.Stavy kdy jsem mela sucho v ustech,srdce mi bylo jako na poplach,bolesti bricha,poceni,nemoct se vyjadrovat a tak dale.Vsechny ty priznaky,jiz zminovane socialni fobie.Uzavirala jsem se do sebe a ztracela den co den vic nez jsem si vubec uvedomovala.Jednoho dne jsem se rozhodla s tim neco udelat.Navstivila jsem odbornou pomoc a opravdu dekuji za ten den kdy jsem se takto rozhodla,Opet jsem zacala zit na plny plyn a navratila jsem se ke svemu staremu a jeste lepsimu zivotu.Vzkaz pro vsechny.Nestydte se rict si o pomoc.Ve finale zjistite ze jste ztratili spoustu let cekanim jako ja,uplne zbytecne,protoze to jde vylecit snaz nez si myslite.S pozdravem Monika
 • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

PÁTEK 27. 05. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 05. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 05. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 05. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je novoluní. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 05. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 06. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 06. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Spánková paralýza dokáže pořádně vyděsit

I já prožívám čas od času SP.Hlavně nesmím usínat na zádech.To mě jakási síla tlačí na celé tělo, kdy se se ne...

Spánková paralýza dokáže pořádně vyděsit

nemysli na to, že to dostaneš, nemysli na nic a proste usni, ráno se probudíš a bude fajn.

Spánková paralýza dokáže pořádně vyděsit

Dobrý den jsem Josef Kupka je mi 17 let právě jsem zažil tu tak zvanou spankovou paralýzu ale ne jednou ale čt...

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...

Operace

Dobrý den,prosím kdy je nejlepší čas na gynekologickou operaci(odstranění dělohy )?deku...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Sprej pro svěží dech ALOE FRESH 15ml

Účinná formule pro svěží a voňavý dech, s příchutí máty…
139 Kč

Náramek s perlou NĚŽNOST

Růženín, perleť a říční perla uprostřed. Náramek pro lásku,…
340 Kč

Bambusová zvonkohra s duhovými bavlnkami, Namaste

Dřevěná závěsná zvonkohra. Uklidní mysl přírodními zvuky…
330 Kč

Tea Tree Oil silice 10ml Dr.Popov

Oblíbený vonný olej v té nejvyšší možné kvalitě, který je…
125 Kč

Náramek pro Pannu KONCENTRACE

Náramek pro dobrou koncentraci, sebedůvěru a dosažení cíle.…
390 Kč

Čeká vás první rande? Tyto znaky potvrdí, že jste si vedli dobře

První rande je pro mnoho lidí doslova noční můrou. Již několik dní před ním se může dostavit značná nervozita. Možná je to dané tím, že zkrátka chcete zapůsobit na vyhlédnutý protějšek. To, jak jste si na schůz...

Nevíte, jaký zahradní nábytek zvolit? Poradíme vám!

Zahradní nábytek je nezbytnou součástí každé venkovní terasy. Tedy alespoň tehdy, když na ní chcete relaxovat s rodinou, pořádat grilovací party nebo si třeba jen číst knihu. Mnoho majitelů zahrad však tápe nad...

Domácí zmrzlina jako pochoutka i osvěžení: 20 receptů, které vás nadchnou!

Domácí zmrzlina je chutnější a zdravější. Neobsahuje totiž žádné konzervanty. Připravit si ji můžete v mnoha rozmanitých variacích, přes tu svěží ovocnou až po smetanovou, kterou si oblíbí především ti nejmenší...

Osvědčené rady a tipy, jak zvládnout emocionální stres a úzkost

Pojmy jako “stres” nebo “úzkost” dnes natolik zevšedněly, že každý ví přesně, o čem je řeč. Avšak označení “emocionální stres” není ještě tolik rozšířené a málokdo tuší, co se za tímto označením přesně ukrývá. ...

Horoskop 2022 na měsíc červen: „Neztrácejte vůli a sebevědomí!“

Horoskop 2022 na měsíc červen vnáší do našich životů mnoho nadějeplných vyhlídek. Je však potřeba setrvat ve stávajícím úsilí a nenechat se svést z cesty. Hvězdy radí pokračovat dál, i když třeba přijdou složit...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Malinová zmrzlina

Začněte tím, že si vsypete omyté čerstvé maliny do mixéru a rozmělníte je na pyré. To pak přes jemné sítko přeceďte do rendlíku. Mixované maliny následně dochuťte krupicovým cukrem a zahřívejte na středním plam...

Cvičák pro psy: Co byste o něm měli vědět?

Cvičák pro psy je téma, které se v posledních letech skloňuje ve všech pádech. A není divu. Pejskařů v tuzemsku čím dál více přibývá. Avšak ne všichni mají s pejsky zkušenosti, což je značnou překážkou v dobrém...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nostalgický chvilky...

Taky míváte nostalgický chvilky...? Já si myslim, že je má snad čas od času každej. Možná ženský o trochu víc než chlapi. Já jsem nostalgik jak vyšitej. Miluju se hrabat ve starejch fotkách a otáčet stránky zatuchlejch alb, který v rukách drželi mí pra pra pra rodiče... Fotky tě totiž přenesou do jinýho času - je to vlastně takový cestování časem. Je to úžasná věc... Já v ten moment skoro nedejchám. A představuju si, kde asi jaká fotka vznikla a proč.