Nashi lze v obchodě koupit po celý rok

Nashi: Tak trochu jiná hruška. Pomůže zhubnout, očistí tělo a obnoví střevní mikroflóru

Nashi je asijská hruška, která chutná velice podobně jako ta naše. I když možná by se dalo říci, že je o něco jemnější a sladší. Navíc má i spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Pomůže s detoxikací, zbaví nadbytečných tukových polštářů a dokonce pečuje i o zdravou střevní mikroflóru. Narozdíl od české hrušky seženete nashi v obchodech prakticky po celý rok.

Sezóna českých hrušek je v plném proudu, ale proč si projednou nedat i něco exotičtějšího. Hruška nashi se sice už v českých obchodech zabydlela, přesto mnoho lidí stále neví, o jak zázračné ovoce jde. Nashi, která bývá nazývána také jako jablkohruška, hruška čínská nebo hruška písková, není sice typickou vitamínovou bombou, přesto obsahuje spoustu látek, které našemu organismu značně prospívají. 

Botanický pohled na nashi

Z botanického hlediska patří asijská hruška do čeledi růžovitých. Rozdíl mezi asijskou a naší hrušní je ten, že evropský druh má na plodu kališní lístky. Asijská hrušeň patří mezi významné druhy ovoce, jež se pěstují ve východní Asii, především pak v severní Číně a Japonsku. Pěstování se však rozšířilo i na Nový Zéland, do Austrálie či USA. Strom, který dává plody nashi, dorůstá do výšky dvou až deseti metrů. Listy jsou dlouhé asi deset centimetrů. A teď na podzim se vybarvují do tmavě červené, později až do hnědé barvy a jsou velmi dekorativní. 

Čtěte také:

Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Recepty z hrušek: Vyzkoušejte hrušková povidla nebo koláč pro zlepšení nálady

Hruškové smoothie s hroznovým vínem

Blahodárné účinky nashi na lidské tělo

Plody asijské hrušně nashi jsou bohaté na vodu, bílkoviny, sacharidy, tuk a vlákninu. Nechybí vitamíny B, C, E a K, cholin a minerální látky (zejména pak vápník, hořčík, měď, fosfor, mangan, selen, draslík). Obsahují i cenný lutein a zeaxanthin, tedy antioxdanty, které jsou nezbytné pro zdravý zrak. Díky minimálnímu obsahu kalorií je toto ovoce vhodné i při odtučňovacích kúrách. Pomůže též při detoxikaci, hodí se na jarní i podzimní očisty těla, hydratuje tělo i buňky, normalizuje hladinu glykemického indexu, čistí močové cesty a ledviny a zlepšuje pravidelnou stolici. Je ideálním doplňkem pro posilování obranyschopnosti organismu.

Pěstování nashi v našich podmínkách

Ještě poměrně nedávno se hruška nashi nemohla pěstovat jen tak někde. Časem však byla vyšlechtěna dostatečně silná a odolná odrůda. Ta vydrží i poměrně velké výkyvy počasí. V porovnání v evropskou hrušní má tedy nashi ještě tu výhodu, že nyní patří mezi přizpůsobivé a odolné ovocné dřeviny. S přehledem zvládne teploty až do mínus 25 stupňů Celsia a pochopitelně ji nerozhodí ani jarní mrazíky. Kromě toho je odolná i proti běžným houbovitým chorobám hrušní, jako jsou například strupovitost či septorióza. Mladé stromky je možné sázet buď právě v tento čas, nebo na jaře. Pro výsadbu vybíráme stromek s neporušenými a nezaschlými kořeny. Ideální je poradit se v zahradnictví, jaký druh pro vás bude nejvhodnější. U nás bývají k mání stromky již přizpůsobené zdejším klimatickým podmínkám.

Nashi v běžném obchodě

Ač je nashi vlastně hruška, podobá se spíše jablku a její chuť se mírně stáčí k ananasu. Jednotlivé plody pak mají barvu zlatavou, okrovou až lehce nahnědlou. Slupka nashi je silná a a křupavá. Uvnitř pak šťavnatá a sladká dužina. Plody nashi při dozrávání nezměknou, ale jsou až příliš choulostivé na nárazy či pomačkání, což je přesně důvod, proč plody nacházíme na pultech obchodů jednotlivě zabalené v bílých měkkých síťkách. Ty totiž fungují jako takové ochranné obaly, aby se plody nedotýkaly jiného ovoce a aby se neoťukaly. 

Hruška nashi je měkká, sladká a lahodná

Hruška nashi v kuchyni

Obecně se uvádí, že hruška nashi chutná nejlépe čerstvá a syrová. Avšak vůbec se nebojte využít ji také při vaření nebo pečení. Skvěle doplňuje maso, dokonce se hodí i ke zvěřině. Využít ji můžete do sladkokyselých omáček nebo do marinád. Pochopitelně se dá zpracovat i ve sladké variantě: do kompotu, džemu, pyré nebo do smoothies.

Ochutnejte: Nashi s kozím sýrem a vlašskými ořechy

Přísady:

  • 2 hrušky nashi
  • 100 g čerstvého kozího sýra
  • 50 g pomazánkového másla
  • 1 lžíce medu
  • hrst vlašských ořechů
  • ½ dcl portského vína
  • 3 lžíce másla

Příprava: 

Hrušky nashi důkladně omyjeme, rozpůlíme a vyndáme jádřince. Ty následně budeme plnit, tudíž by jamka měla být trošku větší. Máslo dáme na pánev a necháme rozpustit. Přesně v tu chvíli přidáme na pánev i nashi a restujeme je tak dlouho, dokud na okrajích nechytnou zlatavý nádech. Jakmile se tak stane, vyjmeme je a vhodíme místo nich na pánev přichystané, lehce nadrcené vlašské ořechy. Po chvíli restování ořechů přidáme i portské víno a ještě chvíli mícháme. V misce smícháme kozí sýr, pomazánkové máslo a med. Směsí plníme vychladlé orestované nashi. Posypeme je ořechy a lehce pokapeme zredukovaným portským. Ihned podáváme.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.