Chlad zaženou správné potraviny, koření i byliny

Ničí vás chlad a chladné počasí? Je vám pořád zima? Vyzkoušejte tipy, které vás zaručeně zahřejí 

Teplo je dávno pryč, podzim je v plném proudu a chladné počasí o sobě dává čím dál tím víc vědět. Zároveň s tím jsou pochopitelně na programu dne i nemoci z nachlazení. Takže úkol je jasný: nesmíme prochladnout a svému tělu musíme zajistit teplo. Poradíme vám, jak se dokonale zahřát, zahnat chlad a chránit se před podzimními virózami i nachlazením.

Každý rok je to stejné. S chladnějšími dny klesá naše nálada, méně se hýbeme, tloustneme a nic nás nebaví. Až takto negativně může na chlad působit. A čím to je? Mohou za to krátké dny, dlouhé noci, málo slunečního svitu a hlavně to, že většina lidí nemá chuť se moc hýbat a naopak utápí pochmurné nálady konzumací velkého množství jídla. Naštěstí má tato na první pohled bezvýchodná situace, poměrně lehké řešení. 

Chlad versus teplo: Volte správné potraviny

Vše co sníme, vyvolá v našem organismu nějakou reakci. I tepelnou. Vše, co zkonzumujeme, vytváří během trávení buď chlad nebo teplo. Případně jsou i některé potraviny, které patří mezi takzvaně “neutrální”. Nicméně právě v tento čas je nadmíru nezbytné zaměřit se na konzumaci potravin, které mají právě zahřívací účinky. Už díky nim nám může být teplo, aniž bychom dělali cokoliv jiného. Tím, že nás potraviny vnitřně zahřejí, podpoříme zvýšení činnosti metabolismu a budeme lépe spalovat tuky. Do jídelníčku je proto vhodné aktuálně zařadit především zeleninu. Především pak tu zimní. Tedy například zelí, dýně, růžičkovou kapustu, tykve, cibuli, česnek, celer, pórek a podobně.

Čtěte také:

Oslabená imunita? 5 osvědčených tipů, jak přežít chladné měsíce bez nemocí 

Prochladli jste? Zánět močového měchýře pomohou vyléčit aquauretika

Kryoterapie neboli léčba chladem. K čemu všemu je dobrá a s čím nám může pomoci?

V měsících, kdy je chlad a chladné počasí na pořadu dne, je třeba upravovat veškeré potraviny tepelně. Čerstvá zelenina ani ovoce nejsou příliš ideální, mohou totiž ochlazovat a navíc i zpomalují metabolismus. Ze zimní zeleniny je ideální připravit si hutnou polévku nebo třeba omáčky. Skvěle nás zasytí a zahřejí. A nezapomeňte přidat i koření, které zahřívací účinky podpoří. Například pepř, chilli, kari, zázvor nebo papriku.

Zahřívací potraviny, které zaženou chlad a zajistí nám teplo:

  • Obiloviny: divoká rýže, kroupy, oves, pohanka. 
  • Luštěniny: sója, cizrna, čočka.
  • Zelenina a ovoce: lilek, zelí, cibule, česnek, pórek, mrkev, meruňky, jahody.
  • Mléčné výrobky: kozí sýr, kozí mléko. 
  • Ořechy: vlašské, lískové.
  • Ostatní: mořské řasy, mořská sůl, minerální vody, kakao, kokosové mléko.
  • Maso: kuře, jehněčí, kozí maso, bažant.
  • Ryby: losos, slávka, humr, úhoř, tuňák, pstruh, sardinky.
  • Koření: chilli, fenykl, muškátový oříšek, hřebíček, pepř, skořice, rozmarýn, zázvor.

Chlad versus teplo: Není nad pravidelný pohyb

Myslete ovšem na to, že jídelníček rozhodně není alfou a omegou všeho v tomto období. Je rovněž nutné pořádně se hýbat. Budete-li každý den běhat, cvičit nebo chodit na dlouhé procházky, chlad nemá šanci. Pohybem se totiž podpoří trávení, nastartuje detoxikace těla, metabolismus správně funguje a tělo spaluje i více energie a tuků. Krásně se zahřejete a bude vám dobře po celý den. 

Chlad versus teplo: Nohy v teple

Zejména v chladném období roku bychom měli dopřávat důkladnou péči nohám. Právě v zimních měsících trávíme spoustu času v uzavřených botách v teplých vytopených místnostech. Pokožka tak dostává pořádně zabrat. Nohy nemohou dýchat a z toho mohou vznikat i další nepříjemné obtíže, jako je pocení, plísně, vysušování pokožky… Proto je nutné o nohy důsledně pečovat. Pravidelně je natírejte hydratačním krémem, udržujte je v teple a noste ponožky s vysokým podílem bavlny. Ta dobře saje pot a navíc nohy ochrání před chladem.

A nezapomínejte ani na kvalitní zateplené boty. A pokud chcete, aby vám v nich bylo teplo, pořiďte si boty volnější. V těsných botách vám totiž bude zaručeně zima. Pokud vás stále studí nohy, dopřejte jim střídavou sprchu – horkou a studenou. Ta krásně prokrví pokožku a rozproudí krev. Nohy pak namasírujte speciálním krémem a dejte si na ně teplé bavlněné ponožky, nejlépe dvoje. Ráno budete mít nohy krásně jemné a prokrvené

Základem úspěchu boje proti chladu jsou nohy v teple

Chlad versus teplo: Byliny na zahřátí

Ginkgo biloba – tradiční čínská medicína jen využívá více než pět tisíc let. Léčivé jsou především listy jinanu. Základním úkolem extraktu z listů je rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti. Tím se zlepší průtok krve, což má pak na za následek prokrvení končetin i mozku. Zjednodušeně lze tedy říci, že nám bude teplo a při práci nebo učení se dokážeme lépe soustředit. Ginkgo také odstraňuje pocity netečnosti a únavy, zlepšují paměť a dodávají člověku pocit větší pohody. Ničí deprese a přináší dobrou náladu. 

Zázvor – je antiseptický, protihorečnatý, protizánětlivý, podporuje chuť k jídlu i k sexu, pomáhá proti žaludečním nevolnostem a zažívacím potížím, zmírňuje pálení žáhy, nadýmání a plynatost. A především – zahání chlad, dokonale prohřívá celé tělo! Co se nemocí z nachlazení a chřipky týče, tak i zde je nejlepší prevencí i lékem. Ideální je však používat pro tento případ vždy zázvor čerstvý, ten má nejlepší účinky.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?