Plody podzimu nám prospívají

Podzimní plodiny na talíři: Které potraviny bychom měli jíst na podzim, abychom si udrželi pevné zdraví?

Podzim je tu a s ním i tradiční virózy a nemoci z nachlazení. Děje se to každý rok stejně. Venku se ochladí, my se nedostatečně oblékneme a onemocníme. Přitom stačí tak málo: důsledně pečovat o svůj imunitní systém. Poradíme vám, do jakých potravin se zakousnout, abyste svoji obranychopnost vyburcovali na maximum.

Podzimní plodiny: Jablka

Máte rádi jablka? Jsou tradiční podzimní plodinou a bez nadsázky je lze nazvat i superpotravinou. Právě na podzim se o naši imunitu dokáží skvěle postarat. Obsahují totiž vysoké množství vitamínu C. Zároveň rovněž hodně vlákniny, která je nezbytná pro zdravá střeva i pro optimální trávení. A v neposlední řadě i pro správnou hladinu cholesterolu. Jablka nejsou kalorická, tedy je můžete bez obav konzumovat, i když toužíte zhubnout. Navíc vzhledem k obrovské rozmanitosti druhů jablek vždy můžete jíst jiný druh, takže se vám nepřejí. 

Podzimní plodiny: Řepa

Červená nebo raději žlutá? Červená je populárnější, ale žlutá také skvěle chutná. Na podzim přijdou vhod obě dvě. Jde o všestrannou plodinu, kterou lze jíst nasladko i naslano. Řepa má nasládlou chuť, málo kalorií, ale zato je bohatá na spoustu cenných látek. Má vysoké množství kyseliny listové a rovněž vitamínu B. Obojí je nezbytné pro zdravý růst buněk. Červená i žlutá řepa jsou plné antioxidantů, které chrání naše srdce a fungují jako dokonalý antioxidant. A řepa rovněž patří mezi podzimní plodiny plné vlákniny. 

Čtěte také:

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

Dobrá obranyschopnost a pevné zdraví díky jídlu? Vyzkoušejte recepty z hlívy ústřičné

Vitamíny podle abecedy: Vitamín A je nezbytný pro kvalitní zrak, zdravé dásně i pro posílení obranyschopnosti organismu

Podzimní plodiny: Papriky

Sklízejí se sice koncem léta, ale ještě teď se dají jíst čerstvé a křupavé. Jsou nabité nejen vitamíny, ale také kapsaicinem, který pečuje o naši obranyschopnost a o naše zdraví nejen a podzim. Jedna paprika pokryje doporučené denní množství vitamínu C!

Podzimní plodiny: Růžičková kapusta

Růžičková kapusta patří mezi podzimní plodiny napěchované vitamíny a minerály. Patří do rodiny brukvovité zeleniny, i když právě ona je zrovna nejméně oblíbená. Růžičková kapusta je bohatá především na vitamín K, který reguluje metabolismus i srážlivost krve. Další cenné látky pak v synergii intenzivně posilují imunitu a pomáhají nás chránit před podzimními nemocemi. 

Podzimní plodiny: Brusinky

Jasně červené plody jsou jedničkou v boji proti podzimním nemocem. Jsou nabité vitamíny a jsou skvělou prevencí i lékem při prochladnutí. Zejména pak močového ústrojí. Brusinky v sobě ukrývají vysoké množství vitamínu C i vlákniny. 

Podzimní plodiny: Hrušky

I když jsou sladké a jemné, přesto tělu dodají stejnou dávku vitamínu C jako jablka. Navíc jsou plné antioxidantů a obsahují měď. Ta se podílí na energetickém metabolismus i na normálním stavu pojivových tkání. A rovněž i na normální činnosti nervového systému. Rovněž má velký vliv při krvetvorbě a je důležitá pro správnou funkci imunitního systému.

Jezte podzimní plodiny, pečují o silnou imunitu

Podzimní plodiny: Dýně

Dýní je na podzim dostatek a navíc patří mezi oblíbené podzimí plodiny. Obsahují spoustu vitamínu A ve formě beta-karotenu. Jde o antioxidant, který je nezbytný pro zdravý zrak i pro pevný imunitní systém. Tělo chrání před poškozením volnými radikály. Dále pak v sobě ukrývá také velké množství draslíku, který je důležitý pro svaly a nervy. A nechybí ani vláknina, která pomáhá snižovat cholesterol, hladinu cukru v krvi a udržuje zdraví střev.

Podzimní plodiny: Pastinák

I pastinák patří mezi superpotraviny. Tedy mezi podzimní plodiny, které obsahují spoustu prospěšných látek. Pastinák sice vypadá tak trochu jako vybledlá mrkev nebo jako kořen petržele, avšak ve skutečnosti je o zeleinu, která obsahuje obrovské množství draslíku i kyseliny listové. Ta je důležitá pro tvorbu zdravých buněk a funguje i jako prevence nádorového bujení. V pastináku jsou i látky, které působí močopudně a zvyšují chuť k jídlu. Oproti bramborám má pastinák méně bílkovin, ale zato více vlákniny.

Podzimní plodiny: Batáty

Batáty jsou sladké brambory a patří mezi skutečně výživné podzimní plodiny. Ukrývá se v nich velké množství železa a jsou obrovským zdrojem antioxidantů i vlákniny. Pochubit se mohou i vitamínem B6, který pečuje o zdraví srdce. Z cenných látek se pak ještě vyplatí zmínit vitamin C nebo selen, draslík, hořčík a železo. Tedy směs, která dokonale posílí imunitní systém.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.