Plody podzimu nám prospívají

Podzimní plodiny na talíři: Které potraviny bychom měli jíst na podzim, abychom si udrželi pevné zdraví?

Podzim je tu a s ním i tradiční virózy a nemoci z nachlazení. Děje se to každý rok stejně. Venku se ochladí, my se nedostatečně oblékneme a onemocníme. Přitom stačí tak málo: důsledně pečovat o svůj imunitní systém. Poradíme vám, do jakých potravin se zakousnout, abyste svoji obranychopnost vyburcovali na maximum.

Podzimní plodiny: Jablka

Máte rádi jablka? Jsou tradiční podzimní plodinou a bez nadsázky je lze nazvat i superpotravinou. Právě na podzim se o naši imunitu dokáží skvěle postarat. Obsahují totiž vysoké množství vitamínu C. Zároveň rovněž hodně vlákniny, která je nezbytná pro zdravá střeva i pro optimální trávení. A v neposlední řadě i pro správnou hladinu cholesterolu. Jablka nejsou kalorická, tedy je můžete bez obav konzumovat, i když toužíte zhubnout. Navíc vzhledem k obrovské rozmanitosti druhů jablek vždy můžete jíst jiný druh, takže se vám nepřejí. 

Podzimní plodiny: Řepa

Červená nebo raději žlutá? Červená je populárnější, ale žlutá také skvěle chutná. Na podzim přijdou vhod obě dvě. Jde o všestrannou plodinu, kterou lze jíst nasladko i naslano. Řepa má nasládlou chuť, málo kalorií, ale zato je bohatá na spoustu cenných látek. Má vysoké množství kyseliny listové a rovněž vitamínu B. Obojí je nezbytné pro zdravý růst buněk. Červená i žlutá řepa jsou plné antioxidantů, které chrání naše srdce a fungují jako dokonalý antioxidant. A řepa rovněž patří mezi podzimní plodiny plné vlákniny. 

Čtěte také:

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

Dobrá obranyschopnost a pevné zdraví díky jídlu? Vyzkoušejte recepty z hlívy ústřičné

Vitamíny podle abecedy: Vitamín A je nezbytný pro kvalitní zrak, zdravé dásně i pro posílení obranyschopnosti organismu

Podzimní plodiny: Papriky

Sklízejí se sice koncem léta, ale ještě teď se dají jíst čerstvé a křupavé. Jsou nabité nejen vitamíny, ale také kapsaicinem, který pečuje o naši obranyschopnost a o naše zdraví nejen a podzim. Jedna paprika pokryje doporučené denní množství vitamínu C!

Podzimní plodiny: Růžičková kapusta

Růžičková kapusta patří mezi podzimní plodiny napěchované vitamíny a minerály. Patří do rodiny brukvovité zeleniny, i když právě ona je zrovna nejméně oblíbená. Růžičková kapusta je bohatá především na vitamín K, který reguluje metabolismus i srážlivost krve. Další cenné látky pak v synergii intenzivně posilují imunitu a pomáhají nás chránit před podzimními nemocemi. 

Podzimní plodiny: Brusinky

Jasně červené plody jsou jedničkou v boji proti podzimním nemocem. Jsou nabité vitamíny a jsou skvělou prevencí i lékem při prochladnutí. Zejména pak močového ústrojí. Brusinky v sobě ukrývají vysoké množství vitamínu C i vlákniny. 

Podzimní plodiny: Hrušky

I když jsou sladké a jemné, přesto tělu dodají stejnou dávku vitamínu C jako jablka. Navíc jsou plné antioxidantů a obsahují měď. Ta se podílí na energetickém metabolismus i na normálním stavu pojivových tkání. A rovněž i na normální činnosti nervového systému. Rovněž má velký vliv při krvetvorbě a je důležitá pro správnou funkci imunitního systému.

Jezte podzimní plodiny, pečují o silnou imunitu

Podzimní plodiny: Dýně

Dýní je na podzim dostatek a navíc patří mezi oblíbené podzimí plodiny. Obsahují spoustu vitamínu A ve formě beta-karotenu. Jde o antioxidant, který je nezbytný pro zdravý zrak i pro pevný imunitní systém. Tělo chrání před poškozením volnými radikály. Dále pak v sobě ukrývá také velké množství draslíku, který je důležitý pro svaly a nervy. A nechybí ani vláknina, která pomáhá snižovat cholesterol, hladinu cukru v krvi a udržuje zdraví střev.

Podzimní plodiny: Pastinák

I pastinák patří mezi superpotraviny. Tedy mezi podzimní plodiny, které obsahují spoustu prospěšných látek. Pastinák sice vypadá tak trochu jako vybledlá mrkev nebo jako kořen petržele, avšak ve skutečnosti je o zeleinu, která obsahuje obrovské množství draslíku i kyseliny listové. Ta je důležitá pro tvorbu zdravých buněk a funguje i jako prevence nádorového bujení. V pastináku jsou i látky, které působí močopudně a zvyšují chuť k jídlu. Oproti bramborám má pastinák méně bílkovin, ale zato více vlákniny.

Podzimní plodiny: Batáty

Batáty jsou sladké brambory a patří mezi skutečně výživné podzimní plodiny. Ukrývá se v nich velké množství železa a jsou obrovským zdrojem antioxidantů i vlákniny. Pochubit se mohou i vitamínem B6, který pečuje o zdraví srdce. Z cenných látek se pak ještě vyplatí zmínit vitamin C nebo selen, draslík, hořčík a železo. Tedy směs, která dokonale posílí imunitní systém.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 12. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Dnes chodí Mikuláš! Víte, jak vypadá mikulášská tradice v jiných zemích?

Tradice svatého Mikuláše je v mnoha evropských zemích považována za nedílnou součást předvánočního období. Svatý Mikuláš byl biskup a žil ve 4. století. Lidé jej považovali za obzvláště milosrdného. Byl známý s...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...