Masáž není jen příjemné wellness. Správně zvolená masáž uvolní a zlepší fyzické i duševní zdraví

img

Masáž je vlastně manipulace s měkkými tkáněmi těla za použití různých stupňů tlaku. Provádět by ji měl výhradně školený terapeut, ale na masáž můžete zajít i k fyzioterapeutovi. Výsledkem masáže by mělo být odpočaté a zrelaxované tělo. Ovšem to nejsou jediné benefity, které masáž přináší.

Masáž není vůbec nic nového. Poprvé je zmiňovaná již v čínských textech před 4000 lety. Masáže dokonce obhajovat a doporučovat i Hippokrates. Na oblibě začaly masáže narůstat v 19. a poté pak raketově ve 20. století. V té době začaly vznikat také specializované kurzy pro maséry. Dnes může masáže oficiálně provádět jen vyškolený terapeut s certifikátem o masérském vzdělání.

Masáž jako synonymum relaxace

Masáž je relaxační technika, která má spoustu nesporných výhod pro naše fyzické i duševní zdraví. I ve chvíli, kdy jste naprosto v pohodě a nic vás nebolí, vás masáž dokáže dokonale uvolnit. Prostřednictvím správně vedených dotyků je možné zklidnit sympatický nervový systém (sympatikus: připravuje tělo k aktivitě) a zapojit parasympatický nervový systém (celkově tlumí a nabádá tělo k odpočinku, řídí imunitní funkce, trávení a má na starosti budování a opravy tkání).

Čtěte také:

Co dělat, když vás trápí ploché nohy? Vyzkoušejte koupele, masáže nebo zábaly na nohy

Aromaterapeutická masáž dokáže povzbudit i trávení

Shiatsu masáž - prastará technika, která vyrovná vaši energii

ČTĚTE: Kontraindikace masáže – kdy se masážím raději vyhnout

Masáž nebo meditace?

Po masáži budete mít dokonale prokrvené tělo, ale také budete odpočatí. Masáž v sobě ukrývá i meditativní prvky. Působí podobně jako řízená meditace, tudíž má potenciální výhody i pro naši mysl. Podle odborníků jsou pozitivní dopady masáže patrné na veškeré systémy v našem organismu.

Nejoblíbenější druhy masáží

Není masáž jako masáž. A rozhodně neexistuje jen jeden druh masáže. Než se vypravíte na masáž, nastudujte si nejrůznější techniky, které jsou k mání a teprve podle toho si pak vyberte maséra či masérku. Mezi nejoblíbenější druhy masáží patří:

Sportovní masáž

Jde o uspořádané hmaty, které mají sportovce připravit na určitý sportovní výkon, případně jej zbavit po sportovním výkony únavy a přispět k zotavení. Masáž podporuje tok lymfy i krevní oběh a urychluje odvod odpadních látek z těla ven. Svalům pak přináší živiny i kyslík nezbytné ke správnému fungování i regeneraci.

Relaxační masáž

Jemná celotělová masáž, která vás má dokonale zrelaxovat a zregenerovat. Uvolňuje tělo i mysl, odstraňuje napětí a stres. Zmírňuje bolesti zad, ztuhlost šíje a celkově přináší zklidnění, regeneruje a omlazuje.

Holistická aromaterapeutická masáž

Ošetření celého těla za využití rostlinných a esenciálních olejů. Jde o masáž, která pečuje o lymfatický systém, zlepšuje krevní oběh a dokonce i průběh meridiánů a tok energie v těle.

Trigger point masáž

Patří mezi jednu z nejúčinnějších terapeutických masáží. Je zaměřena na uvolnění hlubokých vrstev svalů, zejména kolem páteře. Jde o hloubkovou masáž. Trigger point je vlastně stažené svalové vlákno. Masáž má za cíl tato vlákna uvolnit.

Masáž je příjemnou relaxační technikou

Lymfatická masáž

Neboli také lymfodrenáž. Přispívá ke zrychlení toku lymfy a k odstranění usazených toxinů. Je vhodná pro detoxikaci, pro zrychlení metabolismu a může zmírňovat otoky. Pomáhá předcházet vzniku křečových žil, eliminuje celulitidu i kožní obtíže a posiluje obranyschopnost organismu.

Reflexní masáž

Zaměřuje se na reflexní body na plosce nohy, na rukou i na uších. Těmito body je možné stimulovat i určité orgány a ve výsledku tak podpořit či obnovit jejich funkci, zmírňovat bolesti a uvolnit případné tělesné i duševní bloky.

Masáž lávovými kameny

Během masáže se přikládají nahřáté lávové kameny na určitá místa na těle pro uvolnění svalové ztuhlosti. Masér s kameny a za pomoci rostlinného oleje zároveň masíruje. Během masáže dochází k celkovému uvolnění a odstranění bolestivých míst.

Další zajímavé druhy masáží

Mezi další oblíbené masáže patří například takzvané baňkování, kdy se přikládají nahřáté skleněné nebo studené plastové či gumové baňky na určité části těla, případně se s nimi i masíruje. Díky podtlaku, který v baňce vzniká, se uvolňuje stažené svalstvo. Častá je i thajská masáž, při které se k masáži využívají i nohy, lokty či kolena. A populární je i havajská masáž, takzvaná lomi lomi. Obnovuje rovnováhu těla a mysli. Základem masáže jsou rytmické pohyby využívající prsty, dlaně, předloktí i lokty.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.