Co dělat, když vás trápí ploché nohy? Vyzkoušejte koupele, masáže nebo zábaly na nohy

img

Ploché nohy jsou příčinou pokleslé až propadnuté nožní klenby a mohou způsobovat nepříjemné zdravotní potíže celého těla. Nohy a obzvlášť chodidla dostávají po celý život zabrat. Velká zátěž, tisíce nachozených kilometrů si vybírají svou daň. Masáže, koupele i zábaly na nohy pomáhají ulevit a zmírnit nepříjemné bolesti, které postihují čím dál více z nás.

Naše chodidla si žádají potřebnou, a hlavně důkladnou péči. Problému s plochými nohami se dá ale částečně také předcházet. S péči je nejlepší začít ještě před tím, než k problému dojde. Nohy jsou namáhané dennodenně, a proto jim pomůže nejen správná obuv ale hlavně odpočinek a zábaly na nohy.

Čtěte také:

Trápí vás ploché nohy? Ukážeme vám cviky na ploché nohy, které vám zaručeně pomohou

Ploché nohy potřebují hýčkat

Po celém dni namáhání, chůze a zátěže je důležité ploché nohy uvolnit. Na nohách trávíme až 80 % denního času, což představuje velký zápřah na klouby, cévy, šlachy i pokožku. Ploché nohy obzvlášť trpí na otoky, bolesti klenby vystřelující až do zad, otlaky a pocity těžkých nohou.

Několikrát týdně byste měli dopřát svým chodidlům zábaly na nohy nebo koupele, které nejen pečují o pokožku, ale také pomáhají předcházet i léčit zdravotní komplikace. Důležité jsou také pravidelné masáže, které blahodárně působí jak na opotřebovaná chodidla, tak na celý pohybový aparát i vnitřní orgány.

Koupele a zábaly na nohy pomůžou od otoků 

Koupele zajistí uvolnění končetin. Horká voda pomůže k rozproudění krevního oběhu. Teplo uvolňuje všechny svaly včetně těch namožených na chodidlech. Do lavoru si připravte příjemně teplou vodu, do níž můžete přidat esenciální oleje, sůl nebo aroma.

 • Přidejte bylinky. Do vodní lázně můžete přidat také sušené bylinky uvolňující vůni a zároveň působí protizánětlivě i ošetřují pokožku. Vhodný je například heřmánek. Spolu s mátou a levandulí krásně uvolní namožené nohy i pomohou od otoků. Chodidla nechte v koupeli odpočinout alespoň na 10 až 15 minut nebo dokud voda nevychládne do studena.
 • Sůl z Mrtvého moře zase pomůže od nadměrného pocení, které může být velmi nepříjemné.
 • Octová voda je další možnou přísadou do koupelí pro zjemnění pokožky a uvolnění šlach.

Zábaly na ploché nohy uleví od bolesti

Zábaly na nohy jsou další prospěšnou procedurou, kterou si každý dokáže připravit doma. Ploché nohy dokážou člověku velmi znepříjemnit život a zábaly na nohy dodají úlevu. Jedním z následků plochých nohou jsou nepříjemná kuří oka. Citron a výtažky z citrusového ovoce pomůžou zmírnit potíže. Postižené místo namáčejte do koupele s mořskou solí a ošetřujte citrónovou šťávou nebo éterickými oleji s obsahem citrónu. Následně vytvořte zábaly na nohy z citronů a ploché nohy zabalte na celou noc.

Masáž nohou jako večerní rituál

Masáže si můžete dopřát od profesionálů, ale zvládnete to i sami doma. Účelem masáže je zrychlení krevního oběhu, čímž se nohy lépe prokrví a oživí. Zaktivováním krevního oběhu dochází ke zlepšení výživy i funkce nohou, což ploché nohy velmi potřebují. Masáž nohou pomáhá i ke vstřebávání odpadních látek. O co víc, masáž nohou je rovněž příjemným zážitkem, který byste si měli dopřávat pravidelně jako večerní rituál k uvolnění těla.

Krémem nebo olejem uvolníte namožené svaly a šlachy

K masáži chodidel vám postačí krém nebo olejíček. Nejprve si nohy důkladně omyjte a vysušte. Naneste trochu na ruce, promněte a následně postupně začněte jemně masírovat ploché nohy z vnější strany chodidel. Postupujte od prstů až po patu a kotník. Pomocí krouživých pohybů uvolňujte tlak v nohou, čímž rozproudíte krev a zároveň uvolníte namáhané svaly. Krém či olej se snažte co nejlépe vmasírovat do pokožky pomocí pohybů nahoru a dolů od prstů k patám.

Namasírujte ploché nohy pomocí balónku pro rozproudění krevního oběhu

Balonková masáž, trik běžně užívaný sportovci, pomáhá uvolnit namožené svaly a pomoct proti bolesti. Špatná obuv a podpatky nepůsobí dobře na klenbu nohy ani na šlachy. Po dlouhém dni nohy natékají a jsou bolestivé. Pomocí masážního, tenisového nebo podobného malého míčku uvolníte šlachy, které mají tendence k zánětům. Pomalým přejížděním po vnější straně chodidla rozmasírujete napětí a zároveň aktivujete reflexní zóny chodidla. Citlivé body v chodidlech přenáší signály do celého těla, a tak aktivace správných míst uleví nejen chodidlům ale i zádům, případně bolestem hlavy nebo vnitřním orgánům.

Pravidelná péče o ploché nohy uvolní bolesti, pomůže od otoků a pomůže předejít dalším možných zdravotním komplikacím. Koupele, masáže i zábaly na nohy jsou navíc příjemnou relaxační procedurou, kterou si můžete užít v pohodlí domova. Relaxační procedury potíže s plochýma nohama nevyřeší, ale uleví namáhaným nohám i celému tělu. Kromě toho na ploché bohy pomáhá také chůze naboso po nerovném terénu a cvičení.Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • Redakce - Spektrum zdraví
  23. 1. 2018 09:49
  Dobrý den Aničko, plochost nohou má různé stupně závažnosti. Je tedy jasné, že to co platí pro ostatní, nemusí platit pro Vás :) Děkujeme za sdílení Vaší zkušenosti s plochýma nohama. Redakce SZ
 • Anna Z.
  23. 1. 2018 09:34
  Tak já nevím ale já mám ploché nohy a chodit naboso mám od ortopeda zakázané a když jsem to jednou porušila tak jsem další tři dny měla nohy jak prkna a pěkně bolely