Mořská sůl do koupele – užijte si její léčivé a zkrášlující účinky ve své vaně

img

V mořské vodě je obsaženo mnoho látek, které náš organismus dokáží ozdravit i povzbudit. Česká republika sice moře nemá, ale o pozitivní účinky slané vody nemusíme být úplně připraveni. I při relaxaci doma ve vaně si můžeme užít blahodárný vliv mořské soli. O tom, jaké léčivé a zkrášlující účinky mořská sůl do koupele má a jak si koupel připravit, si přiblížíme v tomto článku.

Prohřát si organismus v teplé koupeli je jedna z nepříjemnějších odpočinkových i povzbuzujících aktivit. Je tu podzim a s ním i sychravé roční období, studené zimní počasí se navíc rychle blíží, je zkrátka ideální doba se na koupele podívat blíže. Mořská sůl do koupele je skvělým doplňkem, který vám vanu nejen zpříjemní, ale dokonce má řadu pozitivních účinků na organizmus.

Účinky mořské soli do koupele

Slaná mořská voda (a koupelová sůl z mořské soli) obsahuje velké množství stopových prvků a minerálů. Vysoké zastoupení v ní mají například: vápník, sodík, hořčík, draslík, jód, brom či železo. Vyvážená kombinace těchto cenných látek lidský organismus revitalizuje a obnovuje jeho rovnováhu.

Zkrášlující účinky mořské soli do koupele

Unikátní složení minerálů v mořské soli do koupele přispívá především k lepšímu prokrvení, vyčištění a vyživení pokožky. Minerály obsažené v mořské soli procházejí do hlubokých vrstev kůže, kde na sebe vážou vlhkost. Díky tomu po koupeli zanechávají pokožku jemnou, vláčnou a znatelně mladšího vzhledu.

Výborně se dá tohoto efektu využít pro koupele nohou. Pokožka chodidel bývá velmi namáhanou a má tendenci tvrdnout a rohovatět. Pravidelné koupele nohou s přídavkem mořské soli pokožku změkčí a vyživí. V kombinaci s následným ošetřením pemzou či škrabkou vás výsledek překvapí.

Léčivé účinky mořské soli do koupele

Látky obsažené v mořské soli do koupele pronikají pokožkou, kde dokáží stimulovat látkovou výměnu a také aktivovat a zrychlit oběhový systém. Výsledkem je skvělá detoxikační kúra, za kterou vám organismus poděkuje.

Mořská sůl navíc působí antibakteriálně, urychluje tím hojení ran a kůži celkově regeneruje. Pravidelné užívání mořské soli do koupele zlepšuje stav při kožních onemocněních typu lupénky či atopických ekzémů.

Koupele ve slané vodě mají dezinfekční a stahující účinky a omezují praskání jemných cévek. Díky tomuto účinku je mořská sůl vhodná pro použití do sedacích koupelí, které pomáhají při gynekologických problémech, zánětech močových cest a při hemoroidech. Ze stejného důvodu se mořská sůl hodí i ke kloktání či slaným nálevům při zánětech dásní, aftách a oteklých mandlích.

Antiseptické účinky mořské soli také pomáhají při zápachu nohou či kožních plísních. Mořská sůl do koupele také přispívá k regeneraci při únavě svalů a bolestech kloubů. Uvolňuje svalové i nervové napětí a zmírňuje revmatické projevy.

Koupel ve slané vodě zlepšuje metabolické procesy, uleví orgánům a obsah jódu v soli také blahodárně působí při snížené funkci štítné žlázy.

V koupeli s mořskou solí je velké množství stopových prvků a minerálů.

Jak užívat mořskou sůl?

Koupel s mořskou solí

Koupel s mořskou solí si připravíme jednoduše, stačí asi 250 – 500 g mořské soli rozpustit v horké vodě ve vaně a potom si dopřát koupel dlouhou alespoň 15 minut. Ideální je po koupeli ještě asi půl hodiny odpočívat zabalení v nahřáté dece či županu, aby mohly všechny pozitivní účinky a nastartované procesy doznít. Ideální intenzivní koupelová kúra se skládá z koupelí s mořskou solí opakovaných 4x týdně po dobu 1 měsíce.

Sedací koupel s mořskou solí

Při gynekologických potížích, hemoroidech či opakovaných zánětech močového ústrojí je vhodné absolvovat sedací koupele s mořskou solí. Stahující a dezinfekční účinky mořské soli jsou skvělými pomocníky v léčbě. Do dětské vaničky či větší mísy vložte 1 hrst koupelové mořské soli a přelijte ji 3 litry teplé vody. Ve vzniklém slaném nálevu seďte asi 5 minut. Proceduru opakujte 2x denně po dobu 5 dnů.

Výplachy úst mořskou vodou

Při oteklých mandlích, zánětech dásní, aftách či drobných zranění v puse je vhodné vyplachovat ústa vodou s mořskou solí. Připravte si slaný nálev: 2 čajové lžičky mořské soli rozpusťte ve 2 decilitrech teplé vody. Nálevem vyplachujte ústa či kloktejte 3x denně, dokud obtíže přetrvávají.

Sůl v kombinaci s aromaterapií

Mořská sůl do koupele je mimo jiné i velmi vhodným nosičem éterických olejů, proto je mořská sůl skvělá i pro aromakoupele. Přidáním patřičných (ale vždy 100% přírodních!) esenciálních olejů se její ozdravné účinky ještě zvýší, navíc můžeme volbou olejů ovlivnit, které její účinky chceme zrovna prohloubit. Pro inspiraci přikládáme několik receptů na aromakoupele s mořskou solí.

Relaxační koupel s mořskou solí

 • 100 g mořské soli do koupele
 • 2 kapky levandulového éterického oleje
 • 2 kapky meduňkového éterického oleje
 • 2 kapky mandarinkového éterického oleje

Relaxační koupel s mořskou solí - postup

Do soli nakapejte výše uvedené silice a nasypte ji do horké vody ve vaně. Dopřejte si 15 minut trvající koupel a následnou půlhodinovou relaxaci v teplé přikrývce. Opakujte 3 až 4 dny po sobě.

Detoxikační koupel s mořskou solí

 • 250 g mořské soli do koupele
 • 8 kapek jalovcového éterického oleje

Detoxikační koupel s mořskou solí - postup

Do soli přidejte jalovcovou silici a vzniklou směs nasypte do horké vody ve vaně. Dopřejte si 20 minut trvající koupel a následnou půlhodinovou relaxaci v teplé přikrývce. Opakujte jednou denně po dobu 10 dnů.

Koupel s mořskou solí pro snížení nervového vypětí

 • 100 g mořské soli do koupele
 • 3 kapky éterického oleje ylang-ylang
 • 2 kapky levandulového éterického oleje
 • 1 kapku bergamotového éterického oleje

Koupel s mořskou solí pro snížení nervového vypětí - postup

Do soli nakapejte výše uvedené silice a vše nasypte do horké vody ve vaně. Dopřejte si 15 minut trvající koupel a následnou půlhodinovou relaxaci v teplé přikrývce. Opakujte 3 až 4 dny po sobě.

Koupel s mořskou solí pro bolavé svaly a klouby

 • 100 g mořské soli do koupele
 • 2 kapky levandulového éterického oleje
 • 2 kapky cypřišového éterického oleje
 • 3 kapky rozmarýnového éterického oleje
 • 2 kapky skořicového éterického oleje

Koupel s mořskou solí pro bolavé svaly a klouby - postup

Do soli nakapejte výše uvedené silice a směs nasypte do horké vody ve vaně. Dopřejte si 15 minut trvající koupel a následnou půlhodinovou relaxaci v teplé přikrývce. Opakujte 3 až 4 dny po sobě.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.