Nutraceutika, superpotraviny či funkční potraviny. K čemu jsou dobré a jak mohou prospět našemu zdraví?

Nutraceutika, superpotraviny či funkční potraviny. K čemu jsou dobré a jak mohou prospět našemu zdraví?
08. 03. 2023

V dnešní době je kladen důraz zejména na kvalitní stravu, která je bezesporu základem pevného zdraví. A právě na základě toho vznikl pojem “nutraceutika”. Zjednodušeně řečeno jde o funkční potraviny nebo také superpotraviny, které našemu zdraví značně prospívají. Jde vlastně o produkty, které jsou někde na pomezí mezi potravinami a doplňky stravy či léčivy.

Označení “nutraceutika” není žádnou novinkou. Poprvé bylo toto slovo použito v roce 1989 a jde o kombinaci slov “nutrition” čili “výživa” a “pharmaceutical” neboli “farmaceutika”. Jde tedy o přípravky nebo potraviny, které jsou jak k jídlu, tak i pro léčení. Nutraceutika mají za cíl zlepšovat zdravotní stav nebo i preventivně předcházet nemocem.  

Nutraceutika zlepšují zdravotní stav

Mezi superpotraviny nebo funkční potraviny nebo také právě nutraceutika patří například látky, které působí na centrální nervový systém, dále také vitamíny, antioxidanty, látky ovlivňující metabolismus cholesterolu a tuků, látky užívané při onemocnění kardiovaskulárního systému, látky působící na trávicí ústrojí, játra, žlučník, látky ovlivňující močopohlavní ústrojí nebo látky ovlivňující tělesnou hmotnost. Za nutraceutika lze považovat i látky prospěšné proti hormonálním poruchám či předčasnému stárnutí. 

Čtěte také:

Znáte superfoods? Nejlepší superpotraviny, které vás postaví na nohy – 1. díl

Červená řepa jako superpotravina? Šťáva z červené řepy vás nabije vitamíny

Jitrocel jako superpotravina. Zužitkujte plevel, který zbaví zánětů, léčí nachlazení a funguje jako elixír krásy

Nutraceutika a jejich výhody

Termín superpotraviny nebo funkční potraviny zahrnuje potraviny, které mají zdravotní přínos a účinky lepší než ostatní poživatiny. Jde o to, že se v nich ukrývají složky, které prokazatelně pozitivně ovlivňují nebo mohou ovlivňovat zdraví jedince. Jedná se především o vitamíny, minerální látky, vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, probiotika nebo rostlinné steroly. 

Nutraceutika mezi potravinami

Mezi oblíbená, prověřená a účinná nutraceutika patří například artyčok, který je bohatý na antioxidanty a blahodárně působí na játra a ledviny. Dokonce stimuluje regenerace jaterních buněk. Borůvky zase zamezují předčasnému stárnutí buněk a pomáhají v boji proti vysokému krevnímu tlaku. Červená řepa je skvělou prevencí kardiovaskulárních a jaterních onemocnění. Kurkuma ničí záněty v těle a je to silný antioxidant. Česnek a cibule jsou zase přírodními antibiotiky a antiseptiky. Ryby a rybí olej pomáhají vyrovnávat hladinu cholesterolu. Kapusta pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a stará se o optimální hladinu železa v krvi. Petržel nebo brusinky jsou nepřekonatelné v případě obtíží s močovými cestami.

Superpotraviny, funkční potraviny a nutraceutika. Mohou chutnat opravdu skvěle!

Celer je antirevmatikum a kakao zase srovnává hladinu cholesterolu. Nutraceutika sice mají tu výhodu, že mohou ovlivňovat problém, který nás trápí, avšak nemají žádný vliv na vznik onemocnění a souvislosti s ním spojené. Například konzumace artyčoku může zlepšovat stav jater, ale rozhodně nevyléčí akutní infekci.

Nutraceutika a potencionální nevýhody

I když mají superpotraviny, funkční potraviny či nutraceutika spoustu výhod, rozhodně není žádoucí to s jejich konzumací přehánět. V některých případech může být nadbytek i problém. Klíčem ke zdraví je proto vyvážená a pestrá strava. Rozhodnete-li se užívat nutraceutika, například ve formě doplňků stravy, pak je žádoucí toto konzultovat i s vaším ošetřujícím lékařem. Především v případě, že užíváte na svůj problém i nějaké léky. Ty se totiž společně s některými potravními doplňky, bylinami, rostlinami nebo některými druhy potravin, mohou nepříznivě ovlivňovat. 

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Nutraceutika, superpotraviny či funkční potraviny. K čemu jsou dobré a jak mohou prospět našemu zdraví?

RE: Nutraceutika, superpotraviny či funkční potraviny. K čemu jsou dobré a jak mohou prospět našemu zdraví?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.