Populární doplňky stravy: Funguje berberin jako účinný přírodní pomocník pro snižování hladiny krevního cukru?

img

Berberin patří mezi přírodní doplňky stravy. Jde o látku, která se nachází v mnoha rostlinách. Především pak v kořenech, kmenu či kůře dřišťálu, v řebříčku obecném, ve vlaštovičníkovém mléku nebo oddenku kurkumy. Berberin je přírodní alkaloid, což znamená, že jde o látku jedovatou. Jaké tedy může mít pozitivní působení na náš organismus?

Na úvod je nutno podotknout, že izolování berberinu podomácku je poměrně nebezpečné. Ač některé návody lidového léčitelství takové recepty nabízejí, je nutné mít alespoň základní povědomí o působení alkaloidů. Laik by takové experimenty rozhodně neměl provádět. A to ani v případě, že se “zaručený” návod dočte ve starém herbáři. Akutní toxicita totiž může mít až fatální následky. Budete-li chtít berberin užívat, rozhodně vybírejte mezi kvalitními a osvědčenými doplňky stravy

Doplňky stravy: Co je vlastně berberin zač?

Berberin je bioaktivní sloučenina, která je extrahována z několika různých rostlin a keřů. Má žlutou barvu a často se používá jako barvivo. Ač je berberin jedovatý alkaloid, moderní medicína je zkoumá a přiznala mu mnohé zdravotní benefity. Historicky se rostliny, které berberin obsahují, používali k léčbě všeho možného. Od infekcí, boláky na těle až po metabolická onemocnění. První stopy berberinu používaného k léčení se objevují v době někdy před 3000 lety v Číně a jižní Asii. Podle expertů byly však rostliny obsahující berberin hojně používány i v Jižní Americe, na Středním východě a v Evropě. Dnešní experti jej zkoumají jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu i na syndrom polycystických vaječníků

Čtěte také:

Pijte čaje a zhubnete! Bylinky na hubnutí a spalování tuků doplňují tělu energii a podporují hubnutí

Ájurvéda pomohla pacientovi s podporou léčby cukrovky 2. typu

Kořen pampelišky čistí játra a ledviny a pomáhá při hubnutí i cukrovce

Doplňky stravy: Jak berberin pomáhá?

Berberin, které patří mezi velmi populární doplňky stravy, je jedním z nejúčinnějších dostupných přírodních doplňků. Bylo prokázáno, že berberin pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, napomáhá hubnutí a pečuje o zdravé srdce. Podle vědců jde o jeden z mála doplňků, které mohou být stejně účinné jako farmaceutické léky. Nicméně berberin je stále v zorném poli vědců, kteří jej zkoumají. A na co už přišli? S čím vším by mohl pomoci?

Vysoká hladina cholesterolu – doplňky stravy s berberinem mohou snižovat hladinu “špatného” cholesterolu a triglyceridy. Přičemž tento doplněk stravy funguje zcela odlišně než běžné léky na snižování vysoké hladiny cholesterolu.

Zdraví srdce – jedinci se srdečními chorobami jsou často unavení a mohou mít i nepravidelný srdeční rytmus. Studie ukazují, že užívání doplňků stravy s berberinem s kombinaci se standardní léčbou může tyto příznaky eliminovat.

Hladina krevního cukru – bylo prokázáno, že berberin snižuje hladinu glukózy u lidí s cukrovkou. Studie ukazují, že doplňky stravy s berberinem pomáhají tělu, mimo jiné, lépe reagovat na inzulín. Ve výsledku tak může berberin pomoci snižovat hladinu cukru v krvi.

Krevní tlak – vysoký krevní tlak je spojen především se srdečními chorobami a mrtvicí. Užívání berberinu může pomoci snížit obě dvě hodnoty krevního tlaku (diastolický i systolický).

Úleva od příznaků polycystických vaječníků – v některých studiích pomáhal berberin ženám s touto diagnózou kontrolovat hladinu cholesterolu, snižovat tukové zásoby i zvyšovat odpověď jejich těla na inzulín.

Hubnutí – berberin by údajně mohl být prospěšný pro silné jedince s BMI na 30. Dvě studie ukázaly, že užívání doplňků stravy s berberinem vedlo v průběhu tří měsíců k významnému úbytku hmotnosti. Podle expertů to může být způsobeno tím, jak berberin pomáhá kontrolovat inzulín a další hormony, které regulují tukové buňky.

Jestliže byste rádi vyzkoušeli doplňky stravy s berberinem, pak je v každém případě nutné dohodnout se se svým ošetřujícím lékařem. Zvlášť v případě, že již nějaké léky užíváte nebo se s nějakým onemocněním léčíte, neužívejte žádné doplňky stravy bez vědomí lékařů!

Doplňky stravy: Berberin jako šance pro diabetiky

Cukrovka II. typu je závažné onemocnění. V posledních desetiletích však neuvěřitelně roste počet lidí, kterým je tato nemoc diagnostikována. V průběhu času může vysoká hladina cukru v krvi poškodit tkáně a orgány v těle, což následně vede k dalším zdravotním problémům. Mnoho studií prokázalo, že berberin může u lidí s diabetem II. typu významně snížit hladinu cukru v krvi. Pomáhá tím, že snižuje inzulinovou rezistenci a zvyšuje účinnost inzulínu snižujícího hladinu cukru v krvi. Zvyšuje glykolýzu a pomáhá tělu štěpit cukry uvnitř buněk. Snižuje produkci cukru v játrech. Zpomaluje rozklad sacharidů ve střevě. A v neposlední řadě zvyšuje počet prospěšných bakterií ve střevě. Doplňky stravy v berberinem velmi dobře fungují při úpravách životního stylu. A je též velmi žádoucí podávat ho současně s jinými léky, které hladinu cukru v krvi snižují.

Doplňky stravy: Berberin a jeho další výhody pro zdraví

Tím, jak vědci berberin neustále zkoumají, přicházejí neustále na nové souvislosti. Ze studií na potkanech například zjistili, že berberin by mohl pomoci v boji proti depresi. Studie ve zkumavkách a na zvířatech ukázaly, že může snížit růst a šíření různých typů rakoviny.

Berberin je obsažen také ve vlaštovičníku

Některé studie rovněž prokázaly silné antioxidační a protizánětlivé účinky. A bylo prokázáno i to, že berberin účinně bojuje proti škodlivým mikroorganismům jako jsou bakterie, viry, houby nebo parazité. Tyto oblasti však vyžadují ještě další výzkum, než bude možné vydat nějaké oficiální prohlášení. Ovšem, podle vědců, jsou současné důkazy velmi slibné.

Doplňky stravy: Berberin a doporučená denní dávka

Studie využívaly většinou dávky v rozmezí 900-1500 mg berberinu denně. Doporučená denní dávka je však 500 mg dvakrát, maximálně třikrát denně. Ideálně 30 minut před jídlem. Berberin má poločas rozpadu několik hodin, proto je vhodné dávku rozložit do dvou až tří dílčích dávek, aby se dosáhlo stabilní hladiny v krvi. Rozhodně však platí, že je nutné se předtím, než začnete doplňky stravy s berberinem používat, poradit se svým ošetřujícím lékařem

Doplňky stravy: Nežádoucí účinky při užívání berberinu

I když jsou doplňky stravy s berberinem považovány všeobecně za bezpečné, mohou se během užívání objevit vedlejší účinky. Nejčastěji se objevují zažívací problémy, bolesti žaludku, křeče, průjmy, plynatost nebo zácpa. 

Autor článku: Monika Poledníková 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.