Populární doplňky stravy: Leucin dá svalům objem i sílu. Může ale nějakým způsobem vylepšit i naše zdraví?

img

Leucin v lidském těle plní mnoho funkcí. Například pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, urychluje hojení ran a rovněž produkuje růstový hormon. Doplňky stravy s leucinem jsou velmi oblíbené především ve fitness odvětví. Dokonale totiž pečuje o svaly sportovců.

Leucin je jedna z tří aminokyselin s rozvětveným řetězcem. Další dvě BCAA jsou valin a isoleucin. Ovšem mezi kulturisty a všeobecně mezi lidmi, kteří se snaží nabrat svalovou hmotu, je leucin nejoblíbenější. Avšak všechny tyto tři uvedené aminokyseliny dodávají svalům energii během cvičení. Leucin je možné získat pro organismus prostřednictvím doplňků stravy anebo správně sestavenou bílkovinnou stravou

Doplňky stravy: Leucin pod drobnohledem

Leucin je esenciální aminokyselina, to znamená, že ji naše tělo neprodukuje a je třeba jej přijímat stravou. Nebo doplňky stravy. Leucin naše tělo využívá k budování svalové hmoty, rovněž pak dodává i energii. I přes nedostatek výzkumů patří mezi oblíbené doplňky stravy. Hojně je využíván k nabrání síly během cvičení a také pro regeneraci svalů. Je však důležité vědět, že suplementace leucinem nemá jen kladné stránky, ale nese i určitá rizika. Samotný leucin se dělí na:

Čtěte také:

Populární doplňky stravy: Skutečně melatonin napomůže k lepšímu a kvalitnějšímu spánku?

Populární doplňky stravy: Skutečně je kolostrum zázrak, který dokonale posílí obranyschopnost organismu?

Populární doplňky stravy: BCAA jako účinný pomocník pro růst svalů. Umí toho však mnohem více

L-leucin: Jde o přirozenou verzi aminokyseliny. Nachází se v bílkovinách v těle a prodává se mezi doplňky stravy.

D-leucin: Je zrcadlová forma L-leucinu, vyrábí se výhradně v laboratořích. I z něj se vyrábí doplňky stravy.

Leucin se přirozeně vyskytuje ve všech bílkovinných potravinách. Tedy v mase, vejcích, mléčných produktech, v ořeších, v semínkách a v dalších potravinách, které jsou bohaté na bílkoviny. Zvláště bohatými zdroji aminokyselin a tedy i leucinu jsou především losos, cizrna, hnědá rýže, vejce, sójové boby, ořechy a hovězí maso.

Doplňky stravy: L-leucin a jeho výhody

I když neexistuje dostatečné množství klinických studií, které by jednoznačně prokazovaly jeho účinky, uvádí se, že leucin může být prospěšný pro játra, rovněž pro obnovu svalů po cvičení. Rozporuplné jsou však důkazy o účinnosti aminokyselin s rozvětveným řetězcem na sportovní výkon. Ve většině provedených studií tyto doplňky stravy nezvyšovaly sportovní výkon. Dokonce v jedné studii krátkodobá suplementace aminokyseliny (většinou právě L-leucin smíchaný s dalšími třinácti aminokyselinami) neprokázala žádný vliv na 100 km závod ultraběžců. Dokonce to nemělo vliv ani na rychlost během závodu, ani na menší bolest svalů.

Výzkumy dokonce sledovaly i vliv leucinu na úbytek svalové hmoty u nemocných pacientů. I když některé studie vypadaly nadějně, dodnes chybí řádné klinické důkazy. A tedy tuto účinnost nelze s jistotou prokázat. Vědci nyní zkoumají také účinek suplementace L-leucinem na snížení degradace svalů u zvířat. Prokazatelně však leucin zvýšil celkovou koncentraci aminokyselin v krvi u zvířat. Což může být prospěšné při vytváření většího množství bílkovin i svalů. Suplementace leucinem pak může být prospěšná i pro sílu. Studie, která byla provedena na 26 testovaných mužích naznačila, že leucin může skutečně zvyšovat sílu. Muži, kteří dostávali doplňky stravy s leucinem, byli schopni zvedat těžší váhu. Nutno však dodat, že suplementace leucinem nevedla ke zvýšení svalové hmoty.

Doplňky stravy: Leucin pro zdraví i dlouhověkost?

Leucin je také hojně skloňován v souvislosti s aterosklerózou. Ve studiích na potkanech snížily doplňky stravy s leucinem “zlý”, tedy LDL cholesterol o 41 % a naopak zvýšily “hodný” čili HDL cholesterol o celých 40 %. Což jsou výsledky velmi slibné. Zároveň také suplementace leucinem snížila aterosklerotické léze o 58 %. Studie na zvířatech, konkrétně na krysách, se zabývaly i působením leucinu na obezitu. Laboratorní zvířata, kterým byla podávaná strava bohatá na leucin, snížili podstatně svoji tělesnou hmotnost. V souvislosti s leucinem se hovoří rovněž o dlouhověkosti. Je však třeba poznamenat, že toto zatím žádná studie neprokázala. Navíc studie na zvířatech, které se tímto tématem zabývaly, byly omezeny jen na buňky. 

Zdá se také, že leucin hraje určitou roli při regulaci tělesné hmotnosti. Ve studiích na zvířatech zvyšovaly doplňky stravy s leucinem odpověď na leptin, takzvaný hormon hladu neboli hormon regulující chuť k jídlu. Někteří vědci se proto domnívají, že úspěch diet s vysokým obsahem bílkovin může být částečně způsobem právě úlohou leucinu v regulaci hladiny glukózy v krvi.

Doplňky stravy: Leucin a jeho vliv na energii

Hovoří se také o tom, že má leucin potenciál dodávat tělu energii. I tímto se pochopitelně některé studie (na zvířatech) podrobně zabývaly. Zjistilo se, že v tkáňových studiích leucin zvyšuje produkci energie během prvních 45 minut, ovšem poté nastává energetický pokles.

Doplňky stravy: BCAA nebo leucin?

Většina studií, které se těmito aminokyselinami zabývala, neřešili pouze leucin, ale testovaly všechny aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Tedy BCAA: leucin, isoleucin a valin. Údaje o samotném leucinu (i jeho bezpečnosti) jsou zatím velmi omezené, jelikož chybí klinické studie. Je však také důležité zmínit, že leucin u potkanů zvýšil syntézu bílkovin, zatímco isoleucin měl přesně opačný účinek. Ovšem ani toto nebylo zatím u lidí potvrzeno.

Doplňky stravy: Leucin a doporučené dávkování

Doporučená denní dávka leucinu pro běžného dospělého jedince je 50 mg na kilogram tělesné váhy za den. Ovšem maximální denní dávka by v žádném případě neměla překročit 500 mg na kilogram tělesné váhy na den. Vysoké dávky či předávkování mohou vést ke zvýšení hladiny amoniaku v krvi, tedy k poškození mozku a onemocnění jater. Chcete-li leucin užívat, striktně se proto držte návodu výrobce, o kterého jste si doplňky stravy pořídili. Případně se také poraďte s odborníkem. V žádném případě nikdy nepřekračujte doporučené denní dávkování.

Losos je bohatým zdrojem aminokyselin, tedy i leucinu

Doplňky stravy: Suplementace leucinem a kontraindikace

Doplňky stravy s leucinem snižují hladinu glukózy, což může vést k problémům u jedinců s hypoglykémií (nízká hladina cukru v krvi) či diabetu.

Doplňky stravy: Leucin a případné nežádoucí účinky

Vezmeme-li v úvahu běžně prodejné doplňky stravy, jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem poměrně bezpečné. Pokud se pochopitelně dodržuje doporučené denní dávkování. I tak ale platí, že těhotné a kojící ženy by je užívat neměly. A to zejména pro nedostatek údajů o jejich bezpečnosti. Čistě teoreticky také může při užívání těchto aminokyselin nastat snížení produkce serotoninu v mozku.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Karla
    29. 6. 2021 22:42
    oříšky jsou super, obsahuji zdravé vitamíny a tuky. Ale i vzhledem k tomu pořád beru omega a probiotika, abych byla zdrava a neskolila mě žádná nemoc