Populární doplňky stravy: Skutečně melatonin napomůže k lepšímu a kvalitnějšímu spánku?

img

Melatonin je hormon, který náš mozek přirozeně produkuje, když je tma. Proto je tak důležité spát skutečně ve tmě. Jakmile je v místnosti světlo, pak může být produkce melatoninu narušená. Melatonin, i jako doplněk stravy, také pomáhá načasovat naše vnitřní hodiny a říká tedy našemu tělu, když je čas jít spát.

Melatonin má v lidském těle větší vliv, než se předpokládalo. A ovlivňuje mnohem více pochodů, než jen spánek. I když právě ten je klíčový. Jelikož melatonin se právě řadí mezi populární doplňky stravy při poruchách spánku. Těmi v České republice trpí až 45 procent populace. Vyloženě nespavost pak trápí až třetinu lidí.

Doplňky stravy: Melatonin pro spánek

I když se zdá, že jsou poruchy spánku běžnou záležitostí, mohou mít tyto obtíže vážné následky. Nedostatečný či nekvalitní spánek snižuje naši produktivitu, ubírá nám energii a zvyšuje riziko vzniku některých onemocnění, jako je například vysoký krevní tlak nebo cukrovka.

Čtěte také:

Levandulový olej pro klidný spánek. Vyrobte si ho doma podle našeho receptu

Pozdrav Měsíci - jednoduchá jógová sestava pomůže s nespavostí a zajistí klidný spánek

Trápí vás únava a nespavost? Melatonin vám pomůže

Melatonin patří mezi oblíbené doplňky stravy

Melatonin si získal velkou oblibu právě mezi lidmi, kteří nemohou spát nebo mají nějaké poruchy spánku. Ať už je to buzení se v noci, nedostatečný spánek nebo nekvalitní spánek, kdy se ráno budí unavení a nevyspaní. Právě proto se mu říká „hormon spánku”. Ovšem melatonin není jen hormonem spánku. Mimo jiné se melatonin řadí i mezi velmi silné antioxidanty, snižuje hladinu kortizolu (stresového hormonu) a zvyšuje přirozenou hladinu růstového hormonu

Doplňky stravy: Co je to vlastně melatonin?

Melatonin je hormon, které naše tělo vytváří zcela přirozeně. Produkuje ho epifýza v mozku. Respektive, je tvořen ze serotoninu v mezimozku. Epifýza-šišinka je jeho součástí. Hladina melatoninu je přímo závislá na střídání dne a noci. Přičemž nejvyšší hladinu vykazuje mezi druhou a třetí hodinou ranní. Podle nejnovějších studií, však mohou melatonin produkovat i ostatní buňky v našem těle. Problém však je, že takto vytvořený melatonin se nedostane přímo do krevního řečiště. Nicméně vědci tento mechanismus nadále zkoumají.

Doplňky stravy a melatonin

Populární doplňky stravy, které obsahují melatonin, jsou u lidí s nespavostí velice oblíbené. Výhodou je také to, že melatonin seženete bez lékařského předpisu. Patří mezi volně prodejné doplňky stravy. Krom toho, že skutečně může pomáhat se spánkem, tak pečuje i o zdraví očí, léčí žaludeční vředy a pomáhá tišit pálení žáhy a může zmírňovat příznaky pískání v uších. Krom toho, že nám melatonin dá znamení, kdy je čas jít spát, dá tělu i informace o tom, kdy se má probudit nebo kdy je doba vhodná k jídlu. Melatonin rovněž pomáhá regulovat tělesnou teplotu, krevní tlak i hodnoty některých hormonů. Například snižuje hladinu dopaminu, což je hormon, který nás naopak udržuje v bdělosti.

Doplňky stravy: Melatonin a jeho nízká hladina

Nízká hladina melatoninu může být zapřičiněna mnoha aspekty. Velký vliv má stres, kouření, světlo během spánku, nedostatek přirozeného světla během dne, práce na směny a dokonce i stárnutí ovlivňuje produkci melatoninu. V takovém případě má pak užívání doplňků stravy s melatoninem smysl. Jelikož mohou tělu pomoci vyrovnat se s nízkými hladinami a opět normalizovat naše vnitřní hodiny.

Může nám melatonin pomoci lépe usnout?

Doplňky stravy: Úspěšnost melatoninu v odborných studiích

Bylo provedeno již mnoho studií, které zkoumaly vliv melatoninu na poruchy spánku. Analýza některých z nich prokazatelně zjistila, že melatonin pomohl zkrátit čas potřebný k usnutí v průměru o sedm minut. Mnoho odborných studií uvádělo i významné zlepšení kvality spánku. Rovněž bylo prokázáno, že melatonin (a doplňky stravy s melatoninem) může pomoci lépe se srovnat se změnou času. Nejen tedy v případě běžného střídání dvakrát ročně, ale také funguje u lidí, kteří cestují přes několik časových pásem.

Doplňky stravy: Melatonin a jeho správné užívání

Hladina melatoninu začíná v těle běžně klesat po 35. narozeninách. Jestliže jste se rozhodli vyzkoušet doplňky stravy s melatoninem, pak vždy začínejte s nižší dávkou. Jako ideální se jeví dávkování 1x denně 30 minut před spaním 0,3-0,5 mg. Pokud nezafunguje, zvyšte dávku až na 1 mg. Postupně můžete až na maximálně 3-5 mg. Rozhodně neplatí, že čím vyšší dávku si vezmete, tím lépe a rychleji usnete. Dávkování je proto velice individuální

Doplňky stravy: Melatonin a nežádoucí účinky

Pokud to s denní dávkou přeženete, mohou se objevit i mírné nežádoucí účinky, jako je nevolnost, závrať nebo bolest hlavy. Pozorní byste však měli být v případě, že užíváte pravidelně nějaké léky. Melatonin se může vzájemně ovlivňovat s léky na ředění krve, léky na krevní tlak, se sedativy, antidepresivy, s antikoncepcí, s léky na cukrovku nebo s léky na podporu imunitního systému. V případě, že nějaké léky užíváte, rozhodně je nutné, abyste se poradili o užívání melatoninu se svým ošetřujícím lékařem. Celkově však melatonin patří mezi doplňky stravy, které jsou bezpečné, netoxické a nenávykové



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.