Pozdrav Měsíci - jednoduchá jógová sestava pomůže s nespavostí a zajistí klidný spánek

img

O pozdravu Slunci už jste pravděpodobně slyšeli. Říkáte si, že když má svůj pozdrav Slunce, měl by ho mít i Měsíc? Máte pravdu! Pozdrav Měsíci existuje, ačkoliv není tak známý, jako pozdrav Slunci. Abyste tento pozdrav zvládli provést, stačí vám jednoduchá jóga pro začátečníky.

Měsíc je protipólem Slunce, a to platí i v józe. Pokud znáte a praktikujete pozdrav Slunci, připravte se na to, že pozdrav Měsíci se provádí opačně. Znamená to, že sestava je vedena do stran, nikoliv zepředu dozadu a začíná se z levé strany. Na rozdíl od pozdravu Slunci zde existuje pouze jediná zavedená varianta, jak lze pozdrav Měsíci správně provádět.  

Čtěte také:

Jóga pro začátečníky, která vás bude bavit. Vyzkoušejte pozdrav slunci

Jóga pro začátečníky aneb pozdrav Měsíci

Jak už název napovídá, pozdrav Měsíci praktikujeme večer, po celém dni, kdy jsme unaveni nejen fyzicky, ale také psychicky. Pozdrav Měsíci má zejména meditativní a uklidňující kvality, i proto se provádí večer. Je zaměřen na protažení a zpevnění těla po celém dni, stimuluje vnitřní orgány, zklidňuje mysl a také pomáhá s nespavostí. Pozdrav Měsíci můžete jednoduše sladit se skutečnou fází Měsíce - podívejte se na lunární kalendář

Jak na pozdrav Měsíci?

Na to, abyste dokázali správně provést tuto sérii cviků, vám stačí jóga pro začátečníky. Připravili jsme pro vás podrobnou sestavu, kterou je nutné několikrát opakovat, doporučuje se 6x – 12x. Jak už je u jógy zvykem, důležité je nezapomínat na dýchání, které má být pomalé, klidné, pravidelné a zároveň hluboké. Pojďme se tedy podívat na to, jak sestavu správně cvičit.

Pozdrav Měsíci - sestava

 1. Postavíme se na podložku, chodidly na šířku kyčlí. Paže dáme před sebe a spojením hran svých malíčků vytvoříme z rukou misku.
 2. S nádechem si představíme, že nabíráme měsíční energii do dlaní a mističku zvedáme nad hlavu. S výdechem energii přijímáme do sebe, a to od temene hlavy směrem dolů – prsty jdoucími po těle.
 3. Nabírání a rozlévání energie opakujeme 3x za sebou, přičemž při posledním opakování přesuneme ruce za záda a spojíme je tak, aby prsty směřovaly k lopatkám.
 4. Provedeme mírný záklon a následný předklon.
 5. S nádechem se narovnáme a vytočíme levou nohu, s výdechem a rovnými zády se předkláníme k levé noze. Skloníme a uvolníme hlavu a plynule dýcháme. Loučíme se tak s minulostí a vším, co právě uplynulo.
 6. S nádechem se vrátíme do vzpřímené polohy a s výdechem otočíme nohy na druhou stranu a pozdravíme vše z minulosti, co se promítne i do budoucnosti.
 7. Nadechneme se, narovnáme, vrátíme špičku zpět a ruce spustíme podél těla.
 8. Vytočíme levé chodidlo, opřeme levou ruku o zem a zvedneme pravou nohu tak, aby bylo chodidlo směrem nahoru. Druhá ruka vede také nahoru. Právě teď nastává uklidnění organismu. To samé opakujeme i na druhou stranu a vyrovnáváme kladné a záporné aspekty svého života.  
 9. Nohy roznožíme na šířku upažení, vytočíme levé chodidlo a za levou rukou se s nádechem vysouváme. S výdechem se ukláníme k levé noze, pravá ruka jde přes hlavu. V této pozici zhodnotíme události uplynulého dne. S nádechem půjdeme zpět a to samé provedeme i na pravou stranu.
 10. Nohy otočíme doleva, předpažíme paže a zatneme pěsti s palci směrem vzhůru. Přes levý palec se díváme do dálky a pravou ruku dáme s nádechem ostře loktem vzad. Pozice nám připomíná luk, kterým míříme na jednu svou špatnou vlastnost, kterou chceme změnit. S výdechem povolíme pravou ruku, vracíme se zpět a to samé provádíme i na druhou stranu. Tentokrát míříme na pozitivní vlastnost, kterou chceme rozvíjet.
 11. S výdechem se vrátíme do mírně rozkročené pozice, chytíme se pravou rukou za pravý nárt, s nádechem se předkláníme, vzpažujeme levou ruku a mírně se předkláníme. V této pozici se povznášíme nad své špatné vlastnosti. To samé provedeme i na druhou stranu a vyrovnáváme své negativní a pozitivní stránky.
 12. S nádechem zvedneme ruce nad hlavu, s výdechem je spojíme k sobě a stahujeme do týla.
 13. Přejděte do první pozice a pozdrav Měsíci několikrát zopakujte.

pozdrav Měsíci2 

Zdroj: completewellbeing.com

Pozdrav Měsíci má za úkol nejen protáhnout a uklidnit naše tělo, ale zejména uklidnit a vyrovnat naši mysl. Součástí je hodnocení a vyrovnání se s právě uplynulým dnem.                Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.