Jóga pro zdravá záda vám pomůže zmírnit bolest zad už za 7 dní

Bolí vás záda a už nevíte, co dělat, abyste se cítili zase lépe. Prášky nezabírají, stejně jako různé babské rady a obklady. Nezoufejte. Nevyzkoušeli jste úplně vše. Jóga pro zdravá záda vám uleví a bolest zad zmírní nebo zcela potlačí. Že je to nesmysl? Sami vyzkoušejte několik našich cviků, které jsme pro vás připravili, a uvidíte, že bolesti budou za chvíli ty tam.

Jóga je cvičení známé především díky pozitivním účinkům na tělo i duši, jako je protažení a posílení svalů, zlepšení kondice nebo rozvoj vnitřní spokojenosti. Toto cvičení, které pochází z Indie, také skvěle pomáhá na bolest zad, která trápí většinu dnešní populace. Na vině je možná méně pohybu i sedavý životní styl. Tak či onak, jóga pro zdravá záda, která vám představíme, mohou s problémy zatočit raz dva.

Jóga pro zdravá záda - nenáročné cvičení pro každého

Jóga pro zdravá záda je sestavena z 6 cviků, které jsou šetrné a pomalé. Při cvičení je potřeba:

  • zapojit celé tělo
  • posílit střed těla
  • protáhnout a uvolnit zádové svaly

I když jste jógu nikdy nepraktikovali a jen jste o ní slyšeli, nemusíte se vůbec ničeho obávat. Jóga pro zdravá záda je vhodná pro každého. Dokonce do cvičení můžete doma zapojit i děti. Co budete potřebovat?

Čtěte také:

Bolest zad
  • Měkkou podložku
  • Lehké a volné oblečení
  • Vodu
  • Ručník

A teď už vám nic nebrání pustit se do toho!

Účinná jóga pro zdravá záda krok za krokem

Před každým cvičením se nejprve protáhněte a zahřejte tělo. Pokud tuto fázi vynecháte, mohli byste si cvičením natropit více škody než užitku.

1. Pozice lotosového květu

Sedněte si do vzpřímeného sedu, překřižte nohy a chodidla zapřete do třísla. Jestli se vám podaří zapřít do třísla jen jedna noha, nezoufejte. Postupně vám tento cvik půjde s oběma nohama v tříslech. Ruce spojíme před sebe dlaněmi k sobě a pravidelně dýcháme. Záda musí být stále rovná, hlava se nepředklání ani nezaklání.

Lotosový květPozice lotosového květu.

2. Pozice kočky

Klekneme si na všechny čtyři, dlaně máme pod rameny, kolena na šíři boků a záda jsou rovná. Zhluboka se nadechněte, zvedněte kostrč a hlavu, záda prohněte. S výdechem záda naopak vyhrbíme a hlavu skloníme dolů. Bradu tlačíme k hrudníku a dlaně k podlaze. Tento cvik opakujeme alespoň 10x za sebou. Cvik provádíme pomalu a dbáme na správné nadechnutí a vydechnutí.

 Kočka_jógaPozice kočky.

3. Kobra

Nyní se položte na břicho, nohy natáhněte rovně dozadu. Dlaně jsou v úrovni ramen. Nejprve se pomalu zvedejte silou zádových svalů, aniž byste zapojili ruce. Poté začnou ruce tlačit do země, tělo se zvedá vzhůru, a to do té doby, kdy budete pupíkem ještě ležet na zemi. V takové pozici vydržte alespoň 30 sekund a pomalu se vracejte do výchozí pozice. Tento cvik opakujte alespoň 3x.

Jóga pro zdravá záda_kobraPozice kobry.

4. Pozice psa hlavou dolů (střecha)

Stoupneme si s nohami u sebe a pomalu se předkláníme. Ruce máme natažené a snažíme se dosáhnout co nejdále před sebe. Chodidla zůstávají na podložce, jsou neustále natažené, nepokrčují se. Záda jsou rovná, nesmíte se prohýbat. Tělo tvoří střechu nebo písmeno A. V této pozici vydržíme alespoň 5 nádechů a výdechů a vracíme se pomalu nahoru. Cvik opakujeme 3x.

 Jóga pro zdravá záda_střechaPozice střechy.

5. Protažení v rotaci a otevřený hrudník

Při tomto cviku máte výchozí pozici stejnou jako u kočky. S nádechem zvedněte pravou paži nahoru tak, aby tvořila jednu osu s levou rukou. Tím se vám rozevřou ramena i hrudník směrem vzhůru. Spodní levá paže je rovná a pevná, horní pravá se natahuje do výšky.

S výdechem dejte pravou ruku dolů, podsuňte ji pod levou rukou a nechte ji na zemi. Nyní jste v poloze, kdy máte pravé rameno na podložce, stejně jako pravou tvář. Naopak levá ruka se zvedá vzhůru. Tento cvik opakujte i s druhou stranou těla. Jóga pro zdravá záda vám s bolestí zaručeně pomůže. 

 Jóga pro zdravá záda_rotaceProtažení v rotaci a otevřený hrudník.

6. Pozice zajíce

Posaďte se na paty, předkloňte se a temeno hlavy si položte na podložku. Ruce si dejte dozadu a uchopte se za paty. S nádechem zvedněte hýždě a začnete protahovat páteř směrem nahoru. Paže máte natažené, stále drží paty. Důležité je, že hlava zůstává dole na podložce, je od ní pouze lehce odlepená. Těžiště je na patách. V této pozici vydržte alespoň 20 vteřin a pomalu se vracejte zpět do výchozí pozice.

Jóga pro zdravá záda_zajícPozice zajíce. 

Bolest zad možná pomůže k novému koníčku

Jestli vás trápí bolest zad, možná si díky tomu najdete nového koníčka. Jóga pro zdravá záda může být vaším startovacím bodem, proč se cvičením začít. A možná si ji oblíbíte na tolik, že se jí už nebudete chtít vzdát.

Cviky pomohou vyrýsovat celé tělo, ale především uvedou také vaši duši do klidu. Cvičením můžete začít krásný den anebo ulevit tělu po celém dni v práci. A když si k józe pustíte i oblíbenou klidnou hudbu, věřte, že na bolavá záda hned zapomenete.

Na bolest zad vyzkoušejte také řebříčkový čaj

A připravit si můžete i přesličkovou koupel na zmírnění bolestí


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1177x

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte