Trápí vás zmrzlé rameno? 5 nejlepších cviků, které vám uleví
Syndrom zmrzlého ramene je značně nepříjemný zdravotní problém, který se projevuje silnou bolestivostí a nepohyblivostí ramenního kloubu. Člověk má problém s jakýmkoliv pohybem paže i s rotací ramene. Ale především má problém normálně fungovat.
Pokud vás syndrom zmrzlého ramene postihne, dochází pak ke zhoršování zdravotního problému velice rychle. Je omezena hybnost, bolestivost se stupňuje a tudíž je problém se všemi běžnými činnostmi, pochopitelně i se spánkem. Co se s tím dá dělat?
Vznik syndromu zmrzlého ramene
Riziko vzniku zmrzlého ramene zvyšuje nutnost držet ramenní kloub v klidu. Tedy například po operaci nebo zlomenině ruky. Ovšem není to vždy pravidlem. Potíže se mohou objevit i mimo tyto komplikace. Nejčastěji, pokud v ramenním kloubu probíhá zánět, při autoimunitním onemocnění, při potížích s kardiovaskulárním systémem a podobně. Syndrom zmrzlého ramene se však může objevit například i ve chvíli, kdy rameno prochladne, například z klimatizace nebo z ofouknutí.
Artroskopie kolene nebo ramene umožňuje kratší rekonvalescenci než běžné operace
5 zásad, jak vyzrát na bolest svalů a kloubů
Kadidlový olej: Nepříliš známý zázrak na pleť i bolesti kloubů
Příznaky zmrzlého ramene
Syndrom zmrzlého ramene mívá tři fáze. Tou první je fáze zmrznutí. To znamená výrazené omezení pohyblivosti a bolest. Jakýkoliv je velice nepříjemný a bolestivý. S ramenem není možné téměř hýbat. Tato fáze může trvat několik týdnů, ale i měsíců. Ve druhé fázi začne bolest odcházet, stále je však značně omezená pohyblivost v ramenním kloubu. Rameno tuhne a je náročnější jej rozhýbat. Jde o fázi, která trvá zhruba tři měsíce až rok. A poslední fází je takzvané rozmrazování. Schopnost ramene pohybovat se se postupně zlepšuje. S touto fází počítejte po dobu pěti měsíců až dvou či výjimečně i tří let.
Rizikové faktory syndromu zmrzlého ramene
Jestliže jste žena, pak máte vyšší riziko, že se vás tato zdravotní obtíž bude dotýkat. A to zvlášť, pokud je vám nad 40 let. Riziko se zvyšuje i s omezenou pohyblivostí ramene a ruky například po operaci nebo při problémech s rotátorovou manžetou. Rovněž se uvádí, že u lidí s některými chorobami je pravděpodobnější, že se u nich syndrom zmrzlého ramene objeví. Mezi takové nemoci patří například cukrovka, zvýšená či nedostatečná funkce štítné žlázy, kardiovaskulární onemocnění nebo Parkinsonova choroba.
Léčba zmrzlého ramene
Na syndrom zmrzlého ramene vám lékař nejspíš naordinuje léky proti bolesti a s největší pravděpodobností i kortikoidy. A pochopitelně klidový režim. V některých případech zvolí i obstřik nebo injekci s nesteroidními antirevmatiky. A po akutní fázi pak přijde na řadu pochopitelně rehabilitace. Ta může zahrnovat magnetoterapii, elektroléčbu, procedury balenologie a pochopitelně i cvičení.
Cviky při syndromu zmrzlého ramene
Cvičení i strečink na zmrzlé rameno fungují vcelku dobře. Je však nutné dodržovat určitá pravidla a držet se případného doporučení lékaře, fyzioterapeuta nebo zdravotního trenéra. Ideální frekvence cvičení je denně. Výhodou však je, že cvičení působí nejen jako rehabilitace, ale i jako prevence. Zlepšuje sílu ramen i rozsah jejich pohybu.
1. Protažení ramene
Postavte se čelem ke zdi. Bolavou ruku položte na stěnu s předloktím v úhlu 90 stupňů, dlaň položte naplocho na stěnu. Následně pak pomalu otáčejte celým tělem, v opačném směru než je paže. Postupně a pomalu se otáčejte co nejdál vám tělo dovolí. Pak se vraťte zpět do výchozí pozice. Několikrát opakujte.
2. Kyvadlo
Loket zdravé ruky položte na opěradlo židle. Skloňte se do pasu a bolavou paži pusťte volně dolů. Zcela uvolněně a krouživými pohyby s ní pohybujte do všech stran, zkuste dělat i kroužky. Opakujte alespoň desetkrát.
3. Protažení
Stoupněte si čelem ke stolu a obě ruce na něj položte. Ohněte se co nejníže a ruce natáhněte. Stále jsou opřené o stůl. Protahujete obě ramena současně. Cvik opakujte alespoň 5-10krát.
4. Stažení lopatek
Posaďte se na židli a mějte rovná záda. Lokty držte blízko těla. Ramena postuňte dozadu a lopatky stlačte směrem k sobě tak, abyste otevřeli hrudník. Poté se pomalu vraťte do východí pozice. Udělejte alespoň 10-12krát.
5. Uvolnění ramen
Položte hřbety rukou na čelo. Ruce otevřete a snažte se jemně vytlačit lokty směrem ven. Na chvíli se uvolněte a opakujte. Alespoň 10-12krát. Případně můžete položit ruce za hlavu a provést cvičení stejným způsobem. Krásně tak uvolníte ramenní svaly.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Trápí vás zmrzlé rameno? 5 nejlepších cviků, které vám uleví