Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být signálem závažné nemoci

Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být signálem závažné nemoci

Spánkem trávíme přibližně třetinu svého života. Dává nám potřebnou sílu a umožňuje celému organismu zvolnit. Je zcela přirozený a nikdo by si ho neměl upírat. Kvalitu spánku můžeme různě korigovat, například nákupem oporu dodávající matrace nebo tvorbou příhodného prostředí. Spousta lidí se však i přes veškeré úsilí musí trápit s poruchami, co se promítají do běžného života. Nedostatečně vyspaný člověk je unavený, náladový, nepozorný a nesoustředěný.

Jaké druhy spánku existují?

Spánek je možné rozlišit na 2 hlavní druhy, a to synchronní a paradoxní. Synchronní se označuje jako non-REM a paradoxní jako REM, pro který jsou charakteristické rychlé pohyby očí. Oba cykly se během noci zhruba 4x až 6x prostřídají, výskyt REM spánku ustupuje s přibývajícím věkem, v dospělosti je pak obvykle v poměru 1:4 vůči non-REM typu. Předpokládá se, že paradoxní spánek slouží pro regeneraci mozkových funkcí, synchronní pak pro somatické. Je tak zřejmé, že nepřerušovanost spánku je pro naše zdraví opravdu důležitá. Jeho kvalita ovšem s věkem klesá. Přibývá v něm probouzení, bdělost a vytrácí se jeho nejhlubší stádia. I tak se ale s poruchami spánku potýkají i ti nejmenší. O tom se dozvíte v dalších částech tohoto článku.

Základní zásady pro zdravé spaní:

 • přiměřené trvání (v průměru 7 až 9 hodin)
 • doba pro spánek by neměla být výrazně měněna
 • spaní by nemělo být přerušováno
 • odpolední spánek by neměl být náhradou za ten noční
 • režimy spánku a bdění by se měl střídat s velkou pravidelností

Nespavost a jiné poruchy spánku

Nejčastěji se lidé potýkají s nespavostí, mimo této poruchy však existují i další, které snižují kvalitu spánku či ho jakkoliv jinak narušují. Pojďme se blíže podívat na vybrané z nich.

 • Insomnie (nespavost)

Nemožnost usnout, problematické usínání, nekvalitní noční spánek, opakované nebo předčasné probouzení, to všechno lze do pojmu nespavost zahrnout. Potřeba spánku je individuální, za problém lze však obecně považovat stav, kdy nepřináší očekávaný pocit odpočinku a svěžest. Nespavost je možné rozlišit podle toho, zda se jedná o dlouhodobě, nebo přechodně trvající stav. V druhém případě jde o tzv. tranzitorní typ, kdy je porucha spánku způsobena například změnou prostředí, stresem či jinou nepříznivou situací. Pomoci mohou hypnotika, která tak představují prevenci před rozvojem chronicity, s užíváním je ale nutné nakládat opatrně, aby se nespustila závislost. Obvykle se proto tyto medikamenty nepodávají déle než 3 dny. Za chronickou lze nespavost považovat v případě, že spánek je nedostatečný alespoň po dobu 1 měsíce, u některých z nás se jedná i o roky. Návštěva lékaře je při dlouhotrvající nespavosti nevyhnutelná. Nezřídka se objevuje i třetí druh nespavosti, ta se nazývá iatrogenní a vyvolávají ji léky.

 • Hypersomnie (zvýšená denní spavost)

Oproti nespavosti se mezi lidmi vyskytuje i opačný problém, a to nadměrná potřeba spánku. Tuto poruchu provází nezvládnutelná ospalost, snížená schopnost koncentrace a někdy i nemožnost se ráno probudit.

 • Narkolepsie

Narkolepsii lze zařadit k hypersomnii, protože se také týká spánku během dne. Je poměrně vzácnou poruchou a odborníci ji označují za dědičnou. Jak se projevuje? Několikaminutovým spánkem, do kterého jedinec upadá i během provádění nějaké činnosti, aniž by pociťoval nutkání usnout. Po probuzení se ale cítí čilý a svěží.

 • Spánková apnoe

Další poruchou spánku je spánkový apnoický syndrom, ten je často charakterizován chrápáním, o jehož léčbě se dočtěte spoustu zajímavostí v článku ZDE. Spánek je narušován výpadky pravidelného dýchání, což je samozřejmě velice nebezpečné. Je-li člověku tento problém diagnostikován, obvykle se nevyhne používání speciální masky během spánku, která udržuje trvalý přetlak v dýchacích cestách, jež jsou tak neustále volné. Nemocní bývají nadměrně unaveni, trápí je snížená koncentrace, změny nálad i poruchy osobnosti.

 • Syndrom neklidných nohou

Další nepříjemností, která může omezovat kvalitu spánku, je syndrom neklidných nohou. Takové onemocnění nutí člověka ve večerních hodinách a při usínání neustále pohybovat dolními končetinami, protože v klidovém stavu se v nohách vyskytuje bolest, pálení, tlak, svrbění nebo mravenčení. Spánek s takovou poruchou je neosvěžující a energii nedodávající. Nejčastěji se vyskytuje u starších lidí a v těhotenství.

 • Parasomnie

Kromě typických poruch spánku se lze setkat i s různými dysfunkcemi, které jeho kvalitu taktéž narušují. Souhrnně se označují jako parasomnie. Do této skupiny patří náměsíčnost, co je předmětem mnoha vtipů, avšak ve skutečnosti je velice nebezpečná, nebo také noční pomočování, trápí především malé děti. Časté jsou i noční děsy, kvůli kterým se spousta malých budí hrůzou a pláčem. Všechny tyto stavy je nutné řádně diagnostikovat, především v souvislosti s epilepsií, závažným onemocněním, o kterém jsme pro vás nedávno připravili článek. Ten najdete ZDE.

 • Nemožnost zvyknout si na směnný režim

Možná pracujete nebo jste někdy v minulosti pracovali na směnný provoz. Někteří lidé střídající se denní režim zvládají, u jiných dochází právě k poruchám spánku, nejčastěji se projevující tak, že jedinec nemůže usnout v dobu, kdy by měl, a naopak se mu chce spát v práci. V souvislosti se směnným režimem a nevyhovujícím spánkem se pak mohou objevit i další potíže, například poruchy zažívání či u žen nepravidelný menstruační cyklus.

Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být symptomem nemoci

Jakékoliv problémy týkající se spánku a jeho průběhu by se rozhodně neměly podceňovat. Tím spíše, když mohou signalizovat případné onemocnění, povětšinou v rámci fungování centrálního nervového systému. Všechny popisované obtíže mohou patřit například mezi příznaky Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby.

Co může být příčinou nespavosti?

Už bylo napsáno, že některé poruchy jsou symptomem určitého onemocnění, které tak může být příčinou jejich projevu. Pokud je však taková možnost vyloučena, může se jednat o mnoho aspektů, kvůli kterým si nemůžete užívat energii dodávajícího spánku. Lidská psychika a osobnost je velmi individuální, každý z nás reaguje různou intenzitou na různé podněty. Někomu tak může vadit barva, jakou jsou vymalovány stěny pokoje, v němž spí, aniž si to uvědomuje, jiný nemůže zabrat ze zcela pragmatického důvodu – nedokáže si odepřít odpolední šálek kávy, který mu následně nedá spát. Odhalit pravou příčinu nespavosti, to chce trpělivost a důkladnou sebereflexi. Mezi obvyklé činitele patří stres, špatná psychická kondice či somatické bolesti, dále užívání alkoholu a drog a celkově nezdravé návyky.

Nespavost u dětí je zvláště závažná

Stejně jako u dospělých, může být i u dětí nespavost příznakem nějakého onemocnění. Pokud není, pak se zpravidla jedná o nevhodná režimová opatření. Oproti nám dospělým je však nespavost u dětí o trochu větším problémem. My si s únavou určitým způsobem dokážeme poradit podpůrnými prostředky, například v podobě kávy či energetických nápojů (byť se o jejich vztahu ke zdraví dá silně polemizovat), avšak malý chlapec nebo holčička, co se nevyspali, jak by potřebovali, se musí vždy trápit.

Základem zdravého spaní je u dětí jakéhokoliv věku pravidelný režim a příjemné prostředí, které si může malý spáč s odpočinkem asociovat. Pokud tedy rád spí s oblíbeným plyšákem, neberte mu ho, pokud je zvyklý na nějaký rituál, například přečtení pohádky, dělejte to. Se změnami vždy přicházejte pozvolna a vždy je svému zlatíčku vysvětlete. Klid v místnosti navozuje nejen absence přílišného světla či ticho, ale také správná teplota a čerstvý vzduch. Zásad vhodného spánkového režimu je celá řada, jak už však bylo zmíněno, bez pravidelnosti se neobejdete nikdy.

Jak na nespavost?

S nespavostí byste v každém případě měli bojovat. Ve výsledku totiž ve všech ohledech zlepšíte svůj život. Spánek pak pro vás bude opravdu regenerující a každý den pro vás bude začínat pocity svěžesti. Nespavost a jiné poruchy lze léčit různě. U těžších forem a samozřejmě v případě konkrétního onemocnění se přistupuje k podávání medikamentů – nejčastěji hypnotik. Vždy je však nutné změnit režim a návyky. A to bez ohledu na to, zda si chcete pomoci sami, nebo se obrátíte na odborníky. Tzv. spánková hygiena se odvíjí od zdravého životního stylu, uspořádaného harmonogramu a žádoucích podmínek pro spánek. Mimo to můžete vyzkoušet i alternativní metody, kam lze zařadit například akupunkturu či další fyzikální léčbu. Pokud nevíte, jak svůj problém odhalit, nebo s jakými změnami začít, pak se doporučuje kognitivně-behaviorální terapie (u psychologa nebo psychiatra), která vás na cestě k úplnému odstranění nežádoucího stavu nasměruje.

Nejdůležitější pravidla spánkové hygieny:

 • jděte spát až ve chvíli, kdy se cítíte ospalí
 • lůžko (ložnici) užívejte pouze pro spánek nebo sex
 • nemůžete-li po ulehnutí usnout více jak 30 minut, jděte se věnovat do jiné místnosti nějaké činnosti
 • odpoledne a večer nepijte kávu, černý a zelený čaj nebo energetické nápoje
 • nechoďte spát těsně po konzumaci jídla
 • věnujte se pravidelným pohybovým aktivitám, uvolňujte energii
 • zbavte se stresu
 • nemyslete před spaním na problémy
 • teplota v ložnici by měla být menší než ve zbytku obydlí
 • před spánkem intenzivně vyvětrejte
 • udržujte v místnosti dostatečnou vlhkost
 • vstávejte ve stejnou dobu všechny dny v týdnu
 • ulehávejte ve stejnou dobu všechny dny v týdnu
 • odolávejte pokušení spát během dne, pokud k tomu není důvod (nemoc, práce apod.)
 • nemějte v ložnici rušivé prvky
 • spěte na kvalitní matraci, v kvalitní a vyhovující posteli

Nespavost a jiné poruchy můžete řešit i bylinkami

K nutným opatřením můžete přidat i všemocné bylinky, jimiž si lze pomoci při různých obtížích, nespavost není výjimkou. K nejznámějším pomocníkům tohoto typu patří:

 • třezalka
 • kozlík
 • heřmánek
 • levandule
 • pelyněk
 • meduňka

Nespavost je závažným problémem, který se velmi výrazně prolíná do života. Rozhodně tak své spánkové potíže nepodceňujte. Vynaložené úsilí na odstranění všech nežádoucích stavů se vám jistě vrátí. Budete se cítit mnohem lépe a ráno se pro vás opět stane radostné. Diskuse k článku

 • hohy00

  07:12 13. 11. 2017 -1
  dobrý den já mám letitej problém co se spánku týče,mím hlavním problémem je ten že ze spánku mlátim přítelkyni,a stupňuje se to.ta mi to pak vyčítá a posílá mě k doktorovy a já už nevim co mám dělat.přece neovlivnim to co dělám ze spánku nebo jo ? zrovna dnes v noci o demě dostala 2x loktem a celkem silně.občas se probudim s tim že na mě zařve aby sem se probudil a přestal sem jí mlátit,tak se probudim dám si ruce pod tělo a je klid.ale dnes v noci nepomohlo nic a přítelkyně měla strach.před chvilkou sem jí říkal že bude muset spát jinde v místnosti ale já i ona víme že je to nepřípustné protože spolu rádi usínáme a ráno se spolu probouzíme.blbě se usíná bez druhé polovičky,hodně lidí to už zná.poradíte mi co s tim máme dělat ? kam mám jít a z kym si o tom promluvit ?? díky za pomoc. omlouvám se za hrubky atd v textu.
 • Ivana Hermanová

  11:25 19. 10. 2017 +4
  Dobrý den, mám syny 9 roků, který od malička špatně usíná, nejdřív viděl různé oči, teď vidí ve stínech různé postavy, nechce být v pokoji sám, Od malička byl často nemocný a vyvrcholilo to loňskou operací srdce, kdy mu zjistiki koarktaci aorty. Až v poslední době jsem si uvědomila, že vůbec neříká, jak jeho kamarádi, že by byl unavený nebo že se mu chce spát. Nikdy si nejde sám od sebe lehnout, vždy čeká kdo půjde, nakonec je to u nás tak, že si s ním jdu každý večer lehnout v 8 hodin, ale je třeba 22hodin a ještě nespí, přijde mi, že mu nemůže mozek vypnout, děkuji za radu.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  16:18 5. 9. 2017 +2
  Dobrý den, doporučuji spát v naprosto zatemněné místnosti, žádné lampičky, ani světlo zvenku. Tma má zásadní vliv na tvorbu melatoninu. Dále mám dobré zkušenosti s Bachovými esencemi. Ty pomáhají zklidnit psychiku a dokonce jemným způsobem řeší i hlubší traumata, zasunutá v podvědomí, která mohou být také příčinou nespavosti.
 • Rozarka

  19:13 3. 9. 2017 -4
  Dobry den mam na vas dotaz.Prosim o radu.Leky ktere mi nasadily doktori pred asi 6lety jsem pred dvema rokama vysadila protoze nemam tu diagnozu kterou mi urcily zacala jsem mit problem se spankem tak mi doktorka zacla psat ruzne leky ktere se prokazaly s nezadoucimi ucinky.Proste joz jsem byla zavisla na lecich na spani.Vysadila jsem to protoze jednak mi to nezabiralo a za druhe uz je na me tech leku dost.Nespala jsem ani s lekama,usnutibylo tak ve dve v noci a v sest cca jsem vzdy vstavala.Po oznameni nezadouc.ucinku coz byl syndrom unavenych nohou mravenceni potom to preslo i do ruk ,problemy se rtama,mi doktorka rekla ze tyto leky jsou vsechny na stjstjne bazy.Tak proste nechci ty leky brat.Spanek mam dvouhodinovy a to ne vkuse rsim to kozlikove kapky nyni jsem si koupila hypnox ale usnu az tak mezi jednu a druhou hod muzete mi prosim poradit jak si pomoci k normalnimu spanku aktiity mam madraci mam Dormeo vetram dene dalo by se rict ze spim s otevrenym oknemakorad bohuzel to ncni prevalovani nez usnu uz bych se potrebovala vyspat .Odpoledne take neusnu at jsm unavena sebe vic.Cetla jsem ze je dobry melatonin,ale nez ho koupim prosim o adu a pomoc.Dekuji
 • .............

  05:50 10. 7. 2017 0
  Dobrý den, může se jednat o drogy či Metamfetamin po požití je uživatel hyperaktivní a má přebytek energie, dále má také sníženou chuť k jídlu. Tento pocit mu však vydrží pouze po krátkou dobu (6 až 8 hodin, max 24 hodin).
 • Markéta

  09:43 3. 4. 2017 0
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Přítel je schopný nespat i tři dny a potom spí třeba 5-6 hodin a je vyspaný. Občas když se potřebuje vyspat vezme si prášek na spaní, ale nechci aby si na ně třeba navykl nebo něco takového. Prosím z čeho to může být popřípadě co můžeme dělat aby se to změnilo? Místem to není i když jsme u rodičů nebo kdekoliv problém přetrvává. Předem mockrát děkuji za rady
 • Jan Valuch

  09:01 24. 5. 2016 +1
  Spolehlivě vám pomůže AVS přístroj. Jeho účinnost je 98%. http://www.psychowalkman.cz/ucinky/spanek/
 • jan valuch

  09:01 24. 5. 2016 0
  Spolehlivě vám pomůže AVS přístroj. Jeho účinnost je 98%. http://www.psychowalkman.cz/ucinky/spanek/
 • Lenka Opava

  11:51 6. 10. 2015 +2
  Ahoj Maruško
  Postel Saffron mám již 3 roky a opravdu si ji nemohu vynachválit. Spím jako v bavlnce a hlevně celou noc Nevím jak to popsat ale prostě to za to stojí. Pokud si nejsi jistá zda ti sedne, můžeš si ji u nich zapůjčit a sama ji vyzkoušet.
 • Maruška

  20:32 28. 9. 2015 -1
  Saffron - přírodní postele
  Dobrý den, mám problémy se spánkem a kamarád mně doporučil postel Saffron, že jsou z přírodních materiálů a že mu to pomohlo. Jde o to, že postel je na rozdíl od běžných více prodyšná a dýchá - tělo je tedy více v klidu a zvyšuje se tak kvalita spánku. Máte s těmito postelemi někdo zkušenost? Předem moc díky Maruška Hodonín
 • Zdenek

  22:20 26. 9. 2015 +1
  Dobrý den byl jsem tento týden v prodejně postelí Saffronbeds v Brně. Na tuto značku mně dal doporučení můj kamarád, který měl dříve také problémy se spánkem a když vyměnil svoji starou postel za čistě přírodní tak mu to pomohlo a spí o mnoho lépe. Postele Saffron se mně moc líbí, ale nejde o malou investici - proto se chci zeptat jestli ji někdo máte a můžete mně pomoci se rozhodnout. Díky Z
 • dagmar

  00:06 13. 12. 2012 0
  Spíte v úplné tmě nebo máte v ložnici nějaká světla? Je důležité spát v naprosté tmě, aby se mohl vytvářet hormon spánku melatonin. Jeho nedostatek způsobuje nespavost,. Potvrdily to nejnovější vědecké výzkumy. K navození spánku také pomáhá teplé mléko se skořicí nebo kardamonem.
 • pavel

  09:12 10. 12. 2012 +4
  už 22 let jsem se pořadne nevyspal.špatne usinam a pak se budim tak po hodine a pul a jset totalne nevyspalej a unavenej a pak nezvladam normalne fungovat.leky na spani nezabiraj.nevim jak to mam udelat abych se pořadne vyspal.poradte me prosim.nevim jak dlouho to ješte zvladnu.nebo nejake vyšetřeni,ele nevim jake.dik za každou radu.peugeot205turbo@seznam.cz
 • dagmar

  22:01 4. 8. 2012 +4
  Nespavostí netrpím často, ale pokud nemůžu dlouho usnout, udělám si teplé mléko s medem a špetkou skořice nebo kardamonu. Je to prohřívající nápoj, tělo se prohřeje, uvolní, na mě padne únava a za chvíli spím. Pomáhá mi také svařené víno.
 • Niky

  02:16 3. 8. 2012 0
  Ahoj.
  Je mi 13 let a už mám asi 5 let poruchy spaní.Jednou jsem v časopisu četla, že na nespavost zabírá mléko a banán.
  Někdy mi pomůže,ale někdy taky ne.Žiju s taťkou a s jeho přítelkyní. Ale oba dva mi říkají ,že to mám z toho,že jsem dlouho vzůru.Nevím jak jim to mám vysvětlit.Jsem dlouho vzhůru, protože nemohu usnout. prosím, poraďte mi alespoň vy nějaký recept. Cokoliv, hlavně ať to zabere...Děkuji
 • kaka

  18:53 22. 7. 2012 0
  Už dva měsíce nemohu v pořádku usnout jdu lehnout v 23:30 jako každý den a usínám většinou později jak ve 04:00 když to půl hodiny nezabere musím jít něco dělat a stejně unavená nejsem a to ani přes den jen někdy ale mám bolest hlavy a změny nálad když už se mě podaří usnout jsem každou hodinu vzhůru . Jsem strašně unavená a podrážděna obdivuji mého partnera který to se mnou vydrží jsem objednaná už 2 měsíce na spánkovou laboratoř , ale mám vyydržet až budou mít čas jenže já do té doby asi umřu jak jsem unavená
 • Baryken

  08:09 16. 3. 2012 0
  u me zabira mliko s medem pul hodinu pred tim nez jdu spat.to pak zarucene usnu. a nebo s kapkou neceho ostrejsiho.
 • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

SOBOTA 13. 08. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 14. 08. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 15. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 16. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
STŘEDA 17. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vyrobte si lahodný domácí řecký jogurt - snadno a rychle!

nevyrábím, nemám na to čas, koupim si tvarohový jogurt s příchutí čokolády a jsem spokojena

Ochutnejte vlastní mléčné výrobky: Domácí jogurt krok za krokem

nevyrábám, ale kupuji si čokoladové krémové... Jsou top mezi jogurty

Jogurt

jogurty jím jenom bílé a jinak si kupuji pouze čokoladové smetanové krémy, Jsou nejlepší na světe

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

HEMHEAL mast 30g

Bylinná mast k péči o anální oblast a hemeroidy Hemheal je…
128 Kč

Náramek s přívěskem KLID

Achát, sodalit a akvamarín pro klid, rovnováhu, koncentraci…
390 Kč

Lunární náramek ENERGIE

Granát a Měsíční kámen pro příliv energie a dobrou intuici.
380 Kč

Čakrová svíce Cereus zelená malá

Zelená čakrová svíce – léčení, rozhodování, cesta za…
85 Kč

Čistič oken 750ml ALMACABIO

Čistič oken 750ml Čistící prostředek na hladké povrchy.…
112 Kč

Odcizení ve vztahu: Jak se s ním poprat, pokud vás zasáhne?

Kde se vlastně bere to prapodivné odcizení ve vztahu, když jeho začátky jsou tak dech beroucí?? Možná je to tím, že zamilovaní lidé skutečně po nějaký čas nosí tzv. „růžové brýle“ a vidí protějšek jen v tom nej...

Cesta do tajů egyptské aromaterapie

Navštivte Egypt a nechte se kromě zdejší historie, památek, pláží, moře a kuchyně okouzlit také místními čarovnými vůněmi. Právě Egypťané jsou totiž národem, který využívání vůní a výrobu parfémů povznesl a roz...

Phubbing: Závislost na mobilním telefonu ničí vztahy, přátelství i život

Phubbing je poměrně nový fenomén. Takzvaní phubbeři si více než lidí, se kterými tráví čas, všímají svého mobilního telefonu. A dá se říct, že jejich okolí je vlastně v tu chvíli ani nezajímá. Phubbing je novod...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.