Populární doplňky stravy: Skutečně je kolostrum zázrak, který dokonale posílí obranyschopnost organismu?

img

Kolostrum patří mezi doplňky stravy, které pečují o zdravý imunitní systém. Výzkumy, které kolostrum zkoumaly, jednoznačně prokazují jeho účinnost. Podle expertů kolostrum skutečně může naši obranyschopnost posilovat. Avšak kolostrum má i svou stinnou stránku.

Kolostrum neboli mlezivo je vlastně tekutina, kterou vylučuje mléčná žláza matky po porodu. Kolostrum, které patří mezi oblíbené doplňky stravy, v sobě ukrývá spoustu látek, které jsou nezbytné pro přežití novorozenců v prvních dnech na světě. Především jsou to tedy vitamíny, minerální látky, aminokyseliny, růstové faktory (hormony, které stimulují růst), laktoferin (bílkovina, která se podílí na imunitní odpovědi našeho těla na infekce) a polypeptidy (bohaté na prolin), enzymy či imunoglobuliny (protilátky, které náš systém používá k boji proti bakteriím a virům).

Doplňky stravy: Kolostrum pro podporu imunity

Právě imunoglobuliny jsou nejvýznamnější složkou kolostra. Nejpodobnější lidskému mlezivu je hovězí kolostrum. Provedené průzkumy prokázaly, že lidské kolostrum obsahuje až 40x méně imunoglobulinu IgG než kravské kolostrum. Kolostrum chrání čerstvě narozené miminko proti infekcím a bakteriím. Při zkoumání kolostra přišli vědci na to, že tato látka nejen, že podporuje imunitní systém, ale také podporuje růst a zlepšuje zdraví střev. Právě proto se hovězí kolostrum zařadilo mezi populární doplňky stravy.

Čtěte také:

Kolostrum nastartuje imunitu zcela přírodní cestou

Kozí mléko uleví od psychických problémů

Vyzkoušejte zlaté mléko - tajný indonéský recept na kašel a nachlazení

Doplňky stravy: Kolostrum proti průjmům?

Právě sloučeniny, které kolostrum obsahuje, mohou pomoci předcházet průjmům, které mají bakteriální nebo virový původ. Velkou roli zde hraje právě protein laktoferin. Kravám také může být podána imunizace proti specifickým kmenům bakterií, aby se vytvořilo kolostrum s vysokým obsahem protilátek, které právě mohou bojovat proti specifickým infekcím. Takové doplňky stravy s kolostrem jsou pak považovány za extrémně účinné. A to i v případě infekcí způsobených bakteriemi Escherichia coli (E. coli) a Shigella dysenteriae.

Doplňky stravy: Kolostrum a jeho stinné stránky

Na první pohled to vypadá, že doplňky stravy s kolostrem jsou pro většinu lidí značně přínosné. Avšak nemusí to být vždy pravda. Jedna doplňky stravy s kolostrem jsou drahé. Není divu, jde o značně cennou surovinu. Nevýhodou je i to, že jde o alergen. Lidé, kteří jsou alergičtí na laktózu/ na mléko, by kolostrum rozhodně užívat neměli. Navíc kravské kolostrum často bývá doplňováno i dalšími alergeny, jako je například sója.

Rovněž v závislosti na tom, jak je skot chovaný, může kolostrum obsahovat i stopové prvky pesticidů, syntetických hormonů nebo antibiotik. Kolostrum také nebylo testováno na těhotných a kojících ženách. A poslední, i když neméně důležitým faktorem, je etická stránka. Tím, že krávě odebereme kolostrum, ochudíme o něj tele, které jej po porodu nutně potřebuje

Kolostrum a kvalitní doplňky stravy

Rozhodnete-li se kolostrum koupit a užívat, pak se porozhlédněte na trhu po skutečně kvalitních produktech. Zajímat by vás mělo, od jakých krav a z jakých podmínek je kolostrum zpracováno. Jak o krávy pečují, čím jsou krmené… A dále také zpracování. Šetrná pasterizace je nutností. Stejně tak dbejte na vysoký obsah imunoglobulinu – čím větší procentuelní podíl v daném produktu je, tím lépe.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.