Připravte si jarní bylinky k jídlu, chutnají skvěle!

Jarní bylinky na talíři. Co se vyplatí sbírat a po čem bychom měli v tomto čase na louce sáhnout?

Jarní bylinky mají neuvěřitelnou sílu. Jsou nabité vitamíny, minerály a dalšími cennými látkami. Tudíž nás po dlouhé zimě mohou velice rychle postavit na nohy. Říká se, že v dubnu bychom měli do jídelníčku zařazovat všechno, co je zelené. Rozhlédněte se tedy kolem sebe, co je možné dát si už teď venku k snědku.

Mezi nejpopulárnější a nejchutnější jarní bylinky patří bezesporu bršlice kozí noha. Nejchutnější je právě v tomto období, kdy se probírá ze zimního spánku. Její lístky jsou drobné a neuvěřitelně šťavnaté. Je možné využít ji například do pomazánek, na ochucení omáček nebo si z ní připravit netradiční jarní špenát. Pokud jde o zelené jarní bylinky, minout byste rozhodně neměli ani medvědí česnek, pampeliškové listy nebo listy jahodníku. Možností je mnoho, stačí jen vyrazit ven do čisté přírody a rozhlédnout se.

Jarní bylinky a kopřiva

Asi nejznámější dubnovou rostlinou je kopřiva dvoudomá, která se vyskytuje prakticky všude kolem nás. Kopřiva je pokryta žahavými chloupky, jež nás mají uchránit proti revmatismu. Rozhodně ale patří mezi jarní bylinky, které jsou nabité spoustou zajímavých látek pro naše tělo. Mladé kopřivy obsahují vitamíny C, A, B2, dále pak minerální látky (nejvýznamnější je hořčík), sacharidy a mnoho dalších. Nejúčinnější jsou právě rostliny nasbírané teď v dubnu, kdy v nich najdeme nejvíce účinných látek. Kopřiva je velice prospěšná lidskému tělu – pomáhá ho detoxikovat, regeneruje, snižuje krevní tlak, léčí záněty a kašel, podporuje trávení, snižuje hladinu cukru, pomáhá při menstruaci a mnoho dalšího. 

Čtěte také:

Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě

Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!

Připravte se na první jarní bylinky. Jaké sbírat, jaké vypěstovat doma?

Jarní bylinky a zelená šťáva

Jarní bylinky je možné konzumovat vcelku, třeba jen tak. Nebo je dát do salátů. Ale můžete je zkusit i odšťavnit. Když už jsme u té kopřivy, zcela nejjednodušším receptem z mladých kopřiv je čerstvá šťáva. Unavenému tělu dodá tolik potřebnou vitalitu. Při slunečném počasí si nasbíráme vrcholky mladých kopřiv, které umyjeme, vysušíme, dáme do mixéru společně se čtvrtkou citrónu a rozmixujeme. Přecedíme přes velmi jemné síto nebo plátýnko (i mladá kopřiva má na sobě žahavé chloupky, jež by nám mohly trochu popálit krk) a do přeceděné šťávy přidáme med dle chuti. Šťáva v lednici vydrží až jeden týden, pijeme ji zředěnou s vodou v poměru jedna ku jedné. 

Jarní bylinky a recepty: Špenát z kopřiv

Na kopřivový špenát budeme potřebovat středně velkou cibuli, lžíci másla, dvě až tři vajíčka, česnek, sůl, pepř a samozřejmě kopřivy. Nasbírané mladé kopřivy dobře opláchneme vodou a oddělíme listy od stonků. Stonky můžeme usušit a nakrájet a použít při výrobě domácího čaje.

Špenát je tradiční oblíbenou jarní bylinou

V případě potřeby natrháme listy na menší kousky. Listy vložíme do vody a vaříme přibližně patnáct minut. Mezitím si připravíme na másle nadrobno nakrájenou cibuli, kterou necháme zesklovatět. K cibuli pak přidáme uvařené a scezené listy kopřivy spolu s vajíčky. Vše necháme důkladně spojit, poté osolíme, opepříme a dochutíme česnekem dle chuti. Takto připravený pokrm je nejlepší podávat s vařenými brambory. 

Jarní bylinky a recepty: Slaná špenátová buchta

Na přípravu této dobroty z jarní bylinky budeme potřebovat 100 g mladých spařených listů z kopřiv, 250 g balkánského sýra, 2 vajíčka, 500 g bílého jogurtu, 1 malou nadrobno nakrájenou cibulku, 2 hrnky polohrubé mouky, ½ hrnku oleje, 1 lžičku sody, 1 lžičku cukru a případně trochu soli (se solí velmi opatrně, balkánský sýr je hodně slaný sám o sobě).

Rozšleháme vejce a následně velice pomalu a za stálého míchání přidáváme olej. Mouku promícháme s cukrem, sodou a solí. Do vajec přidáme mouku, cibuli, jogurt a důkladně promícháme. Nakonec vmícháme kopřivy a balkánský sýr. Rozetřeme na plech vyložený papírem na pečení a pečeme v předehřáté troubě na 160–170 °C (podle trouby) zhruba 35–40 minut. Místo kopřiv lze případně použít i mangoldové listy

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.