Kerblík je bylinkou pro jarní očistu těla

Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!

Kerblík je sice podobný petrželi, ale má anýzovou příchuť. Navíc se hojně využívá pro očistu organismu a detoxikaci. Tedy v jarním jídelníčku by rozhodně neměl chybět. Víte, jak kerblík nejlépe pěstovat a zpracovat?

Kerblík třebule není bylinkou, kterou si venku sami nasbíráte, ale zato si jej můžete poměrně snadno vypěstovat na vlastní zahrádce. A není na tom vůbec nic složitého, zvládne to i začátečník.

Ideální čas na kerblík

Kerblík je bylinou, která se umí vyšplhat až půl metru do výšky. Jakmile však vyroste už prvních deset centimetrů, mohou se začít sbírat listy, které jsou vynikající k přípravě salátů. A teď na jaře naprosto nenahraditelné. Chcete-li si kerblík vypěstovat sami, pak byste měli vědět, že jde o jednoletku. Za oknem v truhlíku jej můžete pěstovat, jak a kdy se vám zamane. Na zahrádce už to chce dodržovat některá pravidla. Předně, kerblík si potrpí spíše na polostín a především vyžaduje dobrý kompost. Bez toho se mu u vás líbit nebude. Ideální čas na výsev je v březnu. Kerblík naštěstí není příliš citlivý na chlad, takže umístěním do chladu mu rozhodně neublížíte. Teplota by však ani v noci už neměla klesat pod minut sedm stupňů.

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Pažitka

Využití petržele v kuchyni

Odvar z kerblíku a máty na unavenou pleť

Pokud jej budete pěstovat doma na okenním parapetu, pak je potřeba, abyste jej neustále seřezávali, jinak nepříjemně přeroste. Také se mu bude víc líbit v místnosti, kde není příliš teplo. Tedy chladnější veranda nebo ložnice ho rozhodně potěší. Venku si dávejte pozor snad jen na přímé slunce, to skutečně nesnáší. A hlavně by tak mohl přicházet o chuť i barvu. Co potřebuje, je pravidelná a dostatečná zálivka, bez toho neporoste! Jiná péče ale není nutná. Pokud dodržíte tato pravidla, máte vyhráno! Pokud rostlinu necháte vykvést, schovejte si z ní semínka na další rok, určitě se vám budou hodit. Ale pozor, kerblík má semínka, která jsou klíčivá pouze jeden rok. Tedy další sezónu je určitě spotřebujete.

Kerblík pro zdravé tělo

Bylinka je skvělá pro detoxikaci, očistu těla a také pro zrychlení metabolismu. K tomu jí pomáhají obsažené glykosidy a hořčiny. Je však bohatá i na spoustu vitamínů a minerálních látek. Jistě je dobré zmínit například vitamíny A a C. Z minerálů pak zejména železo a hořčík. Čaj z mladých listků kerblíku podporuje trávení, je prevencí proti bolestem hlavy, dobrým doplňkem léčby při vysokém krevním tlaku a rovněž usnadňuje usínání. Pokud do chladného čaje namočíme látkový kapesník, pak si můžeme dávat obklady na oči. Kerblík takto pomůže ulevit od bolesti nebo od pálení očí, které se celý den musely koukat do počítače a jsou opravdu unavené.

Kerblík třebule

Jestliže kerblík zařadíme pravidelně do svého jídelníčku, pak můžeme počítat s tím, že se bude snažit optimalizovat hladinu cukru v krvi. V neposlední řadě pak můžete kerblík vyzkoušet i jako kosmetickou přísadu. Listy rozmačkejte v hmoždíři a poté přidejte do oblíbené pleťové masky. Naneste na obličej a nechte působit. Obličej bude působit čistě a méně viditelné by měly být i vrásky.

Kerblík na talíři

Chuťový zážitek, který nám kerblík zprostředkuje, může být nezapomenutelný. Stačí ho jen přidat do těch správných jídel. Dříve se hojně konzumoval na Zelený čtvrtek. Dával se do nádivek. Jeho mladé lístky mají silné aroma. Jsou lehce nasládlé a chuť je kořeněnosladká. Lístky můžete, krom návidky, dát i do salátů, omáček, polévek nebo pomazánek. Důležité je však upozornit i na to, že tepelná úprava mnoho látek v kerblíku zničí. Vždy je lepší jíst bylinu čerstvou, neupravovanou. Zvlášť, pokud ji chceme využít pro jarní detoxikaci. Kerblík perfektně ladí s rybami, grilovaným masem či mletým masem. Dá se vlastně použít všude tam, kde se běžně dává petržel. Kombinovat ho bez obav můžeme s dalšími bylinkami. Zejména s petrželí, pažitkou, estragonem či bazalkou

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.