Je nejvyšší čas na sběr jarních bylinek

Jarní byliny pro oživení jídelníčku. 5 bylin, které zpestří každé jídlo

První jarní byliny se začínají venku objevovat. Jsou drobné, ale mají pořádnou sílu. To proto, aby mohly našemu tělu, které je po zimě oslabené, dodat veškeré vitamíny a další cenné látky. Nasbírejte si jarní byliny, připravte si z nich dobroty anebo si je dejte do lahodného čaje. Možností je zkrátka spoustu!

Jarní byliny: Kopřiva dvoudomá 

Patří mezi snad nejrozšířenější jarní byliny u nás. A taky je to invazivní plevel. Zahradníci by jistě mohli říkat své. Ale my se na kopřivu podíváme úplně jinýma očima. Z pohledu bylinkářů jde o jednu s nejsilnějších detoxikačních bylin. Kopřiva totiž umí pročistit krev. A zvláště pak ta mladá jarní. Obsahuje mimo jiné chlorofyl, kyselinu křemičitou, třísloviny, serotonin, vitaminy B1, B6 a C. Po zdravotní stránce snižuje hladinu krevního cukru, působí mírně močopudně i protizánětlivě a také proti pocení, zastavuje krvácení, urychluje hojení ran a regeneruje pokožku. 

Dobrota z jarních bylin: Kopřivová polévka

Přísady: 

Čtěte také:

Jarní očista organismu už je konečně aktuální

Jak bojovat s jarní únavou? Pomoci mohou Bachovy květové esence

Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie

  • zeleninový vývar
  • pokrájená a spařená kopřiva
  • nakrájená brokolice
  • na malé kousky nakrájená mrkev
  • vaječné nudle
  • pepř

Příprava:

Uvaříme vývar, jak jsme zvyklí. Přidáme nakrájenou brokolici a nakrájenou mrkev. Vaříme asi deset minut. Čtyři minuty před koncem vaření přidáme kopřivu, nudle a pepř.

Jarní byliny: Pampeliška lékařská

Pokud se o kopřivě mluví jako o nejvíc pročišťující bylině, pak musí právem být pampelišce smutno, že stojí opodál. Přitom i ona si právem zaslouží být zařazena mezi jarní byliny, které by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Pampeliška je tu s námi už opradávna, i když v Evropě se v herbáři objevila až v roce 1485. Většina lidí ji bohužel pokládá za plevel. Kromě čisticích účinků se může pochlubit také tím, že léčí onemocnění žlučníku a jater. Krev zbavuje horkosti a toxinů. Už staří Řekové používali pampeliškové mléko na oční záněty, ale také jako lék při slabosti a únavě. Pampeliška obsahuje hořčiny, třísloviny, inulin, soli sodíku, draslíku, manganu, síry, kyseliny křemičité a fosforu, vitaminy A, B, C, D, fytosteroly a glukózu.

Dobrota z jarních bylin: Pampeliškový salát se sýrem

Přísady: 

  • 400 g pampeliškových listů
  • 1 tenčí pórek
  • 12 oliv
  • 1 stroužek česneku
  • 3 lžíce bylinkového octa
  • 1 lžíce kremžské hořčice
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 200 g ovčího nebo kozího sýra

Příprava: 

Pampeliškové listy důkladně omyjeme a osušíme. Nakrájíme je na nudličky. Pórek pokrájíme na kolečka, olivy rozpůlíme, obojí přidáme k pampelišce. Česnek prolisujeme a smícháme jej s bylinkovým octem, cibulí a hořčicí. Připravenou zálivkou pak zalijeme pampeliškové listy. Salát posypeme připraveným sýrem. 

Jarní byliny: Prvosenka jarní 

První posel jara, který nám oznamuje, že to nádherné období je znovu tady. A taky jedna z prvních letošních bylin, které můžeme využít čerstvé. Obsahuje kyselinu askorbovou, kyselinu primulovou, karoten. Mezi bylinkáři je prvosenka vyhlášená jako lék na astma, bronchiální zánět i černý kašel. Pomáhá však i při chřipce a nachlazení. Je doporučována také při srdeční slabosti, závratích, dně nebo ledvinných onemocněních. A je vhodná jako součást jarní hubnoucí kůry. Prvosenkový čaj je vhodný pomocník na odtučnění.

Dobrota z jarních bylin: Prvosenkový likér

Přísady: 

  • 20–30 celých květů prvosenky
  • 250 g cukru
  • 1 litr 40% vodky

Příprava: 

Květy i se zelenou částí dáme do zavařovací sklenice. Nasypeme na ně cukr a sklenici uzavřeme. Necháme ji stát jeden den v teple. Poté přilijeme vodku a necháme na stejném místě stát celý měsíc. Po této době likér přefiltrujeme, naplníme do lahví a uzavřeme.

Podběl je první jarní bylinkou

Jarní byliny: Podběl lékařský 

Vykvétá v březnu a dubnu, tedy právě teď je ten nejlepší čas vypravit se na sběr. Květy jednoduše odštipujeme dvěma prsty ze stonku. A pak je sušíme, abychom mohli po zbytek roku čerpat z jeho pozitivních účinků. Sbírat se dají i listy, není to ovšem tak časté. Listy se sbírají až v létě. Podběl obsahuje slizovité látky, kyselinu jablečnou i vinnou, bílkoviny, inulin, saponin, vitamin C i karoten. Zatímco květy jsou vhodné při střevních zánětech, žaludečních potížích, ateroskleróze, nechutenství a revmatismu, listy zase pomáhají na záněty horních cest dýchacích. Obklady z listů se často využívají při zánětech žil, popáleninách, kožních onemocněních a ekzémech, či zánětu očí.

Dobrota z jarních bylin: Podbělový med

Přísady:

  • cca 500 květů podbělu
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • 2 ks bio citrónu

Příprava:

Podběl zalijeme připravenou horkou vodou. Přidáme k němu očištěný, na kolečka nakrájený citrón a promícháme. Přikryjeme pokličkou a necháme stát celý den při pokojové teplotě. Druhý den směs přecedíme. Přidáme kilogram cukru a dáme na plotnu. Vaříme tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí a med nezhoustne. Ještě horký plníme do zavařovacích sklenic. 

Jarní byliny: Popenec břečťanovitý

Jde o malý, ale za to hojně rozšířený plevel. Jeho sběr zvládnou i naprostí začátečníci. Nejčastěji se používá jako součást čajových směsí. Ovšem mladými pikantními lístky popence si můžete zpestřit chuť letního salátu, nebo zahojit podlitiny a záněty. Patří mezi jarní byliny, které dobře působí proti průjmu. Zlepšuje rovněž trávení a podporuje látkovou výměnu. Detoxikuje játra a má protizánětlivé účinky. Vůně čerstvých lístků údajně umí zahnat bolesti hlavy

Dobrota z jarních bylin: Popencová omeleta

Přísady:

  • 125 g hladké mouky
  • 280 g vody
  • hrst čerstvě natrhaného popence
  • 2 vejce
  • špetka soli
  • špetka pepře

Příprava:

Mouku, vodu a vejce umixujeme nebo umícháme na hladkou hmotu. Přidáme sůl a pepř. Znovu promícháme. Rozpálíme si pánev, ideálně na sucho. Připravíme omelety, které ke konci smažení posypeme popencem. Jako příloha se hodí okurkový salát.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.