Jarní očista organismu už je konečně aktuální

Jarní očista organismu už je konečně aktuální

K čemu je jarní detoxikace?

Díky očistě organismu budete méně unavení, odolnější fyzicky i psychicky a zbavíte se nepotřebných, pro tělo mnohdy nadbytečných nebo dokonce i nebezpečných látek.

Příčinou našich obtíží a nepohodlí organismu bývá nejen způsob, jakým žijeme, ale také nesprávná životospráva, nedostatek odpočinku a spánku, překyselení organismu.

Naše tělo je pak zahlceno škodlivými látkami a přetíženo toxiny. To se následně projevuje únavou, poruchami zažívání, únavovým syndromem, bolestmi hlavy a kloubů, menstruačními bolestmi, případně i potížemi s pletí.

Základní příprava na jarní očistu organismu

Základním doporučením je zvýšit pitný režim. Pijte denně až tři litry obyčejné vody nebo bylinkových čajů. Vyřaďte z jídelníčku konzervovaná jídla, uzeniny, instantní směsi, nepožívejte alkohol ani kávu a mléko, nekuřte. Přidejte pohyb na čerstvém vzduchu, rozhýbete tím organismus i lymfatický systém. Ideální je běh, jízda na kole, jízda na bruslích. Nezapomínejte na odpočinek a relaxaci. Jezte dostatek zeleniny a zvyšte příjem vlákniny v jídelníčku. Zahrňte do svého denního plánu a režimu alespoň chvilky relaxace a odpočinku.

Rozpohybujte metabolismus a zlepšete trávení – Vyměňte zimní jídelníček za pestrou jarní stravu

Díky přibývajícímu teplu a sluníčku obvykle již nemáme tolik chuti na tučná jídla, jako tomu bývá v průběhu zimních měsíců. Přirozeně tedy svůj jídelníček odlehčujeme. V zimě máme chuť na těžší jídla z toho důvodu, že ty udržují stálou teplotu našeho organismu. V rámci očisty organismu zredukujte živočišné tuky ve Vaší stravě a uberte také pečiva. To pravé je na počátku jarních měsíců pro Váš organismus zelená strava. Zařaďte do jídelníčku listovou zeleninu a saláty.

zeleninové saláty

Další tipy

Jablka dokážou odstranit jedy z jater, čistí střeva a příznivě ovlivňují zažívání. Banány zbavují tělo nepotřebných odpadních látek a jedovatých látek, rovněž posilují imunitu. Vaše trávení vylepší brokolice. Omezte solení pokrmů a myslete na dodržování pitného režimu. Blahodárné účinky na celkový očistný a regenerační proces Vašeho organismu má česnek. Ten obsahuje veliké množství minerálů, podporuje funkci jater, podporuje také vylučování žluči z jater a celkově vylučování odpadních látek z těla člověka. Co se týká čištění žaludku a střev od bakterií a kvasinek, dobrým pomocníkem Vám bude čerstvý pórek a celer. Vyprazdňování střev a podporu činnosti jater a slinivky podporuje cibule. Různé detoxikující enzymy v těle podpoříme pojídáním ředkviček, pekingského zelí a podobně.

Bylinky

bylinkyDodržování správného a vyváženého jídelníčku a také pravidelná strava a dostatečný pitný režim jsou základními kameny očisty organismu. Velice nápomocné Vám však mohou být také bylinky. Tyto nenápadné rostliny obsahují pro náš organismus velice cenné látky, které podporují neutralizaci a vylučování odpadních produktů metabolismu a toxinů pocházejících ze zevního prostředí. Nejlepší možností, jak se ke kvalitním bylinkám dostat, je natrhat si je a usušit i zpracovat svépomocí. Pokud už zahájíte bylinkovou kúru, pak by měla trvat po dobu čtyř týdnů, je vhodné ji následně na týden přerušit a pak znovu opakovat.

Kopřiva dvoudomá

Pročistit tělo můžete za pomoci kopřivového čaje. Nejúčinnější pro zbavení se škodlivých látek a detoxikaci organismu je čaj z mladých kopřiv. Kopřivy obsahují vysokou dávku vitaminu C a A, železo, vápník, chlorofyl a betakaroten. Kopřiva má široké uplatnění v léčitelství, ale největší oblibě se těší právě v rámci jarní detoxikace. Celkově posiluje organismus a čistí krev. Mladé kopřivy obsahují látky, které posilují peristaltiku, tedy střevní činnost, celkově podporují látkovou výměnu. Pití odvaru z kopřiv podporuje vyplavení močoviny a kyseliny močové z organismu člověka.

Z kopřiv sbíráme mladé lístky, nať mladých a zdravých rostlin a to od počátku jara, kdy vyraší. Nejlepší dobou pro sběr kopřivy je druhá hodina odpolední.

Příprava a podávání kopřivového čaje

Úměrné množství kopřivy spaříte horkou vodou a necháte asi čtvrt hodiny vyluhovat. Při očistných kúrách je vhodné jej pít nalačno, cca půl hodiny před snídaní. Čaj pijte zásadně neslazený. Potřebujete-li si jej trochu dochutit, pak přidejte lžičku medu nebo trochu máty.

Sedmikráska chudobka

Je léčivkou, bohatě se vyskytující v oblasti Evropy až po Kavkaz. Užívání chudobky podporuje funkci jater, žlučníku a čistí krev. Působí močopudně a je vhodná při zánětech močových cest. Květy sedmikrásky se přidávají do salátů i do polévek. Sedmikrásky, stejně jako ostatní bylinky, vždy sbírejte v čistých prostředích, tedy tam, kde je čistá půda a pokud možno i dobré ovzduší. Vždy je před konzumací pro jistotu ještě několikrát properte v čisté vodě. Krásnou a kreativní jarní pochoutkou může být třeba i chleba s máslem pokrytý sedmikráskami.

Smetanka lékařská neboli pampeliška

Kořen pampelišky stimuluje činnost jater, žlučníku a všeobecně všech trávicích orgánů. Nejlépe je sbírat její květ právě na jaře, před plným rozkvětem rostliny. Pampelišku můžete sušit a následně užívat nálev z čajové lžičky kořene na šálek vody, a to alespoň dvakrát denně. Syrové mladé listy smetánky lékařské podporují metabolismus a skvěle se hodí do salátů a jako součást zelených nápojů. Z pampelišky je také výborný domácí med.

Posilující a detoxikační účinky červené řepy

červená řepa syrováK jarní očistě těla i ducha červená řepa neodmyslitelně patří. Je vysoce zásaditá a dokáže tělo posílit v mnoha směrech. Je zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, obsahuje také selen. Řadí se mezi antioxidanty, brání vzniku a rozvoji rakoviny. Červená řepa má navíc schopnosti antimykotické, potlačuje bakterie a viry a zbavuje dokonce mozek jedovatých kovů.  

Připravte si detoxikační šťávu z červené řepy

Kořen červené řepy je v syrovém stavu vhodný pro přípravu zásadité šťávy, která má detoxikační účinky. Šťávu je možné mírně zředit pitnou vodou, aby nebyla detoxikace tak razantní. Její nasládlou chuť můžete upravit smícháním šťávy z mrkve.

Když konzumujete hodně červené řepy, pak někdy dochází vylučováním barviva k obarvení stolice a moči do červena. Není třeba se znepokojovat, jedná se o normální stav, který navíc poukazuje na to, že ledviny Vám dobře fungují.

Brokolice – zázračný antioxidant

Brokolice je velmi hodnotným druhem zeleniny, obsahuje hodně vitaminu C, betakarotén a další karotenoidy, například lutein, který vykazuje silné antioxidační účinky. Dalšími vitamíny, obsaženými v brokolici jsou kyselina listová a vitamín E a K. Minerálním látkám vévodí draslík, dalšími jsou fosfor, vápník, hořčík a síra. Stopové prvky zastupují železo a zinek. Je vynikajícím zdrojem vlákniny.   

Brokolice má ochrannou funkci proti vzniku nádorových onemocnění a kardiovaskulárních chorob. Rostlinné sloučeniny, přítomné v brokolici vykazují baktericidní účinky. Vláknina zase podporuje peristaltiku střev a působí proti zácpě. Na druhou stranu může u některých jedinců způsobovat nadýmání, neboť je hůře stravitelná. Největší obsah vlákniny je ve stoncích. Konzumováním brokolice se rázně povzbudí naše látková přeměna ve všech tělesných buňkách a tím se započne i vitalizace celého organismu. Konzumace brokolice je spojena se snížením rizika úmrtí na onemocnění srdce a cév u žen po menopauze.

Medvědí česnek

Medvědí česnek je první zelené lupení, které se v přírodě po zimě objeví. Zatímco u česneku kuchyňského se používají hlavně stroužky, u medvědího česneku se využívají především jeho listy.

Medvědí česnek roste ve volné přírodě, od konce března do poloviny května. Lze jej najít na vlhkých místech, kde je stín. Dejte si však pozor na to, abyste si jeho listy nespletli s rašícími listy konvalinek. Vodítkem Vám může být především typická štiplavá vůně medvědího česneku a to, že jeho listy jsou matné a listy konvalinky lesklé.

Medvědí česnek je nejlepší syrový, je možné ho použít všude tam, kdy bychom užili běžný česnek, petrželku, cibulku. Připravte z něj pesto, či salát, můžete jím posypat chleba s máslem, přidat jej do špenátu, připravit si z něj polévku a podobně.

divoký medvědí česnek 

Zeleninová detoxikační polévka

Ingredience pro přípravu jarní zeleninové detoxikační polévky

 • Půl šálku nakrájeného květáku
 • Půl šálku nakrájené brokolice
 • Půl šálku nakrájené petržele
 • Půl šálku nakrájené mrkve
 • Půl šálku nakrájeného celeru
 • Půl šálku nakrájené cukety
 • 2-3 cm kořene zázvoru – čím čerstvější, tím lepší
 • 1/3 šálku rýže Basmati
 • 1ks hřebíčku
 • 3ks celého pepře
 • Špetka mletého pepře
 • Špetka mleté papriky
 • 1,5 litru vody
 • Sůl

Postup přípravy jarní zeleninové detoxikační polévky

Do většího hrnce nalijeme vodu a tu přivedeme k varu. Připravený kořen zázvoru si oloupeme a nakrájíme na čtyři až pět kousků. Vložíme jej do vroucí vody, přikryjeme poklicí a necháme vřít na mírném ohni. Rýži mezitím propláchneme a okapanou vložíme do vody, oheň zesílíme a nadále vaříme. Očištěnou pokrájenou zeleninu pak přidáme k rýži do vody a vaříme po dobu dalších deseti minut. Polévku dochuťte kořením a můžete se pustit do jídla.

Pohyb je pro jarní očistu těla nezbytný

Aktivní pohyb Vás udržuje čilé a v kondici. Prospívá nejen našemu tělu, ale i naší duši, pravidelný pohyb nebo sport zvyšuje hladinu endorfinů, hormonů dobré nálady. Aktivnímu pohybu je dobré a prospěšné věnovat se aspoň třikrát týdně. Alespoň půlhodina pohybu denně posílí Vaše srdce, kardiovaskulární systém a svalovou soustavu. Přes zimu často trochu zlenivíme, ale na jaře je právě ten pravý čas dát se opět do formy.

Mějte krásné a pohodové jarní dny!

Diskuse k článku

 • Dr. Barbara Tausova

  11:34 18. 5. 2016 0
  Výborný přehled, jenom doplním postřeho od kolegyně paní doktroky Knoppové:

  „V užším slova smyslu se používá ve smyslu detoxikace střeva, tedy jakési očistné kůry. Pokud je tato metoda používána racionálně a jsou-li dodržovány zásady správné životosprávy, pak se imunitní systém z dlouhodobého hlediska jistě posiluje,“ vysvětluje MUDr. Silvie Knoppová.
  http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/novinky/vede-detoxikace-organismu-k-posileni-imunity
 • Klárka

  11:26 12. 4. 2013 0
  Červená řepa je na jaře úžasná! Doporučuji, člověk se nejen pročistí, ale i krásně hubne :)

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 17. 05. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 18. 05. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 19. 05. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 20. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 05. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Pylové alergie řádí nejvíce na jaře. Jaké jsou příznaky alergie na pyl?

Alergie na pyl dovede pěkně potrápit. Jak se projevuje, na koho má nejvíce spadeno, co jsou to zkřížené alergie, jak se vyhnout pylovým alergenům a které prostředky alternativní medicíny můžete vyzkoušet jako p...

Láska a vztahy

Jak mít šťastný vztah? 5 věcí, na které byste rozhodně neměli zapomínat

Otázku, jak mít šťastný vztah, si klade každý, kdo je v páru. Každý chce být ve vztahu spokojený, ovšem život nepsal scénárista romantického filmu, a tak nás v průběhu času potkávají vzestupy i pády. Jak mezi n...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Strach ze zubaře zkuste překonat. Tyto metody mohou pomoci

Strach ze zubaře je dost záludný. Kromě toho, že člověka omezuje, rozhodně nepřispívá k tomu, aby měl chrup pod kontrolou. Pravidelné zubní prohlídky jsou podle odborníků nezbytné, pakliže se chcete vyhnout poz...

Ezoterika

Partnerská numerologie podle dne narození. Zjistěte, jak se k sobě hodíte!

Partnerská numerologie je velmi oblíbená u duchovně a alternativně zaměřených jedinců. Pokud mezi ně také patříte, můžete díky ní zjistit, jak se k vám hodí váš protějšek. Ovšem výsledek je nutné brát s určitou...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Oči jsou při cvičení důležité. Hubněte efektivněji

Oči jsou prý bránou do duše. Oči však toho umí mnohem víc. Umí totiž pomoci i s tělem. Tím, kam směřujeme svůj pohled, tím směrem se otáčí naše pozornost. Na jaké věci se díváme, tam chce jít i naše tělo. Oči j...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Zfetlá nikdy nepracuj aneb proč nezobat antihistaminika, když potřebuješ makat...

Vyrážky, pupínky, fleky...prostě se objeví, když to nejmíň čekáš. Jednou mi takhle naskákaly hnusný červený fleky po obarvení vlasů henou a taky se mi začalo blbě dejchat. Vod tý doby vim, že mě hena může zabít a držim se od ní dál... Jenže dneska se mi vobjevil flek na krku a ruce prostě z ničeho nic. Asi mě někdo uhranul bo co.