Červená řepa je chutnou a extrémně zdravou potravinou

Červená řepa: Zimní zelenina, která pečuje o zdravé oči, srdce i pevnou imunitu

Naprosto nezaměnitelná červená řepa. Její zemitá chuť je naprosto originální a v kuchyni se s ní dá naprosto neuvěřitelně kouzlit. Navíc má červená řepa v sobě ukrytých tolik živin, že je obrovským přínosem pro naše zdraví.

Červená řepa je vynikajícím zdrojem antioxidantů a ukrývá se v ní i cenný betain, což je velice silný antioxidant s protizánětlivými a protihoubovými účinky. Červená řepa je rovněž bohatá na esenciální mikroživiny, přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému a podporuje zdraví očí.

Červená řepa a obsažené cukry

Červená řepa je často obviňována z toho, že v sobě ukrývá až příliš vysoké množství cukrů a tudíž je mnozí výživoví poradci při dietě příliš nedoporučují. Avšak pomineme-li skutečně vyšší obsah sacharidů, pak má červená řepa jen samé přednosti. Z nejzajímavějších živin je rozhodně nutné zmínit vitamín A. Obřím zdrojem je především vařený řepný list, ten navíc obsahuje i vitamín K a vitamín B2, tedy riboflavin či měď, hořčík nebo železo. I samotný plod, tedy červená řepa, v sobě ukrývá velké množství železa. Dále pak vitamín B9, mangan nebo draslík. Zkrátka spousta látek, které jsou pro naše zdraví nezbytné.

Čtěte také:

Celer – zázračná zelenina plná vitamínů, kterou oceníte nejen v kuchyni

Červená řepa je královna české kuchyně: Vyzkoušejte 6 receptů, se kterými oslníte

Oblíbená i nenáviděná. Kapusta je zimní zelenina, která nás doslova nadopuje vitamíny a dalšími cennými látkami

Červená řepa pro chuť i zdraví

Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je červená řepa rozhodně ideálním spojencem pro naše zdraví. Z provedených studií bylo prokázáno například to, že konzumace betainu, který se v červené řepě hojně nachází, snižuje výskyt rakoviny kůže, jater a plic. A karotenoidy, které jsou zase obsažené v listech červené řepy, mohou pomoci předcházet některým druhům rakoviny. Jde však o studie, které byly provedeny zatím jen na zvířatech, výsledky studií na lidech zatím chybí. Nelze pominout však to, že červená řepa je pro člověka silným antioxidantem. Tedy chrání naše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.

Červená řepa v sobě ukrývá i lutein a zeaxantin, které jsou nezbytné pro zdravý zrak. Pomáhají předcházet makulární degeneraci a rovněž jsou prevencí i šedého zákalu. Některé studie prokázaly také to, že šťáva z červené řepy, měla příznivé účinky na sportovní výkon. A to tím, že při vysokém zatížení snížila požadavky těla na kyslík. Zároveň by červená řepa mohla mít při zatížení příznivé účinky na kardiovaskulární systém.

Červená řepa a barvivo

Jestliže budete červenou řepu jíst, může se stát, že několik hodin po konzumaci bude vaše moč či stolice načervenalá. Není se však čeho obávat. K tomuto jevu dochází, když jsou pigmenty řepy absorbovány střevem místo toho, aby byly zničeny. Na zbarvení má navíc vliv i několik faktorů, jako je kyselost žaludku, rychlost trávení, množství zkonzumované červené řepy atd. Nicméně načervenalá moč ani stolice nepředstavují žádné zdravotní riziko. 

Červená řepa chutná skvěle se zakysanou smetanou nebo s kozím sýrem

Červená řepa a jednotlivé druhy

Červená řepa je k mání v několika odrůdách. Nejen červená, ale i žlutá nebo bílá. Nejznámější je pochopitelně právě červená řepa. Bílá řepa se využívá zejména k výrobě cukru, říká se jí také “cukrová řepa” a žlutá řepa se připravuje stejně jako červená řepa, jen má jemnější a méně výraznou chuť. Aby vám řepa doma vydržela, je nutné si správně uchovávat. V chladném sklepě vám vydrží zhruba jeden až tři měsíce, v ledničce jen maximálně dva týdny. Ale můžete ji i zmrazit, tedy ideálně vařenou nebo zavařit. Možností je i sušená červená řepa. Chutná skvěle a neochudíte se o žádné její cenné látky. Můžete ji pak mlsat podobně jako klasické bramborové chipsy. 

Červená řepa: Příprava a konzumace

Červená řepa se dá konzumovat syrová, vařená nebo pečená. Bez ohledu na metodu přípravy se však doporučuje vařit řepu se slupkou, aby se minimalizovaly ztráty živin. A po uvaření nebo po upečení se také mnohem lépe loupe. A nevyhazujte ani listy červené řepy, z těch se dá připravit například vynikající pesto nebo špenát. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 23. 03. 2023
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 03. 2023
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

František Janeček: řeznictví a uzenářství, Rousínov
Nedáte dopustit na kvalitní maso a uzeniny…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…
Potraviny Anton & Kavárna u Ámose v Nové Pace
Nezávislá maloobchodní s…

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Chleba se peče v uzavřené troubě. Mít troubu otevřenou a při pečení v ní držet ruku může jen opravdový pitomec...

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Peču chleby už třetím rokem. 230°C až 250°C na začátku pečení je normálních (v troubě je i pára), po 15 minutá...

Macecha a otčím aneb Jak se popasovat s rolí nevlastního rodiče?

Dobrý den, taky jsem "macecha" - akorát moje "nevlastní dcera" je jen o jedenáct let mladší jak já... bohužel ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Domácí péče o lámavé nehty

Určitě byly jmenované nějaké tipy dole. Mě osobně nejvíce pomohlo pravidelné zastřih�...

Lunární kalendář

Dobrý den váš lunární kalendář nemá správné časy. Při vstupu luny do znamenímám...

okna

Mytí oken, ubývající měsíc. Váhy nebudou šmouhy.
Zobrazit všechna témata

Sedm nejlepších bylin a doplňků stravy pro menopauzu

Menopauza neboli přechod je obdobím, kdy přirozeně klesá produkce ženských reprodukčních hormonů a ukončuje se menstruační cyklus. Toto se obvykle začíná dít někdy mezi 40. a 50. rokem života. Pro ženu je toto ...

Filofobie: Strach ze zamilování a z lásky. Lze jej překonat?

Láska může být nejkrásnější období v životě, ale také může být děsivá. Filofobie většinou vzniká během života právě díky negativním zkušenostem v oblasti lásky a zamilovanosti. Je to vlastně strach z lásky nebo...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Amma masáž je označovaná jako masáž budoucnosti. V čem je masáž v sedě lepší?

Amma masáž neboli také japonská masáž v sedě. Amma masáž je často popisovaná jako masáž budoucnosti. Přitom jde o prastarou energetickou masáž založenou na principech tradiční japonské a čínské medicíny. Spojuj...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

Pěší turistika pomůže vytvarovat postavu i zbystřit mysl. Stačí jen vyrazit!

Pěší turistika je skvělý způsob, jak se dostat do dobré duševní a tělesné kondice. Pokud se tedy z vlastního přesvědčení vyhýbáte jakýmkoliv jiným druhům pohybové aktivity – protože vás prostě nebaví, vsaďte na...

Hrníčkové vánoční perníčky

V menším hrnci si zahřejte mírně Heru a rozmíchejte v ní i med a moučkový cukr. Poté do tekutější a zchladlé směsi vsypte prosátou hladkou mouku, kypřící prášek, mletou skořici, perníkové koření a doplňte vajíč...

Otrava u psa: Jak ji rozpoznat a efektivně řešit?

Otrava u psa není až tak ojedinělou situací. Nástrah ostatně číhá všude kolem dost. Oči na stopkách musíte mít obzvlášť tehdy, pokud je váš psí společník extrémně zvědavý a pažravý. Venkovní procházky se tak mo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nejlepší životní investice - do cestování!

Dneska bych začala z tak trochu jinýho soudku - nebudu si tentokrát stěžovat, ale rozplývat se nad tim, co nám život přináší a proč bychom toho měli fakt využít. Protože je fakt krátkej. Ani se nenadějete, objevíte na hlavě šediny a v zrcadle spatříte povadlý panděro a prsa! Není na co čekat - vydejte se do světa, dokud vám na to síly stačí!