Glykemický index potravin ovlivňuje hladinu krevního cukru

Znáte glykemický index? Jak nám může pomoci s hubnutím a potlačením hladu při dietě?

Glykemický index je hodnota, která prozradí, jak moc daná potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Je to nástroj, který hojně používají výživoví poradci. Na glykemický index potravin má vliv mnoho faktorů, včetně obsažených živin, zralosti, způsob přípravy i zpracování.

Glykemický index je něco, čeho bychom si měli rozhodně u konzumovaných potravin všímat. Nejen, že nám může pomoci zhubnout, ale rovněž si tak můžeme snadno snížit hladinu cukru v krvi nebo cholesterol. 

Glykemický index podrobně

Veškeré potraviny jsou rozděleny do tří skupiny. Ty, které mají nízký, střední a vysoký glykemický index. Následně jsou pak seřazeny na stupnici, která je ohodnocena body 0-100. Čím vyšší číslo, tím je vyšší i glykemický index potraviny a pro nás varování, že bychom se měli mít na pozoru. Naopak, čím je číslo menší, tím méně může daná potraviny ovlivnit hladinu cukru v krvi. A podle čeho poznáme hodnotu potravin? 

Čtěte také:

Zelené superpotraviny - chlorella, spirulina a zelený ječmen. Zázrak, nebo marketingový tah?

Trápí vás úbytek kolagenu? Jezte potraviny bohaté na kolagen

Potraviny pro zdravé srdce: Rajčata, salát i sklenka červeného

  • 0-55: nízký glykemický index
  • 56-69: střední glykemický index
  • 70 a více: vysoký glykemický index

Potraviny s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů a cukrů se tráví rychleji a mívají vysoký glykemický index. Naopak potraviny s vysokým obsahem bílkovin, tuků nebo vlákniny mívají obvykle glykemický index nižší. A potraviny, které neobsahují žádné sacharidy, nemají glykemický index přiřazený. Do této skupiny spadá maso, ryby, ořechy, semena, bylinky, koření a oleje.

Glykemický index versus glykemická nálož

Dva pojmy, které jsou často zaměňovány. Jde o glykemický index a glykemickou nálož. Zatímco glykemický index řeší jednotlivé potraviny, glykemická nálož je součet všeho, co sníme. Tedy součet veškerých potravin na talíři. Má tedy za úkol vyčíslit glykemický efekt porce potraviny.

Glykemický index a nízkoglykemická dieta

Nízkoglykemická dieta patří spíše mezi léčebné diety, lze ji však s úspěchem aplikovat také při snižování hmotnosti. Jde o to, že se veškeré potraviny v jídelníčku, které mají vysoký glykemický index, zamění za potraviny s nižší hodnotou. Tato dieta prokazatelně zlepšuje hladinu krevního cukru. Bylo prokázáno, že nízkoglykemická dieta je vhodná pro lidi s diabetem. Dále může urychlit hubnutí a napomoci rychlejšímu úbytku tukové hmoty. Dieta, při které si hlídáte glykemický index je vhodná i pro jedince s vysokou hladinou cholesterolu. Uvádí se, že nízkoglykemická dieta pomáhá snížit hladinu celkového i LDL (špatného) cholesterolu.

Potraviny, které mají nízký glykemický index

Zdravá nízkoglykemická dieta by měla obsahovat převážně potraviny, jako jsou například jablka, bobuloviny, pomeranče, brokolice, květák, mrkev, špenát, rajčata, quinou, kuskus, ječmen, pohanku, oves, čočku, fazole nebo cizrnu. Pochopitelně je možné přidat i maso, ryby, mořské plody, za studena lisované oleje, ořechy, semena a byliny či koření. Tedy potraviny, které glykemický index nemají přiřazený. Avšak při nízkoglykemické dietě neuškodí.

Víte, které potraviny mají nízký glykemický index?

Potraviny, které mají vysoký glykemický index

Při nízkoglykemické dietě jsou pochopitelně zapovězeny veškeré potraviny, které mají glykemický index vysoký. Sem patří veškeré pečivo z bílé mouky (chléb, rohlíky, pita chléb, koláče, zákusky a podobně), sušenky, bílá rýže, instantní cereálie, klasické těstoviny, škrobová zelenina (brambory) a slazené nápoje, ovocné šťávy či sportovní nápoje.

Příprava potravin a glykemický index

U některých potravin může i způsob přípravy ovlivnit glykemický index. Všeobecně, čím déle budeme jídlo tepelně zpracovávat, tím vyšší glykemický index ve výsledku bude. Ať už jde o smažení, pražení nebo pečení. Naopak se předpokládá, že vaření je nejšetrnější metodou přípravy potravin. I tak je třeba dbát na to, abychom potraviny vařily správně. Neměli by se rozvařit, měly by být připravené jen “na skus”. Převařené pokrmy mají vždy vysoký glykemický index. A vliv na glykemický index má i zralost potraviny. Například plně zralé banány mají glykemický index 51, zatímco nedozrálé banány mají glykemický index jen 30.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.