Menopauza dokáže s životem pořádně zatočit

Sedm nejlepších bylin a doplňků stravy pro menopauzu

Menopauza neboli přechod je obdobím, kdy přirozeně klesá produkce ženských reprodukčních hormonů a ukončuje se menstruační cyklus. Toto se obvykle začíná dít někdy mezi 40. a 50. rokem života. Pro ženu je toto období značně náročné a je spojeno s mnohými obtížemi i zdravotními problémy. Existují nějaké alternativní doplňky, které mohou pomoci tento čas lépe zvládnout?

Menopauza, ač jde o přirozený proces, umí ženu pěkně potrápit. Mezi běžné příznaky patří návaly horka, noční pocení, přibývání na váze, nepravidelná menstruace, náladovost, vaginální suchost, zimnice, snížená sexuální touha, nespavost, úbytek kostní hmoty, bolesti hlavy, úzkost či deprese.

Menopauza a klasická léčba

Vzhledem k tomu, že je menopauza přirozený proces, běžná léčba se většinou zaměřuje jen na zvládání příznaků. K dispozici je k tomuto účelu mnoho farmaceutických léků. Ty však mají mnohé nežádoucí účinky a dokáží někdy zkomplikovat život ještě více. Možností jsou proto některé alternativní doplňky stravy nebo i byliny. Některým ženám mohou pomoci skvěle.

Čtěte také:

Menopauza: Nová etapa v životě ženy. Jak ji zvládnout?

Menopauza dokáže ženy potrápit. Jaké bylinky si s jejími projevy poradí?

Kontryhel obecný ocení zejména dámy. Pomůže při menstruačních bolestech i menopauze

Menopauza: Byliny a alternativní doplňky stravy

1.  Ploštičník hroznatý

Hojně jej využívají indiáni k léčbě různých onemocnění. Ploštičník se nejčastěji využívá u menopauzy ke zmírnění nočního pocení a návalů horka. Uvedené studie však zatím neuvedly dostatek důkazů o tom, že by ploštičník skutečně fungoval. Z provedených testů byl postaven na úroveň placeba. Přesto však mají vědci chuť dále jej v této oblasti zkoumat. Při dlouhodobějším užívání ploštičníku se mohou vyskytnout i nežádoucí účinky, jako je nevolnost či zvracení. To samé platí i v případě, že jej budete užívat ve větším množství. Nejčastěji se ploštičník dá sehnat ve formě tobolek nebo tinktury.

2.  Jetel luční

Bylina, která je jedničkou v případě, že vám startuje menopauza. Jetel je totiž bohatým zdrojem izoflavonů (fytoestrogenů). Jde o sloučeniny, které fungují podobně jako estrogen a jsou tak schopny zmírňovat příznaky spojené s poklesem přirozené produkce estrogenu, ke které dochází během menopauzy. Jetel se hojně využívá k prevenci či léčbě nejrůznějších příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení nebo úbytek kostní hmoty. Toto ostatně prokázaly i již provedené studie. Jetel je možné užívat ve formě čaje, případně jsou v lékárnách k mání volně prodejné doplňky stravy s jetelem. Podobné účinky jako jetel má i sója, která rovněž obsahuje izoflavony.

3.  Andělika čínská

Bylina, která je označovaná jako “ženský ženšen” pomáhá proti návalům horka a celkově podporuje hormonální systém. Při menstruaci dokonce funguje jako analgetikum, které mírní menstruační bolesti. Hravě si poradí i s premenstruačním syndromem. Andělika má však tu nevýhodu, že může zvyšovat citlivost pokožky na slunce a rovněž může mít vliv na řešení krve. Nedoporučuje se tedy ženám, které léky na ředění krve užívají.

4.  Drmek obecný

Jde o léčivou rostlinu, která se hojně používá při premenstruačním syndromu, bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, při neplodnosti a v období menopauzy. Pomáhá na endometriózu a zabírá i na myomy dělohy. Je to mlékotvorná rostlina, u kojících žen podporuje tvorbu mateřského mléka. U příznaků menopauzy drmek prokazatelně snižuje návaly horka i úzkosti

Sója i jetel obsahují takzvané fytoestrogeny, které v období menopauzy ženě mohou hodně ulevit

5.  Pupalka dvouletá

Z byliny se vyrábí pupalkový olej, který je hojně využíván jako pomocník při menstruaci, tak i během období menopauzy. Zde především eliminuje nepříjemné stavy, jako jsou návaly horka nebo úbytek kostní hmoty. Pomáhá i při premenstruačním syndromu, kdy zejména snižuje napětí a citlivost v prsou. U mladých dívek pak srovnává nepravidelnost menstruačního cyklu.

6.  Maca peruánská

Je považována za “ženskou” bylinu. V tradiční lidové medicíně je po staletí využívána k léčbě obtíží jako je anémie, neplodnost, hormonální nerovnováha, snížená sexuální touha, náladovost nebo vaginální suchost. Díky tomu, že je schopna odstraňovat některé nepříjemné příznaky menopauzy, bývá v tomto období hojně využívána. 

7.  Lněné semínko

I obyčejné lněné semínko může být doplňkem v době, kdy se objevuje menopauza nebo její první příznaky. Ukrývají se v něm totiž lignany. Tedy rostlinné sloučeniny, které mají podobnou chemickou strukturu a funkci jako hormony-estrogeny. Len se proto může využít i k potlačení příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, pocení nebo úbytek kostní hmoty.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Dagmar

    18:20 6. 12. 2023 0
    Vámi jmenované bylinky mi s menopauzou pomáhají od nepříjemných návalů horka a pocení, taky s náladami a spánkem. Beru je ve formě tobolek v přírodním doplňku stravy Wecare každý den a co si na tom také cením, že je nehormonální a zafungoval mi v krátké době několika dní. Myslím si, že je lepší první sáhnout po přírodní alternativě než do sebe cpát hned hormony nebo jiné léky.

Lunární kalendář

NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Sváteční esenciální oleje: Které vůně vytvoří tu pravou pohodu Vánoc?

Esenciální oleje mohou předvánoční období u nás doma proměnit doslova v pohádkový ráj. Některé z nich totiž skutečně mohou blahodárně působit na náš klid, pohodu a dobré rozpoložení. Zlepší náladu a dokonce moh...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...