Menopauza dokáže ženy potrápit. Jaké bylinky si s jejími projevy poradí?

img

Menopauza neboli klimakterium se u žen dostavuje zhruba kolem pětačtyřicátého až padesátého roku života. Tento stav je spojen s vymizením menstruace, což může způsobit celou řadu tělesných potíží. Mezi nejčastější projevy menopauzy patří návaly horka, úzkostné pocity anebo abnormální únava. Jak si od těchto projevů ulevit? Vsaďte na bylinky!

Mnoho odborníků doporučuje ženám, které dostihla menopauza, změnit životní styl a jídelníček. Nasnadě je tedy zařadit do života nějakou tu pohybovou aktivitu a také konzumovat více ovoce a zeleninu. Skvělými pomocníky se ovšem stanou i bylinky. Inspirujte se těmito babskými radami.

Menopauza v národnostním měřítku

Ještě před tím, než si povíme něco o bylinkách proti projevům klimakteria, podíváme se za hranice. Respektive nahlédneme na to, jak menopauza probíhá u žen z národnostního měřítka. Provedené výzkumy totiž dokazují, že v tomto ohledu hraje významnou roli národnost. Nejméně obtíží tedy pociťují Asiatky (jen z 18 %). Nejvíce jsou pak obtěžkány hormonální dysbalancí ženy Afroameričanky (zhruba 47 %) a Evropanky ( téměř z 80 %). Je tedy více než jasné, že to české ženy v tomto ohledu asi „nevyhrály“. Odborníci radí zaměřit se na látky zvané fytoestrogeny, které mohou zmírnit projevy klimakteria. A ty právě najdete, v již zmíněných bylinkách anebo třeba i ve vlašských ořechách a lněném semínku.

Čtěte také:

Menopauza: Nová etapa v životě ženy. Jak ji zvládnout?

Menopauza a babské bylinkové rady

Pokud vás v posledních měsících trápí menopauza, zaměřte se zejména na tyto bylinky: třezalka tečkovaná, kontryhel obecný, šalvěj lékařská, mučenka nachová, kopřiva dvoudomá, měsíček lékařský, nebo hořec žlutý. Také se můžete nechat inspirovat účinnými kombinacemi, které užívaly i naše babičky proti návalům horka či jiným obtížím v období klimakteria:

  • Zázrak jménem kontryhel: menopauza a její negativní vlivy na váš organismus se stanou minulostí, když do svého pitného režimu zařadíte čaj z kontryhele obecného. Namíchat si jej však můžete i s jinými bylinkami. Proti návalům horka si připravte tuto voňavou směs: 50 gramů sušeného kontryhele, 15 gramů sušených šalvějových lístků, 25 gramů sušeného řebříčku obecného, 10 gramů sušené hluchavky bílé a 25 gramů sušeného měsíčku lékařského. Vše dobře promíchejte a poté nasypte v množství 2 lžiček do šálku, který má 200 až 300 ml. Naplňte horkou vodou, louhujte 5 až 10 minut a po scezení popíjejte po douškách.
  • Pro duševní pohodu směs s třezalkou: je obecně známé, že třezalka tečkovaná působí jako přírodní antidepresivum. Ke zmírnění úzkostných stavů v období klimakteria je tedy jako dělaná. Namíchejte si ji na čaj například s těmito dalšími bylinkami. Potřebujete: asi 30 gramů sušené třezalky, 30 gramů sušené meduňky a 30 gramů sušeného řebříčku. Do šálku o 150 mililitrech nasypte lžičku směsi a poté přelijte horkou vodou. Nechte louhovat asi deset minut a poté přecezené vypijte. Tuto pitnou kúru opakujte ideálně 2 x za den v průběhu čtyř týdnů.
  • Blahodárná kopřiva: a v neposlední řadě dejte šanci kopřivě dvoujdomé, která je rovněž dobrým pomocníkem, pokud vás souží menopauza. Připravit si můžete čaj jen ze samotné nasušené rostlinky (asi hrst na litr vody) nebo lze kombinovat s chmelem otáčivým, šalvějí, měsíčkem a přesličkou.

Jetel luční je nabitý fytoestrogeny.

Menopauza a další přírodní pomocníci

Objevovat můžete v období klimakteria i jiné rostliny a byliny, které pomohou se zmírněním nepříjemných projevů. Slyšeli jste například o ploštičníku? Ten by vaší pozornosti neměl rozhodně uniknout, pakliže vás trápí menopauza. Známá je tato bylinka už několik stovek let. Čaj jednoduše připravíte z jedné lžičky nasušeného ploštičníku a 200 mililitrů horké vody. Po zhruba deseti minutách loužení scedíte a pijete. A pokud na vaší zahradě roste jetel luční, můžete si zajásat! Tato rostlinka považovaná za plevel je nabitá fytoestrogeny, proto je pro ženy v období klimakteria jako dělaná. Čaj proti návalům horka si připravte ze dvou lžic sušeného jetele a půl litru horké vody. Po pěti minutách je potřeba výluh přecedit. Popíjet byste měli čaj alespoň jednou za den. V případě, že vám rostlina nechutná ve výluhu samotná, promíchejte ji třeba se sušeným kontryhelem či heřmánkem.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.